75 jaar Bevrijding Klacht Iran: Amerikaanse F-15 botst bijna op vliegtuig 14 In 1944 trekt de Joodse Brigade naar het front van de Tweede Wereldoorlog. Zij maakt indruk met haar strijdlust en speelt na de Duitse capitulatie met de smokkel van mensen en wapens een hoofdrol in de vestiging van de staat Israël. De vechtersbazen van de Joodse Brigade schieten de tranen in de ogen als zij in mei 1945 de eerste overlevenden van de vernietigingskampen zien. Zij had den gehoord van de Holocaust, maar de aanblik van de uitgemergelde slachtoffers wordt hun te veel. Plots gebeurt er iets wat de brigadeleden altijd zal bijblijven. In de uitgedoofde blik van de slachtoffers komt leven. Eerst is er ongeloof, dan trots. ,,Zijn jullie Joodse engelen?'' vragen de overlevenden. Ze zien het embleem op de uniformen en op de jeeps: een gele davidster, verankerd op het wit blauw van de zionistische vlag. Ze horen de soldaten Jiddisch spreken. Verdriet maakt plaats voor geluk. Jarenlang was de davidster een brandmerk voor de dood, nu is zij het embleem van de overwinnaar. Van de Joodse overwinnaar. „Joodse jongens uit Palestina lieten niet alleen zien dat ze konden vech ten, onze aanwezigheid had een enorm psychologisch effect op Joodse overlevenden'', zegt oud- brigadelid Avraham Tor over dat moment. ,,Ze zaten kapot, maar za gen ons als door God gezonden. Ons insigne met de davidster werd een baken in de storm.'' De Jewish Fighting Unit, zoals de naam officieel luidt, wordt opgericht in 1944. De eerste keer dat de vlag met de davidster in top wappert, is in Egypte. De vrijwilligers uit Pales tina, toen een Brits protectoraat, slui ten zich begin 1945 aan bij het Britse achtste leger in Italië. De brigade heeft mede de koers van Israël bepaald De oprichting was een zware beval ling. Vanaf de eerste oorlogsdagen in 1940 proberen Joodse leiders de rege ring in Londen te overtuigen van de noodzaak van een eigen Joodse een heid in de Britse strijdkrachten. De gesprekken lopen stuk, want de rege ring is bang dat zij met de brigade militaire training zal geven aan leden van een toekomstige onafhankelijk heidsbeweging in Palestina. De rege- ring zal, zo blijkt later, gelijk krijgen. Maar na de afschuwelijke berichten over de Holocaust gaat premier Winston Churchill alsnog overstag. De Joden moeten een kans krijgen om onder eigen vlag wraak te nemen op de Duitsers. Strijdlust Op 20 september 1944 is de brigade met drie bataljons een feit: vijfdui zend man sterk. Voor de zekerheid staan zij onder het bevel van een Britse commandant, brigadier Ernest Benjamin, en Joods-Britse officieren, onder wie kapitein Edmund de Rothschild, lid van de beroemde bankiersdynastie. Tot aan de laatste oorlogsdag maakt de brigade indruk met haar strijdlust. Op hun voertui gen prijkt de tekst Die Juden Kommen! In de hevige strijd, onder meer bij de rivier Sanio, zullen er uiteindelijk zeventig brigadeleden sneuvelen. Ontmoetingen met Holocaust slachtoffers overtuigen de soldaten ervan dat hun verantwoordelijkheid voor het Joodse volk na de zege op nazi-Duitsland niet is afgelopen. Vanuit hun basis in Noord-Italië voe ren zij, gedreven door pure haat, clandestiene missies uit. Ze maken gebruik van de enorme bestuurlijke )ï-¥jW '-:/1 3 W' Iran noemde het incident met een toestel van Mahan Air een 'duide lijke schending van het internatio naal recht'. Volgens berichten van geschrokken passagiers op sociale media raakten meerdere inzitten den gewond toen het lijnvliegtuig 'moest duiken om een botsing te voorkomen'. Op beelden is te zien en te horen dat er paniek was aan boord. De zuurstof maskers kwamen om laag. De straaljager is in videobeelden ook even zichtbaar door de ven sters. „Ik weet niet wat er gebeurde. Een zwart vliegtuig kwam dicht bij het onze en ons vliegtuig raakte uit balans. Ik knalde met het hoofd tegen het plafond", aldus een onbekende passagier na afloop te gen het officiële Iraanse persbureau Irib. Een woordvoerder van het US Central Command liet weten dat er niets aan de hand was geweest en dat een Amerikaanse F-15-straaljager 'een standaard visuele inspectie van het vliegtuig uitvoerde' op een veilige afstand 'van ongeveer 1000 meter en in overeenstemming met internatio nale normen'. Gespannen Het incident heeft een voorgeschie denis: de Amerikanen haalden in 1988 per abuis een Iraans passa giersvliegtuig neer. Daarbij kwa men 290 mensen om. Iran en de VS staan weer op zeer gespannen voet sinds president Trump in 2018 de door zijn voorganger gesloten nu cleaire deal introk. Het incident boven Syrië komt ook na een reeks onverklaarbare explosies en branden op militaire en nucleaire locaties in Iran. Er is gespeculeerd over betrokkenheid van Israël, Amerika's belangrijkste bondgenoot in de regio, die er veel voor over heeft om te voorkomen dat Iran ooit een atoombom krijgt. Radicale Iraanse leiders hebben er in het verleden geen geheim van gemaakt Israël van de kaart te wil len vegen. Het persbureau Irib meldde donderdag aanvankelijk dat een Israëlisch toestel het passa giersvliegtuig had 'lastiggevallen'. Volgens Israël zouden Iraanse passagiersvliegtuigen regelmatig worden ingezet voor wapensmok kel naar onder meer Syrië voor de terreurbeweging Hezbollah, een andere doodsvijand van Israël. Het Iraanse vliegtuig landde uit eindelijk veilig. Drie gewonde pas sagiers werden naar het ziekenhuis gebracht, aldus de Iraanse tv. zaterdag 25 juli 2020 GO Joodse brigade maakte in Europa jacht op nazi's Hans van Zon Rotterdam/Jeruzalem - Yitzak Navon, oud-president - ï*s i» T- ■Hfl 3f V-s V - Het embleem van de Joodse Brigade. 'Een cadeautje voor Hitler', staat er op de granaat van deze Joodse militair. Iran heeft een formele klacht ingediend bij de burgerlucht- vaartorganisatie van de Ver enigde Naties. Een Iraans passa giersvliegtuig werd donderdag tussen Teheran en Beiroet onderschept door een Ameri kaanse straaljager in het Syri sche luchtruim. Bob van Huët Rotterdam/Teheran Een passagier raakte gewond nadat zijn vliegtuig uitweek voor een straaljager (inzet). foto s afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14