Geen Mosseldag, maar wel kermis Kamers boven nog meer winkels IN DE REGIO Vaargeulen zijn veranderd 4 MIJN DORP, MIJN STAD SOCIAL SOFA OVEZANDE Theo Giele Baarland De Westerschelde lijkt vanaf de dijk een enorm breed vaarwater. Maar de praktijk is anders. Wie on der water kijkt ziet vooral een on diepte, een paar diepe putten en een wirwar van geulen en geultjes, die zich ook nog eens continu ver plaatsen. Waar de stroom zwak is dalen zand en modder neer, waar het water harder stroomt wordt de rand van de geul uitgesleten. We moeten ook rekening houden met natuurwaarden Om in landtermen te spreken: de Westerschelde heeft een ten min ste 13,5 meter diepe A-weg voor de grote zeeschepen naar Vlissingen, Terneuzen-Gent en Antwerpen en ondiepere B-wegen voor de bin nenvaart, de recreatie en kleinere zeeschepen. Die B-wegen hebben een minimale diepte bij laagwater. De hoofdvaargeul wordt actief op diepte gehouden door te baggeren. Maar als het gaat om de nevenvaar- geulen is de natuur bepalend. De vaarwegmarkeringen worden steeds een stukje verzet als de geul door het getij een stukje is opge schoven. Noordelijke route Tussen Ellewoutsdijk en Baarland is nevenvaargeul 'Everingen' (mini male diepte 3,5 meter) in de loop van de jaren zo ver naar Zeeuws- Vlaanderen opgeschoven dat hij de hoofdvaargeul nadert en de bin nenvaart bijna een haakse bocht moet maken om niet vast te lopen. Ondertussen heeft zich ten noor den van die geul, aan de Bevelandse kant, een nieuwe natuurlijke vaar route gevormd die geschikt is voor de binnenvaart. Rijkswaterstaat wijst daarom de schepen voortaan via die geul de weg. De rode en groene boeien die nu nog de zuide lijke route aangeven werden giste ren over een lengte van 5 kilometer verplaatst naar de noordelijke geul. Een dergelijke grote aanpassing komt zo eens in de tien, vijftien jaar voor. Aan het uitzetten van de geul is een heel proces vooraf gegaan, legt Fabian de Pooter uit. Hij is nautisch adviseur bij Rijkswaterstaat. ,,We hebben met alle belanghebbenden gesproken: de binnenvaart, de re creatie en het loodswezen. En we moeten ook rekening houden met natuurwaarden. Uiteindelijk is het de Vlaams-Nederlandse Gemeen schappelijke Nautische Autoriteit die toestemming geeft voor ver plaatsing van de route." Zestien boeien werden uit het water gehaald en veertien werden teruggeplaatst nadat ze waren schoongemaakt en geïnspecteerd. Na de recente opleving van het co ronavirus, besloot Goes onlangs toch geen toestemming te geven voor de kermis. Ook niet op een al- ternatieve locatie bij de Zeeland hallen. Reimerswaal durft het wel aan. Verburg benadrukt wel dat de huidige omstandigheden onge wijzigd moeten blijven. ,,Omdat op de plaats van de feesttent een kleiner terras staat, kunnen de attracties in Yerseke ruimer opgezet worden zodat ie dereen voldoende afstand kan houden." Ondanks dat de Mossel dag niet doorgaat, verwacht de or ganisator voldoende toeloop van gezinnen. Op de eerste dag, woensdag 12 augustus, valt de ker mis samen met de Mosselboule vard. De paaskermis in Hansweert werd eerder al verschoven naar het weekend van 24 tot 27 september. Dan vindt ook het Dweilbandfes tival plaats. Verburg: ,,Om alles ruimer op te zetten, wordt de hele Schoolstraat gebruikt." In Krui- ningen is iets minder plek en zal met minder attracties op een na der te bepalen datum in oktober de kermis worden ingehaald. Omdat in Rilland de ruimte te beperkt is, vindt daar dit jaar geen kermis plaats. Reimerswaal is vooralsnog de enige gemeente op de Bevelanden waar kermissen worden gehou den. In Noord-Beveland, Kapelle en Borsele zijn geen verzoeken binnengekomen om de geplande kermissen - al dan niet op een al ternatieve datum - alsnog door gang te laten vinden. Ferax, waarvan oud-Goesenaar Paul Vernooijs de mede-operich- ter is, liet onlangs weten kamers te maken boven drie winkels aan de Kreukelmarkt, Lange Kerk straat en Sint Adriaanstraat in Goes. In dat laatste geval gaat het om het pand waarin nu nog bak kerij De Gouden Korenaar zit. Vernooijs zegt nu zo goed als rond te zijn met de gemeente. Vanaf september wordt er ver bouwd. De winkelruimtes op de bene denverdieping blijven behouden en worden weer verhuurd. Op de Ferax wil voor jongeren betaalbare woonruimte maken boven winkelpanden verdiepingen van de drie panden komen in totaal achttien kamers. Die kunnen bewoond worden door bijvoorbeeld studenten of jonge mensen die voor het eerst op zichzelf gaan wonen. ,,Maar we stoppen niet na deze drie panden'', laat Vernooijs weten. Ferax voert gesprekken met de eigenaren van drie panden aan de Lange Vorststraat, maar ook met die van panden aan de Ganze- poortstraat, Klokstraat en Lange Kerkstraat. Als alles doorgaat, le vert dat woonruimte op voor nog eens dertig mensen. Studio's Het beleggen in vastgoed om daar kamers en studio's in te gaan verhuren, doet Ferax voor een deel met geld van particu liere investeerders. ,,Het mes snijdt aan twee kanten'', zei Ver- nooijs daar eerder over. ,,Onze investeerders behalen een mooi rendement en jongeren hebben betaalbare woonruimte.'' Voor het project in Goes wordt een apart beleggingsfonds opgericht. ,,Als veel Goesenaren mee-inves- teren wordt het echt een lokaal project.'' Zaterdag Zondag zaterdag 25 juli 2020 Bakens verzet op Schelde Rijkswaterstaat voert niet alleen werkzaamheden aan de weg uit, ook op het water moeten routes soms worden verlegd. Gisteren werden op de Westerschelde tussen de zuidelijke punt van Zuid-Beveland en Terneuzen let terlijk de bakens verzet. - Fabian de Pooter, nautisch adviseur bij Rijkswaterstaat Kermisliefhebbers op de Beve- landen kunnen dit jaar toch nog hun hart ophalen in de regio. De kermis die traditioneel in het weekend van Mosseldag neer strijkt op de haven in Yerseke gaat dit jaar 'gewoon' door. Later dit jaar worden ook in Kruiningen en Hansweert de kermis ingehaald, zegt wethou der Kees Verburg van Reimers- waal. Joeri Wisse Yerseke Het ombouwen van de eerste drie winkelpanden is nog niet begonnen, maar vastgoedon derneming Ferax heeft al een oogje laten vallen op nog veel meer panden in de Goese bin nenstad. Tientallen mensen moeten er straks kunnen wonen. Rob Paardekam Goes EINDEWEGE Diverse locaties, 09.30-16.00 uur: Rommelroute ELLEWOUTSDIJK 't Kerkje, 13.30-16.00 uur: Zomerexpositie Bart Calbo 'Creatief? Met...siBart' GOES Markt, 09.00 16.00 uur: Week markt Heinkenszand Binnenuit Woonplaza, Schouwersweg 7, 09.30-17.30 uur: Foto expositie van John van de Woestijne 'S-HEER ARENDS- KERKE Diverse loca ties, 09.30-16.00 uur: Rommelroute KRUININGEN Boer derij aan Hogenak- kerweg 25, 08.30 11.00 uur: Biologische groentemarkt THOLEN Oude Stad huis, 15.30 uur: Op treden 'The voice of violin' WEMELDINGE Cen trum, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt; Kerkweg 5, 14.00 16.00 uur: Openstel ling Maartenskerk ELLEWOUTSDIJK 't Kerkje, 13.30-16.00 uur: Zomerexpositie Bart Calbo "Creatief? Met.siBart" HANSWEERT West- havendijk, 09.00, 11.00 en 16.15 uur: Af vaart zomerveer Hansweert-Perkpol- der YERSEKE Meerpaal- weg, 10.00, 12.00 en 16.00 uur: Vertrek fiets-veerdienst naar Gorishoek; Haven, 13.00-15.30 uur: Zee- hondentocht Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check daarom online of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen. OVEZANDE Het was een hele klus, maar na zes weken steentjes plakken door een groep vrijwilligers is de social sofa van Ovezande klaar. Gistermiddag werd de sofa onthuld door Barbara van Dijk en Cathelijn Goedegebuure (met glas). In het ontwerp zie je de golven van het water terug. Net als de paalhoofden en het gesti- leerde logo van Ovezande met daarin de fa zant. De sofa staat bij de katholieke kerk, te genover de dr. Messtraat. Naast de bank staat een watertappunt. Een plek waar de wande laar of fietser de waterfles kan bijvullen. Dat waterpunt was een grote wens van het dorp als service naar de toeristen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131