De vogels missen de kale stukjes land Praktische informatie Grote zorgen bij de Vogelbescherming, een verhaal om somber van te worden. Al komt de organisatie in actie. Met lobbyen en het uitbrengen van adviezen, en door samen met andere natuurorganisaties ondiepe oeverzones aan te leggen. Natuur monumenten heeft de Marker Wadden aangelegd, vijf schitterende eilanden middenin het Markermeer. Hier kunnen vogels broeden die op kale grond hun nest maken. Op naar de vuurtoren op de punt van het land. Het Paard van Marken zoals de 'wach ter' wordt genoemd. Al in 1700 stond op de zelfde plek een vuurbaak. Bijna anderhalve eeuw later werd de oude baak vervangen door een toren met een woonhuis. Trijntje Visser is er opgegroeid, vertelde ze bij de koffie. ,,Het was best eenzaam. Er kwamen bijna nooit vriendinnetjes spe len.'' In haar jeugd werd de toren nog ver licht met een gaskousje; inmiddels is alles elektrisch. Voor boten is en blijft het licht baken belangrijk. Tot bijna 17 kilometer ver is het te zien. Niet dat er nog vissers de Markerhaven binnen hoeven te varen. Met de afsluiting van de Zuiderzee kwam ook een einde aan eeuwen van vissen, netten boeten, kaken, afslaan, verschepen en verkopen. Ooit waren de Markervissers graag geziene walvisvaarders; nu werkt het overgrote deel van de bevolking ergens op het vasteland. De vuurtoren betekent het keerpunt en een heel ander uitzicht. De werven, bebouwd en onbebouwd, vormen kleine bulten in het vlakke land. Vogels blijven steeds dicht bij. Twee knobbelzwanen vliegen zoevend over en het blauw in de lucht wordt steeds grijzer. Terug in de haven wacht een Marker Maagd, het plaatselijk biertje. Vanaf de haven ga je links van café Land en Zeezicht de Westerstraat in, de Julianabrug over en dan linksaf. Stickers volgen. Horeca is meer dan genoeg aanwezig. Een putter, visdieven, een zwaan en een tureluur. Route Het ommetje Mar ken is 6 kilometer. De route wijst zich vanzelf, al is er ook bewegwijzering. Het is onderdeel van het IJsselmeerpad, een met rood-witte stickers gemar keerde lange- afstandsroute. Met het openbaar vervoer naar Mar ken: per bus vanaf metrostation Am sterdam-Noord. Er vaart ook een waterbus tussen Volendam en Marken. De drie kwartier durende overtocht is een leuk onderdeel van het dagje uit. markenexpress.nl Het Marker Museum was tij delijk dicht in ver band met corona, hou de website in de gaten. markermuseum.nl Reisreportages wor den soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vormgeving. ZATERDAG 25 JULI 2020 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121