'Het is toch tragisch dat meisjes denken dat ze niet groot mogen zijn?' RECENSIE Een nieuw leven voor Hillary Hoe dan? ,,Toen ze een jaar lang gepest werd op de lagere school was ik er niet voor haar, bij voorbeeld. Dat was ik voor het gemak even vergeten. En ook later in ons leven zijn er momenten geweest dat ik haar in de steek liet. Het was een schok om te ontdekken dat ik dat opzij had gezet. Zodra zij te veel op mij leunde, sloot ik me af. Ik heb erover nagedacht waarom. Waarschijnijk omdat ik toen nog steeds dacht dat zij voor my moest zorgen.'' ,,Ik vertrouw meer op mezelf. Als iedereen om me heen wegvalt, heb ik toch nog me zelf. Behalve als mijn zoon wegvalt waar schijnlijk, dan ga ik kapot. Eigenlijk denk ik nu dat je niemand helemaal kunt vertrou wen, maar tegelijk vraag ik me af of dat pes simistisch is of volwassen. In de relatie met mijn man ben ik niet symbiotisch, dat is gelijkwaardiger. In het boek schrijf ik dat de hoofdpersoon naast haar vriend in bed ligt en intussen in gedachten de huisraad verdeelt. Ik betrap mezelf ook op dat soort gedachten. Tijdens de afwas verdeel ik de borden. Maar ik weet tegelijkertijd dat ik helemaal niet bij hem weg wil, ik zie voor me dat we samen oud worden. Blijkbaar heb ik een voorzichtigheid ingebouwd in de relatie. Maar die had ik bij mijn zus dus niet.'' ,,Ik denk het wel. Ook het hebben van een gezin helpt om zelfstandiger te zijn. Ik was laat met alles, met schrijven, met een kind krijgen, ik was 39, en met het terugvinden van een basis in mezelf. Die basis was ik als kind al kwijt. Door te schrijven heb ik het gevoel gekregen dat ik iets te zeggen heb en een eigen plaats inneem in de wereld. Ik was bang, zonder het overigens door te hebben. Ik was alleen maar bezig met wat anderen van mij nodig hadden. Nu ben ik meer in contact met wat er in mij zit. Daar door voel ik me minder geïsoleerd en meer betrokken bij de wereld.'' Hoe dan? ,,Een boek is een brief aan de wereld, zo van: hier ben ik. Lange tijd heb ik me op allerlei manieren klein gemaakt, en dat terwijl ik best een groot lichaam heb. Dat ik opval vanwege mijn lengte vond ik altijd heel vervelend. Het is toch tragisch dat meisjes denken dat ze niet groot mogen '0 zijn? Door te schrijven ben ik steeds meer zelf iemand geworden, in plaats van iemand in relatie tot een ander. En daardoor word ik niet meer niemand als mensen mij afwijzen.'' ,,Als iemand mijn boek afwijst, zou ik dat nog steeds moeilijk vinden, maar het be langrijkste is dat ik dan gewoon doorga met schrijven. Schrijven blijft kwetsbaar en moeizaam. Ik kan heel gespannen worden als het niet lukt. Ik blijf het moeilijk vinden me op mijn eigen gedachten te focussen. Het is geen toeval dat mijn volgende boek gaat over de angst je uit te spreken en tege lijkertijd het ontdekken van wat je te zeggen MM ilfteK» -tvuasit hebt. In de VS is het leven van politici en hun entourage publiek bezit. Curtis Sittenfeld baseerde al eerder een roman losjes op Barbara Bush, nu heeft ze Hil lary Clinton met naam en toe naam tot hoofdpersoon geko zen - de roman heet Rodham (Atlas Contact, €23), naar Hilla ry's meisjesnaam. We volgen haar van student tot presidents kandidaat. Ze is zo slim en mondig dat mannen haar nau welijks als echte vrouw kunnen zien. Behalve ene Bill, die smoorverliefd op haar wordt - en de passie is wederzijds. He laas is Bills erotische aandacht verre van exclusief. Sittenfelds Hillary trekt haar conclusies en blijft Rodham heten; ze bouwt volhardend, idealistisch en ge haaid aan haar carrière en stoot glansrijk door het glazen pla fond - voor Trump is een hilarische bijrol weggelegd. Amerikanen kennen het hu- welijksverhaal uit hun hoofd; voor wie slechts vaagjes op de hoogte is, is dat geen bezwaar. Sittenfeld heeft zich de seks met Clinton zonder gêne inge beeld en ook haar Hillary weet zich in bed te weren. Ze wordt sowieso met warmte geportret teerd, al zal de identificatie met zo'n briljant persoon voor vele lezers lastig blijven. Wat zou ze er zelf van vin den? Sittenfeld heeft haar ver dediging op zich genomen - ook tegenover de stigmatise rende, op uiterlijkheden ge fixeerde Amerikaanse media - maar tegelijk een nog wat femi- nistischer standpunt ingeno men. Geen literair meester werk, wel boeiend. Esther Wils 32 Lezen Wat doet u nu anders? Heeft schrijven geholpen? Voelt u zich als schrijver ook steeds zekerder? JENTE POSTHUMA Waar ik liever niet aan denk verschijnt bij Uitgeverij Pluim (€22). LITERATUUR Curtis Sittenfeld Rodham

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 112