TOPBOEKEN INTERVIEW Als degene waar je op dacht te kunnen bouwen je in de steek laat, kan de bodem onder je vandaan vallen. Over dat gevoel schreef Jente Posthuma (45) een roman. „Zonder uitleg verbrak mijn zus het contact.'' (Hoogland Van Klaveren, €24,90) (Balans, €10) De man en zijn wielerverhalen ,,In afwachting van de Tour de France kun je met deze bundel alvast in de stemming komen.'' (Podium, €22,50) (Querido, €25) (Cargo, €25,50) ,,In een schilderachtige stijl schreef Giono over de Provence. Heel mooie vertaling van Kiki Coumans.'' (Uitgeverij Vleugels, €23,95) „Gisteren kwam ik veel beter uit mijn woorden dan vandaag.'' Jente Posthuma verontschuldigt zich bijna. De dag ervoor gaf ze een lezing over haar tweede roman. ,,De woorden kwamen vanzelf.'' Nu is het hakkelen, op weg naar een goede zin, terwijl ze precies wil zijn. Even later zijn de volzinnen er weer, en zet ze de beweeg redenen uiteen van Waar ik liever niet aan denk. In het boek maakt de tweelingbroer van de hoofdpersoon een einde aan zijn leven door met een fiets in een rivier te rijden. Hij doet dat op dezelfde manier waarop Posthuma's schoonvader zes jaar geleden een zelfgekozen dood tegemoet fietste. Door de dood van de broer valt de bodem onder het bestaan van de hoofd persoon vandaan; de tweelingbroer die er altijd voor haar zou zijn, is er niet meer. ,,Het gaat over in de steek worden gelaten door iemand op wie je dacht te kunnen rekenen'', zegt Posthuma. Ze debuteerde in 2016 met het tragikomische en goed ont vangen Mensen zonder uitstraling. Daarna maakte ze samen met haar man Bas Uter- wijk Probeer een beetje goed over me te denken, een (foto)boekje over de zelfdoding van haar schoonvader. ,,Ja, ik bleef me afvragen wat er precies is gebeurd. Mijn schoonvader was al een tijdje depressief en sprak hierover met zijn vrouw. Over dat hij niet meer wilde leven en hoe hij er een einde aan zou kunnen maken. Op een gegeven moment heeft hij in stilte, zonder haar erbij te betrekken, besloten het op deze manier te doen. Met een contragewicht uit het theater - hij was acteur - op zijn lijf gebonden, is hij op een vouwfiets van een helling de rivier inge reden. Ze woonden in Friesland op een boerderij, het was de rivier waar hij graag 30 Lezen Onno Huiberts over de bestsellers van boekwinkel Het Keizerrijk in Maassluis (en drie tips). 3 BESTSELLERS Charlotte Dematons - Alfabet ,,Een prachtig prentenboek, geschikt voor alle leeftijden." Raynor Winn - Het zoutpad ,,Dit indrukwekkende boek was vorig jaar een verkoopsucces, en is nu uit in een goedkope editie.'' Wilfried de Jong WOLGA KINDEREN 3 AANRADERS Guzel Jachina - Wolgakinderen ,,Roman met een sprookjesachtige sfeer, tegen de achtergrond van de Russische geschiedenis.'' Nazanine Hozar - Aria ,,Een magistraal debuut over een land met een moeizame relatie tot de rest van de wereld: Iran.'' Jean Giono - Heuvel 'Door te schrijven ben ik zelf iemand geworden' TEKST MAAIKE LANGE FOTO'S MARCO OKHUIZEN Over de zelfdoding schreef u al. Het bleef u bezighouden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 110