VISSEN METJAN Wat Stientje van Veldhoven als D66- Tweede Kamerlid deed, doet ze ook nog nu ze staatssecretaris van Infrastructuur en Water is. Naar haar werk fietsen en alles lezen: ,,Het helpt als je meer kennis hebt.'' 10 NIEUWS 5 Mijn ouders leerden ons echt te luisteren naar wat de ander te vertellen had eevissen staat op haar lijst van dingen die ze ooit nog eens wil doen. ,,Ik ben al weleens mee ge weest om haaien te tellen in Zee land, maar we telden er precies nul'', lacht D66-staatssecretaris Stientje van Veldhoven (47). Nadat ze heeft ingegooid op het noordelijk havenhoofd van Scheveningen zet ze de hengel in de standaard. Ze kijkt nog een keer om zich heen voordat ze van wal steekt. Dan zegt de bewinds vrouwe: ,,Als ik iets gevangen heb, laat je me dat dan nog weten?'' Stientje van Veldhoven heeft haar hele jeugd in Brabant en Gelderland gewoond. Zo eens per jaar zag ze de zee. ,,Ik ben niet iemand die op het strand gaat liggen bakken. Ik vind het echt heerlijk om langs het strand te lopen, zeker nu we in de buurt van het strand wonen. En dat je, als het stormt, tegen die harde wind kunt aanleunen. ,,Thuis was er veel aandacht om jezelf te zijn. Het ging niet om een plaatje dat moest worden ingevuld. Het was een warm gezin, waar veel aan dacht was voor geschiedenis en cultuur. Mijn ou ders leerden ons echt te luisteren naar wat de an der te vertellen had. Bekijk een vraagstuk van ver schillende kanten. Uiteindelijk is het een essen tiële vraag: als je iets vindt, waarom vind je dat dan?'' ,,Het was rond mijn 16de. Het is toch een soort ze kerheid dat je ouders samen zijn. Het is alsof de grond onder je voeten schudt, iets waarvan ik nooit dacht dat het kon gebeuren. Aan de andere kant heb ik ook gezien dat mijn ouders daarna te rechtkwamen bij iemand die veel beter bij ze paste. Mijn ouders waren heel erg verschillend. Het is ook wel een mooi voorbeeld van dat zo'n stap soms een goede is. Het kan wel heftig zijn, maar toch prima uitpakken. Durf te springen, ook als het soms echt moeilijk is.'' „Absoluut, ik was net 18. Als kind kwam ik veel in Frankrijk en ik wilde nu weleens echt Frans leren AAN DE HAAK spreken en mijn eigen leven beginnen. Twee fan tastische jaren, dat heeft me heel veel gebracht. Zowel de mooiste als moeilijkste momenten beleef je dan, omdat je helemaal in je eentje bent. Ik kan me nog herinneren dat ik me heel zielig voelde toen ik griep had. In mijn eentje lag ik in een klein kamertje, een dienstbodekamertje, bovenin zo'n groot Frans gebouw. Ik had niet eens telefoon, alleen radio en dan lig je daar ziek in je kamertje misselijk te wezen. Niemand die voor je komt zorgen. Maar als je een paar dagen later weer fit uit je bed komt, dan heb je dat overwonnen." ,,Ja, maar als je dan al leert zo'n grote sprong te wa gen en het redt, dan geeft je dat het vertrouwen om weer een sprong te wagen. Ik had politiek niet eer der als baan gezien. Toen dat op mijn pad kwam, dacht ik: waarom eigenlijk niet, waarom zou ik het niet doen? Het is dit jaar tien jaar geleden dat ik Kamerlid werd.'' ,,Voordat ik de politiek inging, vroegen mensen: weet je zeker dat je dat wilt doen, in die slangen kuil? Ik ben niet iemand met een olifantenhuid. Toen ik de politiek inging, dacht ik: ik doe het op mijn manier en zie wel hoever ik daarmee kom. Ik probeer ook fair te zijn richting anderen. Dat helpt wellicht ook hoe anderen met jou omgaan. Wat ik heel moeilijk vind, is als mensen je integriteit in twijfel trekken. Je kunt het er niet mee eens zijn, maar wie ben jij om mijn integriteit in twijfel te trekken?'' ,,Nee, ik ben een buitenmens. 's Ochtends op de fiets is voor mij een manier mijn werk 'in te fiet sen' en 's avonds fiets ik mijn werk 'weer uit'. Toen ik net staatssecretaris was, merkte ik dat ik mijn twee pilotenkoffers niet achterop de fiets kreeg. Nu doe ik alles digitaal, maar toen wachtte ik tot de chauffeur thuis mijn koffers in de dienstauto zette en dan fietste ik naar het ministerie. Het hangt van de verkeerssituatie af wie er eerder op het departe ment is. Als het regent, ben ik sneller.'' ,,Omdat ik heel nieuwsgierig ben. Maar ook omdat ik het heel belangrijk vind dat het klopt. En omdat ik heb gemerkt dat het, om creatief te kunnen zijn in het vinden van oplossingen, gewoon helpt als je meer kennis hebt. Dan kun je toch dat ene aankno pingspunt vinden bij iemand die er eigenlijk an ders in staat dan jij. Zeker als het een coalitiekabi net is, is het belangrijk dat je meerderheden vindt.'' ,,Dat wist ik ook, ik vond het echt erg dat er iets werd afgebroken wat ik heel waardevol vind. Soms verlies je in de politiek en dat was zo in Rutte I. La ter heb ik dat met Lutz Jacobi met de Nationale Parken weer in ere kunnen herstellen. Iets repare ren wat kapot dreigde te gaan en wat van waarde is voor ons allemaal en de volgende generatie. Het is zaterdag 25 juli 2020 GO Politiek verslaggever Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen met een politicus en praat met hem of haar over leven en politiek. De foto's zijn van Guus Schoonewille. 'Durf te springen, ook als het echt moeilijk is' Jan Hoedeman Uw ouders scheidden toen u nog thuis woonde. U ging al jong naar Parijs, had dat na de schei ding te maken met het vinden van nieuwe grond onder de eigen voeten? ,,Ik wilde archeoloog worden. Ik zag uitein delijk in dat ik niet geduldig genoeg was voor het precieze, langdurige werk dat de archeologie vraagt. Maar ik vond dat inzicht in voorbije beschavingen heel fascinerend. Ik heb me altijd afgevraagd: als iets heel groot was, hoe kan het dan toch voorbij gaan?'' Kijk op de site bij /video Was dat de grote wissel in uw leven? Bent u gewaarschuwd voor politiek Den Haag? Als Kamerlid fietste u naar het Binnenhof, dat is voorbij nu u staatssecretaris bent? Oud-politiek leider Alexander Pechtold klaagde dat u alles leest. Waarom? U werd in de oppositie uitgeroepen tot het meest groene Kamerlid in een periode dat de natuur het zwaar te verduren had door het kabi netsbeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10