r 'Mijn man was ik kwijt, maar ik kreeg iets moois terug' BV DE LIEFDE Cenitclys for We-et dtct ik Oók qj ben Lttvtr Wn vron w Vdn hoif De schok was groot toen de man van Fem Canes (47) vertelde als vrouw door het leven te willen. Toch zijn Fem en Carly (66) al dertig jaar samen. ,,We waren een jaar of tien bij elkaar toen ik wantrouwig werd. Ik had een lange blonde haar in de auto gevonden. Iemand zei dat ze in diezelfde auto een vreemde vrouw had zien rijden, en als ik daar een vraag over stelde, kreeg ik een ontwijkend antwoord. Op een avond ben ik ervoor gaan zitten. 'Moet je me niet iets vertellen?' zei ik. 'Ik heb het gevoel dat je vreemdgaat.' Waarop Carly de kamer uitliep om terug te komen met een folder. 'Weet je wat gen- derdysforie is?' vroeg ze, toen nog een hij. De uitleg op het A4'tje was als een bom die in mijn gezicht ontplofte: mijn man was geboren in het verkeerde lichaam. Na het al die tijd verborgen te hebben gehouden vertelde Carly nu, na 49 jaar, dat ze het dubbelleven niet meer kon volhouden; ze wilde de vrouw worden die ze werkelijk is. Ik kon me er niks bij voorstellen. Er stond hier toch een man voor me? Wat gebeurde er? Nooit had ik enige aanwijzing gekregen dat dit aan de hand was. We heb ben 36 uur gepraat en ik heb alle vragen gesteld die in me opkwamen. Ik zag mijn toekomst in duigen vallen: zou ik dan nooit meer tegen zijn mannenlichaam aankrui pen? Moest ik nu verder leven met een vrouw? Ik ben toch niet lesbisch? We hadden elkaar leren kennen op het circuit van Zandvoort. Carly is motortuner - ze weet alles van verbrandingsmotoren en heeft een wereldwijde reputatie in haar vak. De autosport is een wereld waar de testosteron vanaf druipt en niet de makke lijkste plek om met genderdysforie naar buiten te treden. Dat Carly dat toch deed, vond ik getuigen van veel lef. En naarmate ze meer over haar gevoelens vertelde, be greep ik dat dit voor haar geen keuze was, maar een onontkoombaarheid. Ze kon niet anders dan deze weg bewandelen en een geslachtsverandering ondergaan. Om daar na in de spiegel eindelijk een beeld te zien dat klopte. Ik besefte dat ik wel mijn man kwijt zou zijn, maar niet de mens Carly. Mijn soul mate, de persoon van wie ik zo veel hield. Zonder seks kon ik leven, besloot ik, maar zonder Carly niet. Uit liefde gaf ik een seksleven op en ben ik meegegaan in haar proces van hormoonbehandelingen en operaties, om haar te helpen haar droom werkelijkheid te laten worden. Voor het eerst met haar als vrouw de straat op gaan, was spannend. Carly was toen nog een vrouw met mannelijke trek ken en we werden met heel wat kwetsende opmerkingen geconfronteerd. 'Hé, een omgebouwde!' is dan nog een milde, maar het doet pijn als ze dat over je geliefde zeg gen. Toen ik Carly na de operatie voor de spie gel zag staan, een zelfverzekerde vrouw die eindelijk compleet was, wist ik dat ik de juiste keuze had gemaakt. Ja, mijn man was ik nu écht kwijt, maar wat voor moois kreeg ik ervoor terug! Een levenspartner met wie ik zo veel deel, met wie de ver trouwensband alleen maar dieper is ge worden. Waar ik er vroeger bij Carly vaak niet doorheen kwam, zijn er nu geen ge heimen meer. We kunnen alles bespreken - juist door wat we samen hebben mee gemaakt. Ik vind haar stoer, een bewonde renswaardig persoon. Maar mezelf vind ik ook een vrouw met ballen. Dat is dan ook de titel van het boek dat ik geschreven heb, waarin ik als 'part ner van' probeer mijn steentje bij te dragen aan een open gesprek over een kwetsbaar onderwerp. Als nieuwe mensen ons vra gen: zijn jullie lesbisch, dan zeg ik: nee, lees mijn boek maar.'' TEKST PAM VAN DER VEEN ILLUSTRATIE STUDIO SKI Wil je ook praten over je relatie? magazine@dpgmedia.nl ZATERDAG 25 JULI 2020 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 109