II Mica in verf geeft dichtregel extra schittering v-zMjf A& OosfarscMd* 5 RIETBEGRAZING PRIMEUR Een uitgestrekt gebied vol riet zie je als je de Zeedijk over stapt. Maar het is te veel. Vanaf september gaan waterbuffels het riet begrazen. Planten van vroeger krijgen weer een kans. Het Schor van Baalhoek bij Kruis polderhaven, onderdeel van het Verdronken Land van Saeftinghe, is een plaatje op een zomerse dag. Je hoort niets dan stilte. Schepen kabbelen voorbij, in de verte zie je de contouren van de Antwerpse haven, zeehonden luieren op de plaat. Ze krijgen een mooi uit zicht, de zes of zeven waterbuffels die hier zullen gaan grazen. Het zijn de perfecte dieren om het oer woud aan riet terug te dringen. maal klaar is. In de verte rijdt een kraantje op rupsbanden. ,,We ge bruiken aangepaste machines, want het is niet makkelijk om door een schor te rijden." Ook wordt een rek van steigerbuizen geplaatst, dat moet voorkomen dat de beesten in de geulen buiten het gebied terechtkomen. Hoeveel honger de buffels hebben, is vol gend jaar vermoedelijk goed te zien, zegt Schenk. ,,Dit jaar zal er weinig verschil zijn, omdat ze pas in september komen. Van novem- Je wil niet dat de waterbuffels naar Hansweert zwemmen ber tot en met april verblijven ze in de Verrebroekse Plassen, net over de grens." Het zullen de eerste waterbuf fels in Zeeland zijn. ,,Ze hebben veel ruimte nodig en moeten in een waterrijk gebied leven," zegt Schenk. ,,Maar als dit een succes is, sluit ik niet uit dat er op meerdere plekken waterbuffels komen." ,,Op een natuurlijke manier terug naar vroeger, zodat planten als zeekraal, lamsoor en zulte, ook wel zeeaster, beter kunnen groeien", vertelt districtshoofd Fred Schenk van Het Zeeuwse Landschap. ,,Die planten trekken weer andere vo gels aan, zoals de tureluur. Op het riet komen vooral karekieten af." Schapen of koeien kunnen het stevige riet niet verdringen. Dus begint vanaf september de proef met waterbuffels, als herstelmaat regel voor het Natura2000-gebied. Ze komen over uit de Biesbosch, waar ze dezelfde taak hadden en prima werk leverden. ,,Het zijn grote, lompe, maar rustige dieren", zegt Schenk. ,,In de slikken en schorren kunnen ze goed leven." De hoef van de waterbuffel zorgt dat het dier de juiste grip en balans houdt op de drassige stuk ken, in tegenstelling tot koeien. ,,Die moet je wel eens uitgraven als ze vastzitten." Verder zijn het goede zwem mers. Wie over een paar maanden over de Zeedijk loopt, kan de die ren zien badderen in een poel of kreekje. Toch mogen ze niet overal plonzen; een afzetting voorkomt dat de buffels de Westerschelde in stappen. ,,Je wilt niet dat ze naar Hansweert zwemmen." Hun leef gebied is twintig hectare groot en aan de randen afgeschermd met stroomdraad. Bij hoog water of springtij kunnen de dieren terecht op een hoger gelegen stuk, waar ook de drinkwatervoorziening staat. Het Zeeuwse Landschap en de aannemer moeten nog even door buffelen voordat het gebied hele- De dichtregel Waar het licht bijna te zout is voor het oog... komt uit het vers De oogst van de kust van dich ter André van der Veeke, gepubli ceerd in zijn bundel Reizigers voor alle richtingen. In 2005 vatte kun stenaar Ronny Ivens uit Hulst de letters van de dichtregel in tegels van gebouchardeerd graniet. Die kleurde hij vervolgens weer in met zilververf, maar de tekst was in vijftien jaar tijd helemaal ver vaagd tot bijna onleesbaar, tot ver driet van de dichter en de kunste naar. Ode aan het Zeeuwse licht Ivens kreeg van de gemeente Ter- neuzen toestemming het kunst werk te restaureren, veilig gezeten tussen afzetlint. Volgens hem kan de versteende dichtregel, die een ode is aan het Zeeuwse licht, er weer voor heel veel jaren tegen aan. „Vijftien jaar geleden was het er nog niet, maar nu heb ik zilver- verf met mica, een mineraal kleur- pigment, en dat laat de verf extra Ik zal als feestelijke handeling het afzetlint wel doorknippen schitteren. Het geeft een beetje een parelmoer effect en dat past weer perfect hier bij de Wester- schelde." Feestelijke bekroning Van der Veeke kwam trouw iedere dag de vorderingen van Ivens be kijken. En hij zag dat het goed was. Vijftien jaar geleden was de ont hulling van de dichtregel door burgemeester Jan Lonink de fees telijke bekroning op de vernieu wing van de Scheldeboulevard. Gisteren was het er een stuk rus tiger. Van der Veeke: ,,Ik zal als feestelijke handeling het afzetlint wel doorknippen." I v M CORONA BEZICHTIGINGEN ALLEEN OP AFSPRAAK Wij zijn er op vrijdag, zaterdag, zondag en maandag J Ruisweg 12,4424 MN in Wemeldinge. Tel. 0031653 402 705 nhendriks@telen_et.be^ vrijdag 24 juli 2020 Saeftinghe is een waterbuffelparadijs Bob Maes Kruispolder - Fred Schenk, Stichting Het Zeeuwse Landschap M Fred Schenk in de vangkooi voor waterbuffels, die op het achterlig gende schor gaan grazen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Drie dagen lang, van 's och tends tot 's avonds, zat Ivens de letters van de versteende dichtregel weer in te kleuren. Op zijn knieën. Met een fijn penseeltje. ,,Een monniken werk. Hoewel, ik denk dat ik op een dag langer op mijn knieën zat dan menig monnik." Sheila van Doorsselaer Vervolg van pagina 1 -André van der Veeke, dichter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54