4 BESCHERMING WEL/NIET 11 ti 7 P t-A6-7." In Sluis zijn ze in het straatbeeld al meer gewend aan mondkapjes, mede dankzij de vele Belgen die er rondlopen. Maar niet iedere zuiderbuur voelt zich welkom. ,,Een uitstapje naar Sluis? Ik zou het voorlopig niet doen'', zegt een Belgische burgemeester. Je merkt echt dat ieder land zijn eigen RIVM en eigen regels heeft ,,Je ziet hier volop mondkapjes'', zegt Angelique Bafting (44), medewerker van het VVV-kan- toor in Sluis. Zij ziet grote ver schillen tussen hoe de Belgen en de Nederlanders met mondkapjes omgaan. ,,Belgen zijn al gewend om ermee te lopen. Die zie je hier veel meer dan als je verder land inwaarts gaat.'' Volgens haar zijn het 'vooral de Belgen die bij iedere winkel netjes een mondkapje opdoen'. ,,Als zij buiten lopen, hangt dat ding on der hun kin, dat ziet er wat gek uit.'' Het valt haar op dat sommige mensen er een fashion item van proberen te maken. ,,Vanmorgen zag ik een vrouw met een mond kapje in hetzelfde stofje als haar jurk. Een gebloemd jurkje met een gebloemd mondkapje erbij.'' Maar volgens de Belgische bur gemeester Jan Vermeulen van het Vlaamse Deinze is lang niet ieder een zo enthousiast over de Belgen met mondmaskers. ,,Een mede werker van onze stad is in een winkel in Sluis echt buitengeke- ken. Mensen met mondmaskers werden aangekeken alsof ze be smet waren met corona. Een uit stapje naar het Zeeuwse Cadzand of Sluis? Ik zou het voorlopig niet doen'', adviseert de burgervader van het CD&V, vergelijkbaar met het christelijke CDA. ,,Wie een mondmasker draagt, wordt als coronalijder bekeken. Als dat de manier is waarop men er net bui ten de grens mee omgaat, blijf er dan maar beter weg.'' Lobby Samen met de burgemeester van de Belgische stad Leuven is hij nu naar eigen zeggen 'aan het lob byen om het mondmasker te ver plichten in de buitenruimte'. ,,Omdat we merken dat in landen waar het verplicht is, zoals Tsje chië, Slovenië en Oostenrijk, het dragen van mondmaskers vrucht afwerpt. Daar zie je veel minder besmettingen dan in België en Ne derland.'' In België zijn de coronaregels gisteren aangescherpt. Er komt géén algemene mondkapjesplicht, maar vanaf morgen zijn ze wel verplicht op drukke plaatsen, zoals winkelstraten. ,,Als er veel volk sa menkomt en u merkt dat de social distancing moeilijk kan worden ge volgd, draag dan een mondmas- ker'', zo zei premier Sophie Wil- mès. Burgemeesters kunnen be slissen wat 'een drukke plaats is'. Mondkapjes waren al verplicht in onder meer het ov, winkels, bios copen en musea. Oprichter en eigenaar van de Zeeuwse winkel Hollandia Kado Jan Mesuere (61) merkt dat 'juist in Sluis heel duidelijk tot uiting komt dat alle landen er anders mee omgaan'. ,,Sluis is een grens stadje, in de zomer komen er mensen uit alle landen. Daar merk je echt aan dat ieder land zijn ei gen RIVM en eigen regels heeft.'' Dat burgemeesters in Nederland en België totaal verschillend om gaan met mondmaskers, blijkt ook uit Vermeulens beleid: ,,Wij wa ren de eerste stad die alle inwo ners een mondmasker bezorgde'', zegt de burgemeester van het bijna 44.000 inwoners tellende Deinze. ,,Op 3 mei hebben we alles bezorgd. Besmettingen vielen daarna echt terug, vooral in zorg centra. Hier heeft men er spijt van dat we niet al in april met mond- maskers zijn begonnen. Het zou jammer zijn als Nederland ook drie maanden te laat mondkapjes invoert. Als er één ding altijd te laat komt, is het spijt. Ik hoop dat ook Nederland de bocht neemt.'' De burgemeester leerde van de coronacrisis dat 'de Vlaamse be volking twee woorden begrijpt: 'ja' of 'nee'. ,,Dus toen de Belgische overheid 'het sterk aanraadde om een mondkapje te dragen', heb ik gezegd: waarom verplicht je het dan niet? Voor jezelf is een mond kapje beter iets dan niets, maar je doet het vooral om anderen te be schermen. Dat moet je zeker doen nu het virus herneemt.'' Omzet Volgens winkelier Mesuere is het voor ondernemers 'balanceren tussen economie en denken aan veiligheid'. ,,Het is een heel oud gezegde, maar het gaat hier zeker op, want 80 a 90 procent van de omzet komt van toeristen: Wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Je moet het meest reke ning houden met de regels uit het land waar de klanten vandaan ko men. Het zou fijn zijn als onze vei ligheidsregio meer naar onze buurlanden zou kijken. Duizen den dingen stemmen we interna tionaal met elkaar af, maar over iets kleins en praktisch als een mondkapje kunnen landen geen aansluiting bij elkaar vinden. Daar snap ik eigenlijk niks van.'' vrijdag 24 juli 2020 GO 'Belg met mondkapje in Sluis gezien als coronalijer' Marcia Nieuwenhuis Sluis Vanaf morgen is in België een mond kapje verplicht op 'drukke' plaatsen, zoals winkelstraten. - Jan Mesuere, ondernemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4