I 7 Sommige mensen stellen veel vragen en die proberen we te beantwoorden. Maar we moeten oppassen dat we als verpleegkundigen niet op de stoel van de arts gaan zitten." De klok tikt ondertussen door. Binnen een mum van tijd is het 04.00 uur. ,,Tijd om weer een ronde langs alle patiënten te doen'', zegt Bart. ,,Dat proberen we zeker om de twee uur te doen. En vaker als dat no dig is, als er bijvoorbeeld bepaalde klachten zijn. Dan moet er extra ge controleerd worden.'' Hij is de kamer nog niet uit of er begint een telefoon te loeien in zijn kluisje. „Vergeten uit te zetten'', zegt hij lachend als hij te rugkomt. ,,De wekker zet ik voor za ken die op een bepaalde tijd moeten gebeuren.'' In dit geval medicatie toe dienen. Na de ronde is het etenstijd. Enkele uren voordat het zondagse ontbijt bij de meeste huishoudens geserveerd wordt, beginnen Bart en Maaike om 05.00 uur aan hun maaltijd. Boter hammen voor Bart, eierkoeken voor Maaike. Een diner kun je het niet noemen. Een ontbijt ook niet, zo richting het einde van de werkdag. ,,Hoe noem je het eigenlijk wel?'', vragen ze zichzelf af. ,,Een lunch op een raar tijdstip misschien?'' Zodra de borden leeg zijn, is het al weer tijd voor een nieuwe ronde. Een intensieve ronde, met flink wat con troles. Want hoewel voor Bart de werkdag op zijn eind loopt, gaat in het ziekenhuis de dag juist beginnen. De medicijnen liggen dankzij het voorwerk al klaar en de dossiers wor den nog eens bijgewerkt. Als de zorg rond 07.30 uur vervol gens is overgedragen aan de ochtend ploeg, kan Bart richting huis. Op zijn fiets, langs de verkeerslichten. Ook hun show is ten einde. Het is immers alweer licht in Goes. overneem van de dienst die klaar is, en check gelijk de aangesloten appa ratuur, zoals het infuus. Zo voorkom ik verrassingen op een later tijdstip en zie ik gelijk hoe ze erbij liggen en hoe het met ze gaat." Een deel van die patiënten krijgt niet veel later een tweede bezoekje; de medicijnenronde. Grotendeels de intraveneuze antibiotica. Eerst zor gen Bart en zijn collega Maaike, met wie hij deze nacht over de zieken op de afdeling waakt, dat de juiste medi cijnen voor de juiste personen klaar liggen. Daarna gaan ze de kamers langs. Bart voert voornamelijk de ge sprekken en checkt of het om de juiste patiënt gaat, Maaike geeft ver volgens de medicijnen. Het is team work van de bovenste plank. De meeste mensen zijn blij om vlak voor het slapengaan nog even de gezichten te zien van de verplegers die hen door de nacht heen zullen slepen. Om nog even een kort praatje te maken bijvoorbeeld, ,,Ha Bart. Weet je, ik had vroeger een buurman die ook Bart heette'', klinkt het opge wekt uit één van de kamers. Een an der heeft juist hulp nodig; hoewel het vrij warm is in het ziekenhuis, heeft deze patiënt het koud. ,,Even een ex tra dekentje halen'', zegt Bart als hij de zaal uitkomt. Hij weet dan al dat diegene geen koude rilling heeft. Dat kan duiden op een acuut probleem. Symptomen Tussen de bedrijven door vertelt hij met veel passie over het vak dat hij al zo lang uitoefent. Over het herken nen van symptomen en over het midden in de nacht overleggen met de artsen van dienst, die hij uit hun bed moet bellen. ,,Een aantal zaken kunnen we zelf in gang zetten, daar voor worden we ook structureel ge schoold. En bij problemen kan altijd met de dienstdoend arts worden overlegd. Het wordt telefonisch afge handeld of de arts komt zelf langs.'' Bij ernstige acute problemen kan direct worden opgeschaald naar bij stand van een team op ic-niveau op geleide collega's en medisch specia listen, dat binnen enkele minuten ter plaatse kan zijn. Maar ze hoeven nu niet in actie te komen. Alles loopt op rolletjes. ,,Dit is een rustige nacht'', zegt Bart. Het smartphone-achtige kastje van het alarmsysteem trilt af en toe flink en dan weet hij dat er een pa tiënt is die hem nodig heeft. Soms komen er ook geluiden uit kamers, waar Maaike of hij op af moet. Een Het komt wel eens voor dat iemand uit bed rolt. Daar moeten we zo snel mogelijk bij zijn gil, gestommel: ,,Het komt bijvoor beeld weleens voor dat iemand uit bed rolt. Daar moeten we zo snel mo gelijk bij zijn.'' Terwijl Bart de nodige zaken in voert in de computer, vertelt ook Maaike over haar werk bij Adrz. Ze is 25 jaar - bijna 40 jaar jonger dan haar collega - en werkt nu een jaar op deze afdeling. Dagdienst, avond dienst en nachtdienst: ,,De afwisse ling vind ik fijn'', zegt ze. „Overdag kan het heel druk zijn, 's nachts juist rustig. Dan heb je soms nóg meer tijd voor de mensen. Bijvoorbeeld als ze liggen te malen omdat ze slecht nieuws hebben gekregen. Dan bied je ze een luisterend oor. Maar soms loopt het helemaal anders, en ben je na een razend drukke nacht blij dat je de ochtend hebt gehaald.'' Interne geneeskunde ,,Op deze afdeling interne genees kunde heb je patiënten met heel ver schillende klachten en ziekten. Ei genlijk van alles wat'', zegt Bart als hij klaar is met het verwerken van zijn dossiers. ,,Maar voornamelijk al gemene interne problematiek, zoals maag-, darm- en leverziekten en nierproblemen. Dat maakt het werk hier zo mooi, maar soms ook lastig'. vrijdag 24 juli 2020 GO t. ►Regelmatig werkt Bart Wijnnobel de pa tiëntendossiers bij en legt hij nieuwe medi cijnen klaar. ^Als de meeste men sen zich nog eens lek ker omdraaien in bed, begint voor hem het werk op de afdeling Interne Geneeskunde. - Bart Wijnnobel V5fedi>st|d c nUU+V- ÏpÖmV»0?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35