Donderwolk boven de detailhandel f i Belg blijft in de cel op verdenking van straatroof KOOPZONDAG Slippers 2 Het lijkt weer ouderwets druk in de Zeeuwse winkelstraten. De schijn bedriegt een beetje. Uit onderzoek van de Nederlandse Raad Winkelcentra blijkt dat het funshoppen voor veel mensen voorbij is. Dankzij de vele toeristen, valt de crisis in Zeeland nog mee. WINKELSTRATEN CORONA HEEFT AL Commentaar Funshoppen, door de coronacrisis gaat de lol er vanaf. De angst voor het virus houdt consumenten uit de winkel straat. Zonder goed vaccin of medicijn gaan mensen ge middeld 30 procent minder winkelen, blijkt uit onderzoek van vastgoedmarkt.nl. Dat is slecht nieuws voor de detailhandel en stenen winkels in het bijzonder. Online aankopen groeiden tij dens de lockdown fors. Die verschuiving van fysiek naar digi taal winkelen zal de komende jaren verder toenemen. In veel steden en dorpen zal het winkelbestand krimpen. Gemeenten moeten daarop voorsorteren. De coronacrisis zal deze trend vermoedelijk versnellen. Uit onderzoek van de Nederlandse Raad Winkelcentra voorziet een kwart van ondervraagde winkeliers in de non-food dit jaar een omzetverlies van 50 procent. Nog eens bijna de helft voor spelt een omzetdaling van 20 tot 50 procent. De prognose is dat veel ondernemers volgend jaar de fatale klap krijgen. Dat is wel het landelijke beeld. In Zeeland maskeert het toe risme de donderwolk boven de detailhandel. Jaarlijks geven toeristen en dagjesmensen 400 miljoen euro uit in Zeeuwse winkels. Dit jaar vieren meer mensen vakantie in eigen land en die laten nu het geld rollen. Op die manier maken winkeliers het verloren voorjaar een beetje goed. Het is nu even hosanna, maar hoeveel komen er straks ongeschonden de winter door? Winkels zijn de sjeu van stad en dorp. Wie wil dat het geen dooie boel wordt, moet Zeeuwse waar blijven kopen. Niet al leen eten, maar vooral ook spullen. Wie wil dat het geen dooie boel wordt, moet Zeeuwse waar blijven kopen OOSTERLAND Voorlopig blijft de 22-jarige Belg B. L. vastzitten in Roermond. Dat heeft de rechtbank in Middelburg bepaald. Hij wordt verdacht van straatroven in Ooster- land en Nieuwerkerk, waarbij hij een vuurwapen zou hebben ge bruikt. Volgens zijn raadsman is er bij L. nooit een vuurwapen aange troffen. Maar dat is wel wat de drie minderjarige slachtoffers beweren. Ze stonden op het punt wiet te ko pen van L. maar hadden onvol doende geld. Waarop L. voorstelde de mobiele telefoons als onderpand te gebruiken, de mobieltjes bij de verzekering op te geven en zo geld op te strijken voor de wiet. De zaak wordt 29 september inhoudelijk behandeld. LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND ALMANAK De slippers gingen al vijftien jaar mee. Een lange tijd voor een paar sletsen dat dag in, dag uit gebruikt wordt. Diverse vakan ties had het paar al overleefd. Onverwoestbaar. Maar ja. Toen wilde het koppel graag een hond hebben. Die had op zijn eerste dag het schoeisel direct in Tip? redactie@pzc.nl het oog. Hij snokte eraan, rende ermee door de kamer. Zijn scherpe puppytandjes deden de rest. De niet te vernietigen slip pers bleken toch niet van steen. Zijn ene baasje in zak en as, de ander door het dolle heen. „Kunnen we eindelijk weer gaan winkelen!" Naar het Adrz? Eerst een online coronacheck Automobilist rijdt van afrit A58 af Een man is gisterochtend met zijn auto naast de afrit van de A58 bij Mid delburg terechtgekomen. Het ongeluk gebeurde rond 11.25 uur toen de man vanaf de A58 vanuit Vlissingen de afslag naar Middelburg-Centrum nam. Door nog onbe kende oorzaak reed hij de afrit af, waardoor hij in de naastgelegen berm terechtkwam. De auto kwam uiteindelijk tussen de op- en de afrit tot stil stand. Een ambulance team is op de plaats van het ongeval geweest, maar of bij het ongeluk iemand gewond is ge raakt, is niet bekend. Terneuzen Felle brand bij woning Claushof Nog drie dagen, dan sluit Essies Feel Good Atelier Store in Goes. De coronacrisis deed de cadeauwinkel de das om. ,,De mensen gaan wel naar de stad, maar ze kopen niks", zegt eigenaresse Esther van Koeve- ringe. Krap een jaar geleden opende Van Koeveringe haar zaak in de Magdalenastraat. Ze verkoopt handgemaakte cadeauartikelen. ,,Het was sowieso spannend of de winkel rendabel zou worden. Ik moet het van de toeristen en dag jesmensen hebben: ik verkoop heb bedingetjes en sieraden. Dat zijn ar tikelen die de toeristen kopen. Ik wilde de periode vanaf Pasen ge bruiken om te kijken hoe de winkel zou lopen. En toen kwam corona. Daardoor werd de beslissing voor me genomen." Tijdens de lockdown ging Van Koeveringe twee weken helemaal dicht. ,,Ik heb nog geprobeerd om online spullen te verkopen. Mensen konden dan via videobellen iets uitzoeken, maar dat zakte ook vrij snel in. Vanaf juni ben ik weer drie dagen per week open gegaan. De laatste vier S vijf weken begint het weer wat te lopen. Maar ik merk dat het wel druk is in de stad, maar niet in mijn winkel. Mensen komen naar het centrum om een terrasje te pakken of naar de bakker te gaan, maar ze kopen niks. Ik zie weinig mensen met tassen lopen. Ik denk dat mensen voorzichtiger zijn, om dat ze zelf ook onzekere tijden be leven. Ze geven hun geld niet uit aan niet-noodzakelijke dingen. Al leen de Duitse toeristen kopen wel in mijn winkel. Die vinden alles ge weldig." Geen vet op de botten De opleving van de afgelopen we ken kwam te laat. ,,Mijn huurcon tract liep tot i augustus. Ik moest snel beslissen of ik nog een jaar door zou gaan. Dat risico wilde ik niet lopen. Dan zou ik te veel geld verliezen. Omdat ik nog maar zo kort bezig ben, heb ik geen vet op de botten." Verdrietig is Van Koeveringe niet. Ze verhuist haar zaak naar een an der pand, waar ze workshops blijft geven. ,,Die workshops kan ik in het huidige pand niet verzorgen, omdat het niet mogelijk is om anderhalve meter afstand te houden. Het is heel jammer dat het niet gelukt is met de winkel, maar ik heb een leuk jaar gehad." De coronacrisis heeft veel retail- ondernemers een flinke dreun be zorgd, weet Frank Bijleveld, voor zitter van de Vereniging Onderne mers Middelburg (VOM) en eige naar van kledingwinkel View49. Maar sinds juni is het weer druk in de Middelburgse binnenstad. Dat vrijdag 24 juli 2020 II GRATIS PARKEREN, M.U.V. DE PARKEERGARAGE J GOES Ziekenhuis Adrz vraagt vanaf 27 juli iedereen die van plan is naar een van de Adrz-locaties te komen, eerst zelf na te gaan of er een eventueel risico is op besmetting met het coro navirus. Dat kan via de website adrz.nl/corona- check. mensen met klach ten wordt verzocht thuis te blijven, hun afspraak te verzetten en zich te laten testen. De triagetent in Goes en de balies in Vlis- singen verdwijnen. Ieder een die gepland naar Adrz komt, krijgt de instructie om met klachten thuis te blijven of contact op te nemen. MIDDELBURG In Terneuzen is gister middag brand ontstaan in een coniferenhaag. Ook een houten aan bouw van een woning raakte door de brand be schadigd. Het vuur werd rond 15.45 uur ontdekt aan het Claushof. Kort na de mel ding werd het incident opgeschaald naar een middelbrand. Er zijn twee blusvoertuigen en een waterwagen ingezet. De brand was vanwege de forse rookontwikke ling in de omgeving goed te zien. Om 16.20 uur liet de brandweer weten dat de haag grotendeels was geblust. Wel druk, Cornelleke Blok Goes Marjan van Scherpenzeel heeft net een rokje gekocht. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30