ru PvdA pleit voor rijdende rechter Duikers het water in bij bommenkerkhof 'Verbod zonnepark op akkers is schadelijk' 2 Column Weg van de snelweg is het heerlijk stil bij de Beve- landse boomgaarden, geen coronaregels tartende toerist te bekennen. Zomerse schijn, want de appel- en perenpluk is gisteren begonnen. Bij het miljoe nenbedrijf Vogelaar Fruitcultures met 150 hectare is de voorhoede van Poolse plukkers al aan het werk. Het leger van hedendaagse hannekemaaiers is pas eind augus tus op volle sterkte, vertelt Martijn Vogelaar(48) die ik spreek over het onzinnige plan van CDA-leider Hugo de Jonge om de arbeidsmi gratie naar Nederland af te rem men. ,,Tja, De Jonge, notabene een Zeeuw. Laat 'm maar hier komen dan kan' ie de praktijk zien", snuift Vogelaar, derde generatie eigenaar en een spil in het Zeeuwse fruit. Dikke kans dat als een Hongkonger in een Confe rence-peertje bijt de vrucht is ge plukt door een van de Polen die ie der jaar bij hem werken en wonen. Families en vriendengroepjes die Martijn, die uitzendbureau's mijdt, vaak al jaren kent. ,,Ik ben ontzettend blij dat ze wéér willen komen. Zonder Polen loopt alles in het Zeeuwse fruit vast. Dan plukken we geen peer meer. En dat heeft enorm sneeuwbaleffect''. Die terugkerende politieke reu ring over banen- en huizen pik kende arbeidsmigranten stoort hem. Allemaal mythes. Alsof Ne derland niet vergrijst, alsof Zee land niet schreeuwt om werkers, alsof bedrijven als de zijne niet zorgen voor moderne huisvesting en slavenlonen betalen. Nederland kan helemaal niet zonder arbeids migranten, Zeeland al helemaal niet. ,,Alle pogingen om te werken met asielzoekers en werklozen mislukten. Ik hou m'n hart vast als de Polen niet meer willen komen. Het is een kwestie van tijd en we moeten seizoensarbeiders ook van buiten de EU halen. Misschien wel uit China ja, wie weet? Daarover zouden politici moeten nadenken in plaats van hun kop in het zand te steken". Dat is explosieve poli tieke brandstof, voer voor debat. Nu eerst oogsten. Wordt vervolgd. Die politieke reuring over banenpikkende arbeidsmigranten stoort hem DE STELLING Vandaag: Ik koop lokaal Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VLISSINGEN Meer ongevallen bij pleziervaart Fats Domino krijgt straat in Mortiere TERNEUZEN Dow schrapt wereldwijd banen Daarvoor pleit PvdA Zeeland. Het is een van de punten die de partij heeft aangedragen voor het lande lijke verkiezingsprogramma. Dat wordt binnenkort opgesteld met het oog op de Tweede Kamerver kiezingen van 17 maart 2021. De PvdA vindt dat de rechtspraak in Zeeland vaak te ver weg is. Een vorm van mobiele rechtspraak zou een oplossing kunnen zijn. Daar naast pleit de partij voor meer sa menwerking tussen sociaal en juri dische dienstverleners, zodat een gang naar de rechter zo veel moge lijk wordt voorkomen. Tolvrij Verder draagt de PvdA onder meer het tolvrij maken van de Wester- scheldetunnel aan voor het verkie zingsprogramma. Ook zou erin moeten staan dat de kerncentrale in Borssele volgens planning in 2033 sluit. De partij wil dat het Rijk de centrale overneemt van de provin cie en gemeenten, omdat deze al ja renlang verlies lijdt en de ontman teling peperduur is. ,,Deze kosten hangen als een molensteen om de nek van de Zeeuwse overheden." Verder is er wat de PvdA betreft meer sociale woningbouw nodig in de provincie, vooral om jongeren Rechtspraak is vaak ver weg. Een vorm van mobiele rechtspraak kan een oplossing zijn aan een betaalbaar huis te helpen. Ook moet er meer geld komen om bestaande woningen aan te passen voor ouderen, zodat ze in hun eigen wijk kunnen blijven wonen. De kosten voor dijkversterkingen dienen eerlijker te worden ver deeld, vinden de sociaal-democra ten. Inwoners van gebieden met weinig inwoners en veel dijken be talen hier nu relatief veel aan mee. ZIERIKZEE De Explosieven Op- ruimings Dienst van Defensie (EODD) gaat twee weken lang on derzoek doen naar de munitiestort in de Oosterschelde. Duikers zullen het water ingaan en onderzoeks werkzaamheden uitvoeren. Bomexperts, politici en milieuor ganisaties maken zich al jarenlang zorgen over de 30 miljoen kilo le vensgevaarlijke munitie die al tien tallen jaren ligt te roesten voor de kust van Zierikzee. Verschillende deskundigen zijn het erover eens dat de munitie giftige stoffen kan gaan lekken. Het onderzoek van de EODD start op 24 augustus en duurt tot en met 4 september 2020. Het vindt plaats ter hoogte van het havenka naal naar Zierikzee. Tijdens deze werkzaamheden, die worden uit gevoerd vanaf het EODD-duik- vaartuig Cerberus, zal het door gaande scheepvaartverkeer de loca tie met uiterste voorzichtigheid moeten passeren. Ook bestaat de mogelijkheid dat de vaarweg tijde lijk volledig wordt gestremd. In zo'n zelfde bommenkerkhof bij Knokke lekte twee jaar geleden TNT en fosfor. De grootste munitie- stort van Nederland werd in 2014 voor het laatst gecontroleerd. De Zeeuwse en Friese blokkades schelen 10 tot 20 procent van de voorziene opbrengst aan elektrici teit uit zonne-energie op land. Dat voorspelt de Nederlandse Vereni ging voor Duurzame Energie (NVDE) die alle Regionale Energie strategieën (RES) heeft bekeken. De RES is de blauwdruk voor de over schakeling naar duurzame energie. ,,Buiten landbouwgronden zijn maar weinig locaties met lage grondprijzen en voldoende om vang", schrijft de NVDE. Aanleg van zonneparken rond windlocaties kan een alternatief zijn. Bij de NVDE zijn zesduizend bedrijven en corporaties uit de sector van duur zame energie aangesloten. De NVDE waarschuwt dat de kansen voor zonnepanelen op grote daken te rooskleurig zijn ingeschat. Lang niet alle daken zijn geschikt. De NVDE pleit voor aanpassing van de bouwvoorschriften zodat elk nieuwbouwdak zonnepanelen kan dragen. ..HELE LAM6E TUK1K1EL VEEL OU&EREM SKYPEN OOK TIJDENS VAKANTIE MET FAMILIE MA- WE RIJDEN WEL ZO EEN». vrijdag 24 juli 2020 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik ga me beter aan de corona regels houden 3075 reacties Bij bijna de helft van alle scheepsongevallen op de binnenwateren in Neder land is pleziervaart be trokken; maar in Zeeland is dat aandeel veel klei ner. Dat blijkt uit cijfers van Rijkswaterstaat. Vorig jaar waren er 1277 ongevallen op de binnen wateren (inclusief zeeha vens); bij 596 daarvan was pleziervaart betrok ken. In Zeeland waren er 82 ongevallen, maar slechts in 5 gevallen was daar een recreatievaar tuig bij betrokken. Vooral in Friesland, Noord-Hol land, Flevoland en Noord Brabant gebeuren relatief veel ongevallen. MIDDELBURG De in 2017 overleden rock- en blueslegende Fats Domino krijgt een straat in nieuwbouwwijk Mortiere. De gemeente Middelburg noemt twee andere straten in het noordelijk deel van de wijk naar rock-'n-rollzan- ger Bill Haley en blues- rockzangeres Janis Jo- plin. Aanleiding is het ver anderde stratenplan tus sen de Poproute en de Eendrachtsweg, globaal tussen het oude ROC- gebouw en gevangenis Torentijd. Ook de andere straten in de Middel burgse wijk dragen namen van wereldbe roemde muzikanten. Het Amerikaanse che mieconcern Dow schrapt wereldwijd circa 6 procent van het aantal banen vanwege de moeilijke marktomstan digheden door de coro nacrisis. Het bedrijf heeft nu 36.500 men sen in dienst in meer dan dertig landen. Dow telt in de Benelux 4000 werknemers, onder meer in Terneuzen. Het is niet bekend of banen in Nederland komen te vervallen. In het tweede kwartaal daalde de omzet van Dow met 24 procent tot 8,4 miljard dollar in vergelijking met een iaar eerder. Zeeland moet een proeftuin worden voor 'rijdende rechters'. Zij houden spreekuren in ver schillende dorpen, zodat de rechtspraak voor iedereen toe gankelijk wordt. Rolf Bosboom Middelburg Doordat de provincie Zeeland het plaatsen van zonnepanelen op akkers en weilanden bijna onmogelijk heeft gemaakt en Friesland een tijdelijke stop heeft afgekondigd, kan minder zonne-energie worden geoogst. Theo Giele Middelburg DANK JE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2