'Ik ren achteruit door het bos om me te verbazen' Ondergang dreigt voor musea 24 MEDIA CULTUUI HOE IS HET NU MET? NENA INTERVIEW BARBARA SLOESEN Barbara Sloesen werd ontraden de toneelacademie te volgen, deed het toch en zit als actrice niet om werk verlegen. Haar rol in de film Alles is zoals het zou moeten zjnis de belangrijkste filmrol tot nu toe'. A 60 jaar werd Gabriele Susanne Kerner, beter be kend als Nena, in maart van dit jaar. Oud? ,,Je bent pas oud als je je idealen opgeeft", zegt de Duitse die in 1983 een wereldhit had met 99 Luftballons. Je blijft jong, zo is haar overtuiging, door 'je te blijven verbazen en nieuwe dingen te blijven doen'. „Daarom loop ik graag op handen en voeten trap pen op of ren ik achteruit door het bos." Het gaat goed met haar. De Duitse die in totaal 22 miljoen platen verkocht, leeft in Hamburg, heeft vier kinderen en drie kleinkinderen, zit in de jury van de Duitse Voice en zingt nog altijd. 99 Luftballons werd geschreven als een protest lied naar aanleiding van de laatste fase van de Koude Oorlog. Carlo Karges, gitarist van Nena, is op 8 juni 1982 bij een concert van de Rolling Stones in West-Berlijn, waar een groot aantal ballonnen wordt opgelaten. Karges zou zich afgevraagd hebben af wat er zou gebeuren als de ballon nen over de Muur Oost-Ber- lijn in zweven en worden ge zien als een aanval. Wie denkt dat 99 Luftballons een eendagsvlieg is, heeft het mis. Nena heeft eerder suc ces met Nurgetraumt, en scoort in 2003 met Kim Wilde een hit: Anyplace, anywhere, anytime. Het verdriet blokkeerde me om een lied te schrijven Nena maakt uitstapjes als actrice en presenta trice, maar is vooral moeder. ,,Mijn kinderen kwa men altijd op de eerste plaats, zonder dat ik mezelf vergat. ik ben ervan overtuigd dat kinderen die op groeien bij ouders die ook goed voor zichzelf zor gen, later goed voor zichzelf kunnen zorgen." Ze krijgt een tweeling van haar eerste partner, twee zonen van haar huidige liefde. Haar oudste zoontje, die zuurstofgebrek heeft bij zijn geboorte overlijdt na elf maanden. Het duurt tot 2015 voor dat Nena daarover openlijk vertelt. ,,Ik probeerde een lied over hem te schrijven, maar verdriet blok keerde me. Pas 25 jaar later, toen mijn twee doch ters en twee zonen naar Christopher begonnen te vragen, kon ik het lied Bruder schrijven", vertelde Nena onlangs aan de nieuwswebsite bz-berlin. Ontevreden over het klassieke onderwijs in Duitsland - te beperkend - vindt Nena in het Amerikaanse Massachusetts een alternatief: de Sudbury-school met het principe: eigen verant woordelijkheid voor de kinderen. Ze richt in 2007 de eerste Duitse Sudbury-school op. De (roddel)pers bericht over wanordelijkheden. Nena grijpt in, installeert een 'oplossingscommissie', en sindsdien draait de school normaal. Show over kamperen Brantsen met verlof Drive-in- bioscoop oen Barbara Sloesen (32) zich jaren gele den aanmeldde bij de Toneelacademie in Maastricht, werd zij opgebeld door een docent die haar op een nogal lompe manier op an dere gedachten probeerde te bren gen. Ze vergeet het niet meer: ,,Hij zei: 'Meisje, je hebt vwo gedaan, ga toch medicijnen studeren, dan heeft de wereld misschien nog wat aan je. Tenzij het theater in je bloed zit. Dan zie ik je volgend jaar op de oplei ding.''' Ook de eerste les in Maastricht zal de in Rotterdam geboren Sloesen niet snel vergeten. ,,Hij liet mij en mijn klasgenoten alle nooduitgan gen in het gebouw zien. Jullie kun nen nu nog weg, want de kans dat je na deze opleiding in dit vak iets gaat betekenen is heel klein.'' De actrice liet zich door deze af schrikwekkende tactieken echter niet ontmoedigen. Zij maakte de op leiding af en zit sindsdien niet om werk verlegen. Vooral de makers van televisieseries (zoals Goede Tijden, Slechte Tijden, Flikken Maastricht en Soof) en romantische komedies (Zwaar Verliefd!, Verliefd op Cuba en nu Alles is zoals het zou moeten zijn) doen regelmatig een beroep op haar. Verleidelijk Bekend werd zij vooral door haar rol als Anna Brandt, een nogal levens lustig en verleidelijk type, in Goede Tijden, Slechte Tijden. Het leverde haar krantenkoppen op als 'Barbara Sloe- sen laat mannenharten op hol slaan'. De omschrijving is haar destijds niet opgevallen. ,,O ja, is dat echt gepubli ceerd? Ik kan mij er niets van herin neren.'' Voor Sloesen was de soapreeks min of meer een geschenk uit de he- AMSTERDAM Zo'n honderd musea worden in hun voort bestaan bedreigd. Ze denken hoogstens nog een jaar te kunnen overleven. Dat stelt de Museumvereniging, die een enquête hield onder haar ruim 430 leden. Vooral de kleinere musea met minder dan 40.000 bezoekers per jaar dreigen te verdwijnen, evenals de musea die geen subsidie ontvangen en vrijwel volledig afhankelijk zijn van inkomsten uit entree gelden, winkelverkoop, horeca en zalenverhuur. De 300 mil joen euro die het kabinet on langs uittrok voor cultuur komt maar een beperkt aantal musea ten goede, aldus de ver eniging. De Museumvereni ging pleit daarom voor een steunpakket voor alle musea, ongeacht grootte of type col lectie. Er is steun nodig om in elk geval de huisvestingskosten tijdens de tijdelijke sluiting te compenseren. Ook pleit de ver eniging voor een nationaal her stelfonds om ook de vermin derde inkomsten op te vangen, nu er zo'n 80 procent minder bezoekers komen en de muse umwinkels, horeca en zalen- verhuur ook veel minder ople veren. Ook pleit de vereniging voor verruiming van de Geef- wet als fiscale stimulans voor kleine en gulle gevers aan cul turele instellingen zoals mu sea. Alle musea samen waren gedurende de drie maanden dat ze dicht waren wegens co rona zo'n 35 miljoen euro kwijt aan huisvestingskosten, aldus een woordvoerster. Gedurende deze periode liepen de musea in totaal ongeveer 110 miljoen euro aan inkomsten mis. Voor de coronacrisis bestond gemid deld de helft van de inkomsten van musea uit eigen inkom sten. Die zijn tijdens de lock- down helemaal weggevallen. Nog steeds derven musea circa 80 procent aan publieksinkom- sten. Waar zijn ze gebleven? Iconen van toen die nu uit de schijnwerpers zijn verdwenen. Vandaag: zan geres Nena, de zangeres van de 99 Luftballons. Dennis Jansen vrijdag 24 juli 2020 PC TELEVISIE Sander Janson en Jessica Mendels keren terug met de nieuwe show RTL Kampeert. Het duo presen teerde samen tot 2012 Cam- pinglife dat we kelijks rond de 1 miljoen kijkers trok. In RTL Kampeert gaat het duo op zoek naar 'tips en trends' op het gebied van kamperen. JOURNAAL Amber Brantsen presenteert voorlopig geen NOS-journaals meer. De pre sentatrice is zwanger en be leeft een 'heftig eerste trimes ter', schrijft ze op Instagram. ,,Misselijkheid in combinatie met een extreem lage bloeddruk is een slechte mix. Dat is de reden dat ik mo menteel even niet op tv ben.'' FILM Pathé komt met een drive-in- bioscoop in Am sterdam. Op het terrein van eve- nementenloca- tie Borchland in Duivendrecht kunnen liefheb bers vanaf 31 juli dagelijks bioscoophits van het afgelo pen jaar zien. Op het pro gramma onder meer The Lion King, Penoza en Mees Kees 5. 'Ze zeiden: Ga toch medicijnen studeren' Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24