ooit weer op eigen benen staan? MEDIA CULTUUR 23 Britney Spears (38) begon als geniale popprinses, maar verloor de controle over haar eigen leven. Deze week deed de rechter uitspraak over het wettelijk gezag over de zangeres. De beslissing werd niet openbaar gemaakt: fans blijven in het ongewisse. Boven: Britney Spears in Las Vegas (2018). Onder: met Kevin Federline (2005), met afgeschoren haar (2007) en met haar moeder bij de 1st Annual Teen Choice Awards in 1999. foto's filmmagic, wireimage, getty reuters, bruno press Gewoon jezelf zijn. Dat is de sleutel tot geluk Hit me, baby, one more time. Oh baby, baby. Krijg die oorwurm en het beeld van Britney als keurig schoolmeisje (kort rokje, staartjes in haar blonde haar) maar eens uit je hoofd. Twee megahits leveren de pas 18-ja- rige Britney Jean Spears in 1999 in één klap wereld faam op. Hoe anders is het twee decennia later, als de rechter uitspraak doet over het wettelijke gezag over de zangeres, die nog altijd maar 38 jaar is. Maar liefst 30 miljoen exemplaren van haar de buutalbum gaan over de toonbank: Hit me baby one more time was het bestverkochte debuut van een vrouwelijke artiest in de geschiedenis. Tientallen optredens, televisieshows, concerten, Britney Spe ars wentelde zich in het licht van de schijnwerpers. Een popprinses was geboren. Na haar tweede album, het binnenhalen van een miljoenendeal met Pepsi en een eigen film (Cross roads) verschuift de aandacht naar Britneys onstui mige privéleven. In 2004 trouwt ze in Las Vegas met haar jeugdliefde Jason, van wie ze 55 uur later alweer scheidt. Een paar maanden later trouwt ze nog een keer, met danser Kevin Federline, die uit een eerdere relatie twee kinderen heeft. Niet veel later besluit Britney haar prille carrière op een laag pitje te zetten om 'een gezin te stichten'. In 2005 wordt zoon Sean Preston geboren. Ze lijkt een ge lukkige moeder, maar als ze haar baby tijdens een autoritje op schoot houdt, gaat het mis. De kinder bescherming wordt erbij gehaald. Scheiding Britneys fans voelen aan dat er iets mis is met hun idool. Die zorgen groeien als de zangeres - inmid dels moeder van twee jongens - en Kevin in 2007 van elkaar scheiden. Nu hij Britney niet meer in de gaten kan houden, gaat het een jaar later helemaal fout. Britney wordt met een alcoholverslaving en zware depressie opgenomen in een ontwennings kliniek en checkt een dag later uit met een kaalge schoren hoofd. Foto's van de verwilderde Britney gaan de hele wereld over. Besloten wordt de 25-jarige vrouw onder toe zicht te plaatsen. Haar vader en advocaat hebben voortaan alles te zeggen over haar financiën, bezit tingen en zelfs haar muziek. Britneys fans vinden dat te ver gaan: ze zetten de campagne 'Free Britney' op, waarmee ze duidelijk maken dat Britney geen gewoon jezelf te zijn. Dat is de sleutel tot geluk', schreef ze onlangs op Instagram. Of de woorden van de Amerikaanse zelf waren, of haar management, blijft de vraag. Deze week be sliste de rechter in Los Angeles over haar wettelijk gezag. Haar vader James, die problemen met zijn gezondheid heeft, vroeg vorig jaar ontheffing van zijn wettelijke gezag aan. Sinds september ligt de zeggenschap bij Britneys manager. Of de zangeres op eigen benen kan gaan staan, blijft de vraag. De uitspraak van de rechtszaak is namelijk niet openbaar gemaakt. Mogelijk dat haar moeder Lynne een rol speelt. Fans blijven dus nog in onzekerheid. leven meer heeft. Zo wordt er gefluisterd dat ze moet bedelen om zakgeld: volgens haar fans een bizarre afspraak voor iemand die ooit miljoenen platen verkocht. Twaalf jaar later geldt de curatele nog steeds. Is dat echt het beste voor Britney? Het Free Britney- kamp denkt van niet en vermoedt dat het om een dekmantel gaat. De curatele maakt haar machte loos en zou zijn opgezet door misleidende figuren die uit zijn op haar fortuin. Hoe zit het dan met de TikTok-filmpjes en selfies die Britney de laatste tijd deelt, waarin ze allesbehalve stabiel overkomt? Volgens Britney zelf is dat nou eenmaal 'hoe ze is'. 'Ik wil mensen inspireren om hetzelfde te doen en vrijdag 24 juli 2020 Media&Cultuur Suzanne Borgdorff 44 —Britney Spears, zangeres ZalBrltney Spears

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23