Feyenoord hoog in op TOTO II 21 Belgische clubje Lommel SK: 'Het plan is om talenten hier door te laten groeien' iii België is paradijs voor buitenlandse investeerders HET DOZIJN IS VOL ven stelt dat dat 'hard' is. ,,Als de visie wordt aangepast, vallen er ook mensen af." Lommel moest iets, te meer om dat de helft van de Belgische clubs over buitenlands geld beschikt (zie kader). De club had het de laatste jaren sportief zwaar. „Leu ven had bijvoorbeeld tien keer meer te besteden, dat maakt het gevaarlijk. Je moet vóóruit, dat kunnen wij dankzij City.'' Het is de bedoeling dat Lommel op den duur promoveert en dat de oplei ding een impuls krijgt. Van Veld hoven wil zich meer laten gelden in de grensstreek, waar ook Wil lem II, NAC, PSV en RC Genk ac tief zijn. ,,Als je naar Genk en PSV kijkt, loopt het water ons in de mond. Het zou mooi zijn als wij over vijf jaar een concurrent zijn. Maar het is eerst zaak om het hu welijk met City te laten slagen.'' Dat huwelijk loopt tot nu toe op rolletjes. De grasmat is volledig vernieuwd en de businessclub en persruimte krijgen een opknap beurt. En in stapjes wordt het sta dion van Lommel gerenoveerd. ,,Het is maar goed dat City dit vooraf niet heeft gezien, anders was het misschien niet doorge gaan'', grapt Van Veldhoven ter wijl hij door het stadion loopt. Want vale stoeltjes en afgebrok kelde muurtjes? Dat past niet bij de steenrijke City Football Group. ballanden van Europa' en roemde Vincent Kompany en Kevin De Bruyne. Ook de ligging van Lom mel, vlakbij Nederland en Duits land en meer dan één vliegveld, is fijn. Tot zover het officiële ge deelte. Vooral het lage minimumloon voor niet-EU-spelers maakt van België een paradijs voor inves teerders. Dat minimumloon is in België zo'n 80.000 euro, terwijl een speler van buiten de EU in Toch zegt De Jong dat die weten schap voor de TOTO in eerste in stantie geen overweging was om met de negen eredivisieclubs een meerjarig contract aan te gaan. We realiseren ons dat de clubs het zwaar hebben vanwege de coronacrisis. Met deze deal helpen we ze financieel een handje ,,Ons argument is meerledig. We zitten in de situatie dat we het kün- nen doen. En we realiseren ons dat de clubs het zwaar hebben vanwege de coronacrisis. Met deze deal hel pen we ze financieel een handje.'' Opvallend is dat Feyenoord aan vankelijk dicht bij een sponsordeal met zo'n buitenlandse partij leek, maar toch voor een langdurige alli antie met TOTO heeft gekozen. In de overeenkomst van drie jaar is ook nog een optie voor nóg twee seizoenen opgenomen. Feyenoord- supporters zullen volgens De Jong betrokken worden bij de 'activatie' van de samenwerking. Hoe dat er exact uit zal zien kan hij, mede vanwege de onvoorspelbaarheid van het coronavirus en het daar- mee gepaard gaande stadionbe- zoek, nog niet aangeven. ,,Maar we gaan zeker iets doen voor de fans.'' Toch klinkt ook kritiek bij fans van verschillende clubs. Sommigen menen dat sport en gokken niet met elkaar samengaan. Weer ande ren stellen dat mouwsponsors, in dit geval TOTO, afbreuk doen aan de uitstraling van het shirt. Daar over zegt De Jong: ,,We snappen dat supporters betrokken zijn bij hun club. Maar ik denk dat ons logo in alle gevallen mooi samenvloeit met de shirts en dat de tenues dus in stand blijven. Dat vinden we ook belangrijk. De voetbaltoto is in 1957 nota bene gestart door de KNVB. We willen die samenwerking graag nog lang in stand houden.'' vrijdag 24 juli 2020 ineens mee dankzij Engels geld Binnenkort gerenoveerd: de bescheiden entree van Lommel SK. VïSImm Een afgebrokkeld muurtje in het stadion, De bank kan ook wel een opknapbeurt gebruiken. fotos dci media Van de 24 Belgische profclubs zijn er inmiddels 12 in deels bui tenlandse handen. Onder meer de eigenaren van Lille, Sporting Lissabon, Leicester City en Shef field United hebben op z'n minst aandelen in een Belgische club, net zoals de City Football Group bij Lommel SK. Waarom België zo populair is? De directeur van de CFG, Ferran Soriano, noemde België bij de overname van Lom- mel SK 'een van de beste voet Nederland 436.000 euro moet verdienen. In Engeland krijgen die spelers niet zomaar een werkver gunning en in Italië geldt weer een limiet voor niet-EU-spelers. Op die manier kan City talenten relatief goedkoop bij filialen laten rijpen en voor een veelvoud door verkopen. Een voorbeeld is Enes Ünal, die na jaren bij NAC en FC Twente voor 14 miljoen euro ver kocht werd, terwijl hij 3,2 miljoen kostte. -Arno de Jong (TOTO) Het logo van TOTO prijkt de komende drie jaar op de mouw van het Feyenoord-shirt. foto tom bode

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21