Slecht zicht voor Annie M.G. Smidt IN DE REGIO 4 STADHUISMUSEUM 11.000 STEENTJES^ In het echt is de Dikke Toren in Zierikzee nooit afgebouwd. Met een wat mazzel lukt dat nu wel. Zij het in het klein, Met een stuk of 11.000 legosteentjes. ,,Leuk toch? De Dikke Toren is het pronkstuk van de stad", zegt Miranda Huijer van Intertoys Zierikzee. MIJN DORP, MIJN STAD Lego is op dit moment hotter dan hot. Met dank aan het televisiepro gramma Lego Masters, waarin mensen strijden om de titel 'beste legobouwer'. Het effect van zo'n programma ziet Huijer direct terug in haar speel goedwinkel. ,,Heel veel volwasse nen zijn weer aan het legoën ge slagen. Ook door corona. Lego blijft altijd leuk. Je zet je gedachten even opzij. En het is voor alle leef tijden. Van duplo tot Friends tot technisch lego. Er is voor iedereen wel wat." Sinds gisteren is er in Zierikzee zelfs iets heel speciaals. In het Stadhuismuseum kan iedereen met legoblokjes meebouwen aan een Dikke Toren in het klein. Dat plan dateert al van vóór de lego- hype. Inspiratiebron was Jeroen Struijs uit Reewijk, die eerder on der meer de stadhuizen van Veere en Middelburg in legoblokjes op trok. Dat willen we hier ook, be- dachten museumdirecteur Albert Scheffers en Intertoyseigenaar Huijer. Het oude stadhuis van Zierikzee bleek, met al z'n details, niet zo maar na te bouwen. De Dikke To ren daarentegen wel. Struijs zette het ontwerp van de Mechelse ar chitect Keldermans op schaal om in een legovariant van de iconi sche toren. Via een touchscreen megascherm kunnen bouwers laag voor laag met de instructies aan de slag. De Sint Lievensmon- stertoren, die in het echt zo'n 62 meter hoog is, had eigenlijk zo on geveer het driedubbele moeten Heel veel volwassenen zijn weer aan het legoën geslagen worden. Maar de bouw werd rond 1510, dik een halve eeuw nadat de eerste steen werd gelegd, gestaakt. Dat gaat in het Stadhuismu seum met de legotoren niet gebeu- ren, al was het een hele toer om voldoende legoblokjes bij elkaar te krijgen. De mensen van de Blok- sjop van WLB Zeeland (werk-leer- bedrijf) in Goes boden uitkomst. Zij wisten de juiste steentjes overal en nergens uit Nederland vandaan te peuteren. Tot eind au gustus kan de toren gebouwd én herbouwd worden. Daarna is de kant-en-klare versie ook nog bij Intertoys te zien. De samenwerking tussen mu seum en ondernemers is van grote waarde, denkt Scheffers. ,,Samen ben je de stad. Zierikzee is een ver borgen parel, zonder aansluiting op snelweg of spoorweg. Wij zul len dus op een andere manier dui delijk moeten maken hoe aantrek kelijk en mooi Zierikzee is. En hoe divers. Want je kunt hier geweldig winkelen, geweldig eten én je kunt hier heel leuke culturele din gen doen. Zoals bijvoorbeeld le- goën in het museum." De bouwsessies worden op doordeweekse dagen gehouden van 11.00 tot 13.00 en van 14.00 tot 16.00 uur. Iedereen kan mee doen, maar jonge inwoners én be zoekers van Schouwen-Duiveland krijgen voorrang. Reserveren: info@stadhuismuseum.nl. Willem Adriaansens Kapelle Arme Annie. Haar blik is er niet vrolijker op geworden na het zo veelste incident met één van haar beeltenissen. Een bronzen borst beeld werd in 2009 al eens gesto len en is nooit meer teruggevon den. ,,We gaan ervan uit dat het destijds voor de handelswaarde van het brons was", aldus wethou der Jon Herselman. ,,Dit keer is het gewoon vandalisme." En in 2013 verdween ook al het bronzen beeld van Dikkertje Dap, eveneens een creatie van de Kapelse schrijf ster. Het standbeeld, met Dikker- tje Dap op de lange nek van een gi- Wij hebben de opdracht om de bril te herstellen in februari al gegeven raf, werd gestolen uit de Van der Biltlaan. Daar stond het bij de oude bibliotheek. De gemeente Kapelle liet daarop een nieuw kunstwerk verrij zen bij 't Saamdeel, de brede school (met nieuwe bibliotheek) aan de Vroonlandseweg. De vernieling van de buste van Annie M. G. Schmidt vond overi gens al een tijdje geleden plaats. Herselman: ,,Ongeveer een half jaar terug is haar bril vernield. Wij hebben de opdracht om het te her stellen al in februari uitgezet, maar tot nu toe is daar nog niks aan ge daan." Fixi-melding Door een zogeheten fixi-melding komt er nu toch vaart achter de zaak. Een toerist maakte via die app melding bij de gemeente van de vernieling. ,,Wij hebben daarop nog maar eens contact opgeno men met de bronsgieter. Die gaat de bril nu maken en het beeld her stellen." En hij voegt toe: ,,Zo zie je maar dat zo'n fixi-melding toch nut heeft." Kijk op pzc.nUv donderdag 23 juli 2020 Dikke Toren door lego op grote hoogte SD Vlnr Iris (9) en Nora (4) Meeles bouwen met hun oom Corné Mol en Miranda Huijers zoon Levi van der Klooster (14) als eerste aan de toren in het auditorium van het Stadhuismuseum. foto marieke mandemaker Esme Soesman Zierikzee -Miranda Huijer, Intertoys Zierikzee Annie M.G. Schmidt heeft al een tijdje slecht zicht. Het standbeeld van de uit Kapelle afkomstige schrijfster moet het namelijk al even doen met een halve bril. Vandalen hebben haar bronzen brilletje vernield. Het is niet voor het eerst dat onbekenden het op de beelden van Schmidt hebben gemunt. - Jon Herselman, wethouder BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BRUINISSE Brusea, 10.00-17.00 uur: Mu seum geopend, de monstratie mosselen koken; BURGH-HAAMSTEDE Excursieschuur Bos- wachterij, 17.00-19.00 uur: Excursie Vissen langs de kust van Westerschouwen; Sportcentrum Wes terschouwen, 10.00 18.30 uur: Kinderker- mis 't Kraayennest; BURGHSLUIS Passa giersschip de Onrust, 11.00 en 13.45 uur: Familievaartocht; DREISCHOR Museum Goemanszorg, 11.00 17.00 uur: Museum geopend, tentoon stelling Schouwen- Duiveland Bevrijd; ELLEMEET Dorps huis, 19.00 uur: Medi tatie; Strandpaviljoen Corazon, 10.00-11.00 uur: Strandyoga; KERKWERVE Spen- nekot, 19.00 uur: Zo- meryoga; SEROOSKERKE Schelphoek, 15.30 20.30 uur: Zeekajak varen op de Ooster- schelde; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: De Wraak van de Ninja 20.00 uur: Adam; Haven plein, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Ten toonstelling Cristóbal Mondragón; 't Luitje, 10.00 en 13.00 uur: Zeehondensafari; Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. Check daarom online of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelne men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65