M Waakzaam kabinet houdt het voor nu bij een waarschuwing 5 Oproep: Zorg dat uw gedrag niet verslapt er weinig virus wordt gevonden, testen we opnieuw om een valse uitslag te voorkomen. De kritiek over alarmerende teksten snap ik wel een beetje: je wilt altijd pre cies op het goede moment de juiste toon aanslaan. Dus vinden sommige mensen nu dat we te lang hebben gewacht om te waar schuwen, terwijl anderen zeggen: het is te vroeg, het is paniek zaaien. Wij proberen het op het juiste moment te doen.'' „Voorlopig is het ons advies om 1,5 meter afstand te houden, de mondkap is daar echt geen ver vanging voor. Als je kijkt hoe mensen het kapje dragen, onder de kin, hangend om de nek, dat geeft geen vertrouwen.'' ,,Ik wil niet weer een verdubbe ling zien van het aantal nieuwe gevallen. Als de snelheid van de toename wat afvlakt, dan ben ik al heel blij. En het kan hè, natuur lijk kunnen we dit keren, we heb ben het eerder gedaan met z'n al len.'' Geen grootse persconferentie, geen crisisoverleg, geen extra handha ving door de politie op straat. Het kabinet wil 'na maanden van offers van burgers' vooral 'waarschuwen dat het onzichtbare coronabeest niet weg is,' aldus minister Grap- perhaus gisteravond. Hij riep nog eens op om 'afstand te blijven hou den'. ,,Zorg dat uw gedrag niet ver slapt. Ook niet op het strand, of in het pretpark. Dat zijn vrijheden die we samen hebben verdiend en niet moeten weggooien nu.'' De smeekbede volgt op cijfers van het RIVM, waaruit blijkt dat het aantal besmettingen in één week is verdubbeld naar bijna dui zend. Een wake-upcall dat burgers zich onvoldoende aan de maatrege len houden, aldus RIVM-kopstuk Aura Timen. Toch wil minister Grapperhaus ook overgaan op strengere handha ving, bijvoorbeeld in de horeca. ,,We handhaven al, maar we kun nen niet overal zijn. Dan zou een kwart van Nederland bij de politie moeten. Het zou bovendien bene den de stand van Nederland zijn als dat de enige oplossing zou zijn. Mijn boodschap is: we hebben het virus samen onder controle gekre gen, laten we dat zo houden.'' De minister wil evenmin terug grijpen naar maatregelen die eerder werden ingesteld, zoals het op nieuw sluiten van pretparken. ,,Ik vind ook, dat klinkt misschien wat gek, maar dat Nederlanders ook verdiend hebben dat we niet met een de boel weer op slot draaien.'' Terugkeerders Vanuit de Tweede Kamer klinkt ondertussen wel de zorg dat het kabinet het toenemend aantal co ronabesmettingen met te weinig 'urgentie' beziet. GroenLinks wil bijvoorbeeld weten wat er wordt gedaan met mensen die terugke ren van vakantie in risicogebie den. En de SGP ziet het liefst dat premier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge (Zorg) weer een grootse coronapersconferentie zouden beleggen. ,,Al was het maar om een alarm af te geven'', laat de partij weten. De oproep van Grapperhaus was er daarom één op inhoud ('blijf af stand houden'), maar evenzo een signaal dat het kabinet 'er nog bo venop zit'. Ook vanaf zijn kampeeradres belt Hugo de Jonge (Zorg) nog bijna da gelijks met premier Mark Rutte en collega-ministers Grapperhaus en Tamara van Ark (Medische Zorg). Een lijfelijk crisisoverleg wordt nog niet nodig geacht. De officiële Mi nisteriële Commissie Crisisbeheer sing (MCCb), waarin burgemees ters, topambtenaren, het Outbreak Management Team en betrokken ministers bijeenkwamen, wordt vooralsnog niet bijeengeroepen. Nederlanders hebben verdiend dat we niet meteen de boel weer op slot draaien Dat wil niet zeggen dat het kabinet geen vinger aan de pols houdt, al dus Grapperhaus. Bij het ministerie van Volksgezondheid en dat van Justitie is een groep ambtenaren met niets anders bezig. Via een zo genoemde Ministeriële Commissie COVID-19 (MCC-19), worden alle nieuwe cijfers nauwlettend in de gaten gehouden. Het is dezelfde ambtelijke structuur zoals die werd opgetuigd na de ramp met MH17, of orkaan Irma. Regionaal Bovendien was het beleid er nu juist op gericht om lokale uitbra ken, zoals bijvoorbeeld door een café in Hillegom, ook zo 'regionaal mogelijk' aan te pakken. Burge meester Henri Lenferink van Lei den liet als voorzitter van het veilig- heidsberaad Hollands Midden al weten dat zijn gebied 'dicht tegen' een regionale lockdown aan zit. Bij voorbeeld via de sluiting van de ho reca. Dat is ook precies waar minister De Jonge steeds op heeft aange stuurd: in pakweg Limburg en Gro ningen kan het leven op die manier dan wel gewoon doorgaan. ,,Zolang we bij een uitbraak via bron- en contactonderzoek kunnen achter halen wat de brandhaard is en zo anderen kunnen waarschuwen dat ze besmet kunnen zijn, heb ben we een zekere mate van con trole'', zegt een woordvoerster van het ministerie. Nu toch in heel Nederland, maar ook elders in Europa, hogere besmettingscijfers worden ge constateerd, neemt de druk op het kabinet om regie te houden toe, erkent ook minister Grapper- haus. ,,Maar daarom geef ik van daag ook echt deze waarschu wing af.'' Dan, voorzichtiger: ,,ik zal niet uitsluiten dat we weer maatregelen zullen moeten nemen in de toe komst.'' donderdag 23 juli 2020 GO dichterbij Aura Timen is 'tweede vrouw' van het RIVM, secretaris van het Out break Management Team en hoofd van het Centrum Landelijke Coördinatie Infectieziektebestrijding. FOTO HOLLANDSE HOOGTE BRAM PETRAEUS Wanneer moeten we hier een mondkapje op? In veel landen is dit verplicht, zelfs Trump is nu om. Wat moet er gebeurd zijn met de cijfers komende week, wilt u tevreden zijn? Minister Ferd Grapperhaus van Justitie kwam gisteravond met een 'ferme waarschuwing' dat burgers zich aan de corona- regels moeten houden. Verder dan een aanmaning wil het kabi net niet gaan: het blijft in de waakstand. Tobias den Hartog Den Haag - Ferd Grapperhaus, minister van Justitie Rijksoverheid Minister Grapperhaus: „Vrijheid verdienen we samen.'' foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5