'Sommige muziek zorgt ervoor dat je je begrepen voelt' gratis Buitenkansje van de PZC! O KAF KOREN 13 TRIJNTJE OOSTERHUIS bijna elke vanuit onze huiskamer' 'We hebben Geheimtip: ,,Singer- songwriter PJ Morton, de Stevie Wonder van deze Lang Leve de zomer! Wij verrassen je dagelijks met kado's en zomerse artikelen! ZoaLs gratis e-books, korting op tijdschriften, gratis wandeLtoohten, noem maar op! JE KADO STAAT NU KLAAR OP PZC.NL/BUITENKANSJES Ondanks alles is er genoeg te lezen, kijken, beleven en luisteren deze zomer. De keuzes van Trijntje Oosterhuis (47). ,,Muziekdocumentaires met een bepaalde diep gang. Ik heb laatst weer Miles Davis: Birth of the Cool op Netflix gekeken. Hij inspireert me en fascineert me, ook door zijn bestaan aan de hef tige kant van het leven. Opvallend dat je dat in veel kunstvormen terugvindt, dat schoonheid vaak uit heel diepe dalen voortkomt. Ik heb geen zwaar leven, maar herken het proces wel.'' Zonder corona was ik nu: ,,Op Curasao. Heel jammer, we zouden daar optreden en er wat dagen aan vastplakken. Ik vind het vreselijk dat corona zo veel mensen en onze industrie geraakt heeft, maar ik vond het ook fijn om eindelijk wat vaker bij mijn kinderen te zijn.'' avond online tijd. Een nostalgisch OPtredenS gevoel krijg ik ervan. De ujjiï cuci 15» muziekstijl van Stevie gedaan Wonder was de eerste die ik zelf ontdekte die echt bij me paste. Dat is iets wat me nooit meer loslaat. Er gebeurt ook veel met mij als ik naar PJ Mortons muziek luister, diepe ontroering en me begrepen voelen.'' ,,Naar mijn ouders. Voor het tv-programma We Want More werden we wekelijks op corona getest. Elke keer ben ik daarna meteen naar mijn ouders gereden om ze veilig te knuffelen. Ik vond het vreselijk dat ik zolang geen contact met ze mocht hebben.'' ,,Mijn partner Alvin Lewis is gitarist en we hebben bijna elke avond vanuit onze huiskamer online optredentjes gedaan. We noemden het The Love Stream. Mijn publiek kon via Instagram verzoeknummers aanvragen. Elke avond luister den er duizenden mensen. Mensen hebben muziek en mooie woorden nodig, helemaal in moeilijke tijden. Aan de ene kant is er afstand door corona, aan de andere kant voelen mensen dichterbij dan ooit. Die verbinding wil ik vast houden. We gaan daarom live op locatie voor kleine groepen optreden met verzoeknummers die mensen via Instagram kunnen indienen.'' -ONNO LAKEMAN Er bestaat kleding met een zonwerende factor Hoe lichter en dunner de kleding, hoe meer straling er doorheen gaat, zeker als die nat is. Sommige kleding laat wel 90 procent van de straling door. Uv- kleding kan een goed idee zijn. Net als zonnebrandcrème heeft uv-kleding een zonwerende factor. Een factor van 50 of meer houdt maar liefst 98 procent van de uv-straling tegen, vertelt Van der Sterre van UV-Fashions. ,,Er zit een uv-filter van zinkdioxide in dat in de vezels is geïmpregneerd. Of de kleding is op zo'n manier gebreid dat ze de stra ling weert. De stof is deels synthetisch, wat ook uv-straling tegenhoudt. Een crème met factor 30 is genoeg voor kinderen Hoe hoger de factor, hoe langer je ermee in de zon kunt blijven zonder te verbranden. Factor 20 betekent dat je twintig keer langer in de zon kunt blijven dan je zou kunnen zonder bescherming. Hoe lang dat is, hangt onder meer af van je huidtype. Voor alle baby's en kinderen is factor 30 genoeg, zegt Schipper van KWF. ,,Met een hogere factor zou je in theorie minder vaak hoeven smeren dan elke twee uur. Dat is bij kinderen echt af te raden, omdat zij door hun beweeglijkheid al snel de crème van zichzelf afvegen. Kies daarom voor factor 30 en smeer elke twee uur.'' Ook onder een parasol kan je baby verbranden Laat je je kind zijn middagdutje doen in zijn wagentje onder de parasol? Pas op, parasols houden vaak niet alle uv-straling tegen. Ook wolken laten een deel van de uv-straling door. Op een bewolkte dag kan de zon krachtiger zijn dan op een zonnige dag. Wat vooral van belang is, is de zonkracht. Bij de hoogst mogelijke zonkracht in Nederland, kracht 8, kan de onbeschermde huid al in tien minuten verbranden. Een handig hulpmiddel zijn apps, zoals de KWF Zonadviesapp. Deze app vul je in voor het hele gezin en geeft op basis van ieders huidtype, de zonkracht en locatie elke dag een persoonlijk zonadvies. Sprays zijn voor kinderen ongeschikt Lijkt handig, een zonnebrandspray, want kinderen merken haast niet dat ze worden ingesmeerd en je hebt minder last van geknoei. Toch kun je beter een crème of stick gebruiken, zegt Schipper van KWF. ,,Bij doorzichtige sprays zie je niet goed hoeveel je hebt gespoten, waardoor je al snel te weinig gebruikt.'' Ook Langeveld raadt sprays af, zeker voor kinderen. ,,Tijdens het spuiten verdampt een deel. Mogelijk ademt je kind hier wat van in. We weten nog te weinig over de gevolgen hiervan.'' <9 Een eenmaal verbrande kinderhuid is niet meer te herstellen Is je kind onverhoopt toch verbrand? Je kunt de huid koelen met een nat handdoekje, vertelt Langeveld. Ook een aftersuncrème met aloë vera kan verkoelend werken. Helaas kan dit de schade die is toegebracht door de zon niet meer tegengaan, zegt ze. Steeds als de huid door de zon verbrandt, ontstaat schade aan het erfelijk materiaal in de cellen (dna) van de huid. Deze schade wordt meestal snel gerepareerd, maar dit mechanisme raakt in de loop van de jaren uitgeput. Daardoor wordt de zon- schade niet meer goed hersteld in het dna. Deze schade vergroot de kans op huidkanker. ,,Als ouder heb jij de ver antwoordelijkheid goed voor deze huid te zorgen.'' Geef het goede voorbeeld, adviseert ze. ,,Zo leer je kinderen dat jezelf beschermen tegen de zon net zo vanzelfsprekend is als tandenpoetsen.'' Klassieker: ,,Songs in the Key of Life, de dubbel-lp van Stevie Wonder. Alle elementen van het leven komen erin aan bod: vreugde, geboorte, overlijden, verdriet. Sommige muziek zorgt ervoor dat je je begrepen voelt omdat een bepaald gevoel op een heel mooie manier wordt vertolkt. Zo herkende ik die enorme vreugde in zijn liedje Isn't She Lovely bij iedere geboorte van mijn kinderen." PC DONDERDAG 23 JULI 2020 Ideale serie voor een regenachtige dag: Eerste keer uitgaan na de lockdown: Nieuw ontwikkelde hobby tijdens corona: TRIJNTJE OOSTERHUIS geeft zondag drie con certen tijdens de concertreeks De Amsterdamse Zomer in het Olympisch Stadion in Amsterdam, voor maximaal tweehonderd bezoekers per keer. Info: deamsterdamsezomer.nl FOTO GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45