V f CBR wil zwakke rijscholen aanpakken NIEUWS 3 Voorman Nederland in opstand zou 1,5 meterregel hebben genegeerd Het boerenprotest tegen het stikstof- beleid in De Bilt is gisteren kalm verlopen. Vijf demonstranten die de regels overtraden, zijn aangehouden. „Wegwezen. Hij hoort niet bij ons. Met hem willen we niets te maken hebben.'' Het is even na 16.00 uur als leden van Farmers Defence Force (FDG) enkele jonge boeren streng toe spreken. „Jullie staan in een FDF- shirtj e, onthoud dat goed. Die gast wil er alles aan doen om ons een slechte naam te bezorgen.'' De twee jonge boeren druipen ver bouwereerd af. Ze stoven eropaf toen achter het podium van het boerenpro test commotie ontstond. Het ging om de aanhouding van vijf personen, on der wie Tinus Koops. Hij is voorman van de kleinschalige algemene pro testbeweging Nederland in opstand, en werd aangehouden omdat hij fil mend door de protesterende meute liep. Zonder - aldus de politie - iets aan te trekken van de 1,5 meterregel. Het is de enige reuring op een dag die rustig verloopt. Hoe anders was de nacht ervoor. Een gebouw op het ter rein van het gemeentehuis, naast het RIVM, stond in brand en even later onderging een tekstkar hetzelfde lot. Die kar stond langs de Biltse Rading, de weg die gisteren het toneel voor het boerenprotest zou zijn. Vroeg op de woensdagochtend is het rustig. Alleen de 'opstarters' van de dag zijn er: de bouwers van het po dium en de hamburgertent, de stip- penspuiters die op 1,5 meter van el kaar witte stippen op de grond plaat sen en de politie, die over het terrein rijdt met busjes, motoren en auto's. Iets na 09.00 uur verschijnt Mark van den Oever, voorzitter van Far mers Defence Force. Te herkennen aan zijn bloes met logo van FDF, twee gele hooivorken tegen een blauw vlak. Trekkerverbod Van den Oever hoopt dat dit protest het gesprek met publiek en tegen standers opent. „Ik hoop op een mooie opkomst, maar ben ook af wachtend vanwege het trekkerver bod. De boeren komen nu met de auto, maar laten de auto op de snel heid van de trekker rijden." En dat blijkt: op Twitter circuleren video's van boeren in auto's die met maximaal 60 kilometer per uur over de snelwegen toeren. De eersten arri veren iets na half 10. Een boer uit de Noordoostpolder heeft een groene speelgoedtractor op het dak van zijn auto gebonden. Er prijkt een dikke laag stof op het plastic ding. ,,Mijn zoon is allang volwassen. Toen ik hoorde dat we niet met de trekker mochten komen, heb ik deze opge snord. Dat het maar goed duidelijk mag zijn waarom we hier zijn." De speelgoedtrekker blijkt een hit; in de uren die volgen, arriveren vele tientallen auto's met speelgoedtracto ren erop. Verrassend weinig boeren hebben spandoeken. Opvallend is dan ook dat van Esmeralda (14) uit het Drentse Wapserveen. 'Hé, ik wil ook nog boerin worden!', staat erop. ,,Ik kan vandaag bij het protest zijn omdat ik vakantie heb. Of ik ook boerin wil worden? Misschien wel ja." Haar va der Gert woonde al vier of vijf protes ten bij en dat van vandaag mocht niet ontbreken. ,,In coronatijd stonden alle vliegtuigen aan de grond. Wij boeren hebben in die tijd 60 procent van de mest uitgereden en de lucht is scho ner geworden. Aan wie ligt het dan?!" 'Boertje kijken' Na het middaguur treken de 1500 de monstranten richting het podium, waar het protestprogramma begint. Op de Biltse Rading hangt een ont spannen sfeer. Er wordt gebarbecued. Biltse buurtbewoners komen 'boertje kijken'. Burgemeester Sjoerd Potters van De Bilt zegt na afloop 'opgelucht en tevreden te zijn'. Dat er niet meer werd gehandhaafd op afstand houden noemt hij 'gedoseerd beleid'. ,,We hebben de groep vanuit de lucht in de gaten gehouden. Het blijft lastig om te zien wie familie van elkaar is.'' Om de verkeersveiligheid te ver hogen en het aantal verkeersdo den te verlagen is het onvermij delijk dat rijscholen worden ge certificeerd, zegt Pechtold. Hij werd vorig jaar door minister Cora van Nieuwenhuizen (In frastructuur) gevraagd om orde op zaken te stellen bij het door vertragingen geplaagde Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen. ,,Nu kennen ze te veel vrij heid waardoor hun kandidaten vaak onvoldoende zijn opgeleid voor onze examens." De goedkope, snelle opleidin gen waar veel rij scholen mee ad verteren, zijn Pechtold een doorn in het oog. Zij leiden jon geren niet op tot verantwoorde lijke chauffeurs, maar beogen ie mand snel te laten slagen. ,,Rij- scholen zullen het me niet in dank afnemen, maar er zijn te veel cowboys." Ook ouders kij ken te veel naar de kosten, stelt hij. ,,Het is een serieuze oplei ding, toch geen visakte?" De voormalige D66-leider wijst op het lage slagingspercentage van 48 procent. ,,Welke middelbare- schooldirecteur zou daar nou te vreden mee zijn?" Hij wil dat het percentage naar de 75 procent groeit. ,,Dan kunnen wij nog meer energie in onze examine ring steken." Achterstanden Volgens Pechtold is het CBR nu te afhankelijk van andere par tijen zoals rijscholen en keu ringsartsen. Die vergroten de problemen bij zijn organisatie. Door een combinatie van een compleet uit de hand gelopen ict-project en een verkeerd geti mede reorganisatie kampt de or ganisatie sinds 2018 met enorme achterstanden bij het herkeuren van oudere automobilisten. Zij moesten ondanks hun tijdige aanvragen maanden of langer wachten, waardoor bij tiendui zenden het rijbewijs verliep. Die achterstanden nemen echter snel af, aldus Pechtold. ,,Eind dit jaar is de dienstverlening zo dat de klant op tijd wordt geholpen." Belangrijk voorbehoud is wel dat er geen tweede coronagolf volgt. Ook het inhalen van de 300.000 door de coronacrisis af geblazen examens loopt volgens schema. ,,We hebben nu 220.000 examens ingehaald." Wel duikt het CBR dit jaar door de crisis voor tientallen miljoenen euro's in het rood. ,,We voeren mo menteel constructieve gesprek ken met het ministerie over een oplossing." P10 donderdag 23 juli 2020 GO Aanhoudingen enige smet op rustige protestdag Josselin Gordijn Ard Schouten De Bilt Protest in de buurt van het RIVM in De Bilt. Echte trekkers niet toegestaan? Dan kun je altijd nog die van je kind meenemen. foto anp, ap De bijna negenduizend rij scholen in Nederland moeten aan veel strengere eisen gaan voldoen. Dat wil de nieuwe CBR-baas Alexander Pech told, die het slagingspercen tage van 48 procent veel te laag noemt. David Bremmer Rijswijk CBR-baas Alexander Pechtold: ,,Er zijn te veel cowboys.'' foto guus schoonewille

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3