We dragen bij aan een duurzame wereld 7 dogdixrdaaand j2012020 Meer dan eens houden voorbijgan gers halt bij de tuin van Johan en Leonie Kreeft uit Scharendijke. Ze toverden hun voortuin begin dit jaar om tot een heuse lammetjes crèche. ,,Het is net live tv", zegt Johan lachend. Leonie: ,,Onze tuin is vooral een bedrijf. We houden maasduinschapen en die begrazen aller lei natuurgebieden, zoals zonneparken en dui nen. Als er lammeren zijn die om welke reden dan ook niet bij hun moeder kunnen blijven, brengen we die aan huis groot." Johan: „Normaal staan ze achterin de wei. Maar nu was het corona en moest iedereen opeens thuisblijven. We heb ben daarom voor de lol alle planten in de voor tuin weggehaald en daar de lammetjes neerge zet." Leonie: ,,Dat leek ons wel leuk voor ieder een die hier voorbij wandelde en verder niks mocht." Johan: ,,Maar ook nu halen mensen nog de raarste capriolen uit om de lammetjes goed te kunnen zien." Leonie: ,,Zelf zitten we er ook graag bij. Daarom hebben we drie stoeltjes neer gezet voor het huis." Johan: ,,Het is zo grappig om naar die beestjes te kijken. Het is net live tv." Leonie: ,,Ook Sjoerd vindt het prachtig. Het is het eerste jaar dat hij het een beetje bewust mee krijgt. Hij loopt elke dag met een schepje voer mee en helpt me als ik de fles klaarmaak." Leonie: ,,Op een boerderij ben je eigenlijk altijd bezig. De dieren hebben zorg nodig. Alleen zon dag proberen we vrij te houden voor onszelf." Jo- han: ,,Ja, dan doen we zo min mogelijk." Leonie: „Eerst geven we de lammeren melk en de vol wassen dieren - paarden en schapen - te eten. Dan hangen we gedurende de dag de was op, spelen we met Sjoerd en doen we tussendoor wat onderhoud aan de tuin; onkruid wieden en een heg snoeien." Johan: ,,Maar we maken we ook graag tijd voor een barbecue." Leonie: ,,Of er komt familie langs en we gaan naar buiten met de honden. We hebben een wat oudere hond en een Bordercollie, die we trainen om de schapen te hoeden." Johan: ,,Dat doe ik meestal. We zijn dus niet het type mens dat met een boekje in de zon gaat zitten. Als dat is wat je graag doet, denk ik niet dat je zoveel dieren moet nemen." Leonie: ,,Schapen zijn echt onze passie." Leonie: ,,Een paar jaar geleden hadden we allebei een goede baan. Na een tijdje dachten we: wat zouden we écht graag willen doen? Waar zou den we met plezier voor uit bed komen?" Johan: ,,En het liefst óók nog als je 65 bent. Toen kwa men we uit op de agrarische sector. Leonie is gek op paarden en ik heb een agrarische opleiding gedaan." Leonie: ,,Daarnaast wilden we iets doen waar we toekomst in zagen. Zo kwamen we heel specifiek uit op het fokken van schapen, die zon- neparken en natuurgebieden vervolgens op een natuurlijke manier onderhouden." Johan: ,,We doen dit nu sinds 2017 en hebben er nog geen dag spijt van gehad." Leonie: „Inderdaad. Het is veel werk, maar geeft vooral ook veel voldoe ning. Door het contact met de dieren en omdat we iets bijdragen aan een duurzamere wereld. Ik hoop echt dat er nog een stukje natuur voor Sjoerd over is als hij wat ouder is." Elodie Kint Scharendijke Jullie voortuin trekt wel erg de aandacht. Wat is het idee erachter? Hoe ziet een dag bij jullie in de tuin eruit? Waarod kozen jullie ervoor od naast jullie werk schapen te houden? --Aii- - ▲Schapenboer en projectleider in een zie kenhuis Johan (38) en schapenboer en com mercieel medewerker bij een staalbedrijf Le onie Kreeft-Sierts (38) en zoontje Sjoerd (1,5) in de voortuin, waar sinds de lockdown hun schapen met lammetjes grazen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39