'Ik zit het liefst thuis met Joop, en dat al 42 jaar' O 26 MEDIA CULTUUR HOE IS HET NU MET? TOP 10 MAARTJE VAN WEEGEN In een talkshow gaan zitten, doe ik echt niet UITVAARTMUZIEK VERGOEDING Claudia de Breij, Marco Borsato, Frans Bauer, ze verdienen sinds dit jaar aan nummers die worden afgespeeld op uitvaartceremonies. Curieus: wel op crematies, niet op begrafenissen. I di Heus, het overkomt Maartje van Weegen (69) nog geregeld dat ze op straat wordt aangesproken met: ik heb u al een tijdje niet gezien op televisie. „Ken nelijk verander ik niet veel,'' grinnikt Van Weegen door de telefoon. Haar laatste grote televisie-uit zending was alweer bijna zes jaar geleden, de na tionale herdenking van rampvlucht MH17 - waar over dadelijk meer. Op Radio 4 doofde het rode lampje boven haar microfoon als presentator van De Klassieken acht jaar geleden voor het laatst. Voor de NOS was Van Weegen decennialang hét gezicht bij alles wat met de koninklijke familie te maken had. ,,Vanuit die functie word ik nog wel eens gevraagd voor talkshows, maar dat doe ik echt niet. Een gesprek met een redacteur van zo'n pro gramma volgt bijna altijd een vast stramien: eerst is zo'n redacteur heel vriende lijk, vervolgens teleurgesteld als ik nee zeg en uiteindelijk vinden ze het heel fijn als ik even met ze meedenk. Dan zeg ik: vertel eens, wie staan er nog meer op je lijstje als gast over dit onderwerp? Dan adviseer ik ze, zeg: och, hem of haar moet je echt niet vragen, hij/zij doet al tijd alsof hij elke week op de thee komt bij de Oranjes, terwijl dat nog nooit voorgekomen is.'' bij de NOS, dus terug op tv: bij de herdenkingsuit zending voor de MH17-slachtoffers. ,,Net na de aanslag was ik door het ministerie van Justitie ge vraagd om een besloten bijeenkomst met nabe staanden te leiden en anderhalve maand later weer. Dat was natuurlijk ontzettend indrukwek kend. Toen er in het najaar van 2014 sprake was van een televisie-uitzending en ik daarvoor bena derd werd, zei ik in eerste instantie nee. Totdat ik begreep dat het verzoek vanuit de nabestaanden kwam. Ik kon dat voor mijn gevoel niet weigeren.'' Ook nu ze bijna 70 is, zit Van Weegen eigenlijk geen moment stil. Ze heeft een trits adviserende en bestuurlijke functies, of dat nou voor de Natio nale Bachvereniging of de stichting MS Research is. Maar het liefste is ze thuis, met haar Joop, oud omroepbaas Joop Daalmeijer. Ook, of misschien wel juist nu. ,,We zijn al 42 jaar het liefste bij el kaar. Dus hoe groot onze zorgen om de mensen om ons heen en de rest van de wereld ook zijn, deze maanden zijn voor ons geen straf. We zijn ook bevoorrecht met ons huis en de tuin; soms vergaten we gewoon even hoe naar het was.'' The Crown 5 pas in '22 In de uitvaartwereld is het al decennia onderwerp van discussie. Wie betaalt de componisten, liedjesschrij vers, uitgevers van nummers die tijdens de afscheids- plechtigheden worden ge draaid? Lang deed niemand dat, verschillende organisaties en be langhebbenden konden het niet met elkaar eens worden. Sinds dit jaar is dat veranderd, al komt dat voor som migen te laat. Liedjesschrijver Karel Hille (75) heeft misschien nog wel het meeste recht om over deze gevoelige kwestie te klagen. De bedenker en schrijver van Mieke Telkamps Waarheen, waarvoor procedeerde in de jaren 80 en 90 door tot aan de Hoge Raad om financieel toch een slaatje te slaan uit zijn uitvaarthit. De rechters oordeel den dat auteursrecht niet van kracht was bij uitvaarten en dat Hille dus geen cent zou krijgen van die dui zenden keren dat zijn lied was ge speeld bij afscheidsceremonies. Hille noemt de uitspraak nog steeds 'één van de grootste rechter lijke dwalingen in Nederland'. ,,Er bestaat geen grotere business dan de uitvaartbranche. Daar gaat heel veel geld in om. Op elke plaat staat dat de muziek niet ten gehore gebracht mag worden zonder toestemming van de rechthebbende. Die regel geldt dus ook voor uitvaarten wat mij betreft. Aan juridische kosten ben ik zo'n 30.000 tot 40.000 euro kwijtgeraakt'', zegt de tekstdichter, die mede door de ongeveer 150.000 uitvaarten per jaar toch van een van de bekendste Nederlandstalige nummers ooit op zijn cv heeft staan. ,,Volgens mijn re kensom had ik er 5 miljoen euro aan kunnen verdienen. Nu heb ik er on der de streep alleen maar geld aan verloren." Auteursrechtenorganisatie Buma/Stemra, die belast is met de uitkering aan schrijvers en compo nisten, liet deze incasso jarenlang achterwege bij begrafenissen en cre maties, vooral uit piëteit met de na bestaanden. De Hoge Raad volgde in 1998 Buma/Stemra in deze beredene ring. Dat is niet meer zo. Sinds 1 januari 2020 wordt vanuit de Landelijke Ver eniging voor Crematoria geld afge dragen aan de muziekmakers, maar alleen als de uitvaartplechtigheid in een crematorium plaatsvindt. Plat gezegd: bij begrafenissen vanuit bij voorbeeld een kerk ben je vrijgesteld van het auteursrecht, bij een uit vaartdienst in een crematorium wordt een extra bedrag voor de mu ziek in rekening gebracht. Een enorme uitgave is dat niet: per cre matie betalen nabestaanden onge veer 5 euro voor de muziek. Buma/Stemra legt in een mail uit waarom ze van mening zijn veran derd. 'Tot vorig jaar was het uitgangs punt om uitvaarten te beschouwen Comeback ABBA Claudia de Breij (-) donderdag 23 juli 2020 GO Waar zijn ze gebleven? Een BN'er die de schijn werpers achter zich heeft gelaten, praat u in deze rubriek bij. Vandaag: Maartje van Weegen. Jeroen Schmale Eénmaal keerde Van Weegen, die in 2007 stopte De eerder aan gekondigde co meback van ABBA behelst niet twee, maar vijf nieuwe num mers. Volgens de Britse jour nalist Geoff Lloyd heeft ABBA-bandlid Björn Ulvaeus (foto) beloofd dat de nieuwe muziek in 2021 uitkomt. SERIE Fans van de Netflix-serie The Crown, over het Britse Koninklijk Huis, moeten na de release van het vierde seizoen, eind dit jaar, lan ger wachten op de volgende reeks. Vanwege de coronacrisis zijn de opnames vertraagd. 3 ■u Mooie muziek op je uitvaart: 5 euro Thomas Sijtsma Mieke Telkamps Waarheen, waarvoor was jarenlang favoriet tijdens uitvaarten. FOTO ANP Waarheen, waarvoor van Karel Hille en Mieke Telkamp viel in fe bruari 2020 voor het eerst in zeer lange tijd uit de top 10 van meest gedraaide uitvaartnummers, zo constateert Monuta. Volgens de uitvaartorganisatie is dit de hui dige toplijst op uitvaarten. Brightman (-) MUZIEK Ave Maria div. uitvoeringen (-) A Time to say goodbye Andrea Bocelli Sarah Mag ik dan bij jou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26