Eyndius redde kasteel Haamstede 1 9 euro tipgeld uit Aanleg Nieuwe Sluis Terneuzen vertraagd I 1 1 1 Miriam van den Broek Lewedorp ,,De diefstal is vermoedelijk van nacht na 03.00 uur gepleegd", ver telt Adriaanse terwijl hij dinsdag middag de sloten afstruint in de hoop nog iets terug te vinden. ,,Ik ontdekte het vanochtend. Ik zag dat de deur van de loods open stond. Daarna werd duidelijk dat er vier motoren uit de garage weg waren, waaronder die van mijn kinderen, en vijf uit een andere loods. Die ne gende is door de politie terugge vonden. Agenten hebben buurton derzoek gedaan en buurtbewoners ondervraagd. Daaruit hebben we kunnen afleiden dat de inbraak waarschijnlijk rond 03.00 uur ge beurd is. Buren hebben, achteraf gezien, rond dat tijdstip iets ge hoord." Amateuristisch Hoewel een diefstal van acht cross motoren op twee locaties in één keer, klinkt als een goed voorbe reide actie, wordt vermoed dat het geen professionele bende is ge weest. ,,Het ziet er volgens de poli tie amateuristisch uit. Het lijkt erop alsof de daders lopend met de mo toren zijn weggegaan. Mogelijk is het door jeugd gedaan." l 1 De gestolen motoren zijn: één Aprilia MXV450 09, twee KTM 85 20, één Yamaha YZF 250 19, één KTM 360 95, één Kawasaki KX 250 01, één Honda CR 250 88 en één Honda CR 250 98. Wie meer weet van de diefstal of wie mogelijk iets gezien heeft, kan contact opnemen met de politie via 0900-8844 of met Thomas Adriaanse via face- book.com/thomas.adriaanse.1. TERNEUZEN De bouw van de Nieuwe Sluis in Terneuzen loopt drie maanden vertraging op. Dat schrijft minister Cora van Nieu- wenhuizen van Infrastructuur en Waterstaat in een brief aan de Tweede Kamer. De opleverdatum is nu ver schoven van eind 2022 naar maart 2023. Volgens een woord voerder van de Nieuwe Sluis loopt het werk iets achter op schema door de PFAS-proble- matiek, verhoogde concentraties aan zware metalen in het zand en de tijd die sanering van een aantal kleinere bodemverontrei nigingen in beslag neemt. Ook stuitte aannemerscombinatie Sassevaart op oude fundaties in de ondergrond. Ook die houden de bouw op. Eerder kampte het project al met tegenslag. Zo heeft de bouw van de sluisbruggen en -deuren in China door de coro nacrisis wekenlang stilgelegen. Overigens zou dat de planning niet in de wielen rijden. Corona-veilig werken De Vlaams-Nederlandse Schel- decommissie, die de opdracht gever van het proj ect is, sluit niet uit dat de vertraging verder op loopt. Zo kan het coronaveilig werken de opleverdatum nog beïnvloeden. De bouw van de zeesluis kost naar schatting 934 miljoen euro. De nieuwe opleverdatum heeft gevolgen voor het scheep vaartverkeer, dat pas later dan verwacht de Nieuwe Sluis kan passeren. De bouw van de zee sluis is een Vlaams-Nederlands project, waarbij Nederland een vijfde van de kosten draagt en Vlaanderen de rest. De Nieuwe Sluis is nodig om de havens van Terneuzen en Gent beter bereik baar te maken. SPOREN IN DE DELTA Het was een geweldig feest op kasteel Haamstede. Kei zer Karel V had de Fransen verslagen bij Pavia en dat werd hier in 1525 uitbundig gevierd, met een hele serie teer- of pektonnen die voor verlichting van het feest terrein zorgden. Maar helaas: de vreugde liep uit de hand en de vlam sloeg in het kasteel, dat ver volgens afbrandde. Eigenaar René van Gruuthuuse ging terug naar het voorvaderlijke Brugge en van het kasteelcomplex uit de latere dertiende eeuw resteerde alleen een naargeestige ruïne. Tijdens de oorlog tegen Spanje legden de Staten van Zeeland be slag op de heerlijkheid Haam stede. Het kasteel kwam nadien in bezit van Clara van Cuilenburch, die in 1609 trouwde met Jacob van den Eijnde of Eyndius, kapitein onder prins Maurits in dienst van de Republiek. Redding was nu na bij. Eyndius begon terstond met restauratie van de donjon (woon toren) en liet aan weerszijden twee torens optrekken, die nog al tijd beeldbepalende elementen van het kasteel zijn. Een door de Gruuthuuses gebouwde vleugel keerde niet terug. Ongevoelig voor status was Van den Eijnde zeker niet. De torens kregen als windvaan de leeuw van de roemruchte Witte van Haam stede, die het slot rond 1300 bezat. Ook boven het poortgebouw werd het wapen van Witte aangebracht, geflankeerd door de schildhouder van Eyndius zelf: een zwaard, om wonden met een slang en vastge- houden door een ijzeren hand schoen. Jacob besteedde de vol gende jaren in het opgeknapte slot aan het schrijven van een dicht- bundel Poemata en historisch on derzoek. Dat resulteerde in een tweedelige Latijnse kroniek van Zeeland. Maar vóór Eyndius deze kon voltooien stierf hij in septem ber 1614 aan de tering, 39 jaar oud. De kroniek is twintig jaar later toch verschenen en in vertaling ook grotendeels opgenomen in de beroemde Zeeuwse kroniek van Mattheus Smallegange uit ca. 1696. Het kasteel en de heerlijkheid Haamstede waren toen al in het bezit van het Zierikzeese regen tengeslacht Mogge. Na verschil lende eigendomswisselingen kwam het kasteel in 1981 aan Na tuurmonumenten. Er was toen een grote restauratie achter de rug (1963-1973), waarbij dankzij aan vullend archeologisch onderzoek veel middeleeuwse gegevens bo ven water kwamen. Zelfs begra vingssporen uit de vroege middel eeuwen en Romeinse vondsten kwamen aan het licht. Jacob van den Eijnde en zijn Clara hebben in 1609 dus een kas teelcomplex gered, waarvan de historie nog veel verder teruggaat dan zij dachten. woensdag 22 juli 2020 GO Acht crossmotoren gestolen uit Lewedorp Maar liefst acht crossmotoren van motorcrosser Thomas Adri- aanse uit Lewedorp zijn in de nacht naar dinsdag gestolen uit zijn garage en uit een loods in de buurt. Een negende crossmotor is door de politie teruggevonden in een sloot. Adriaanse looft een beloning van 2500 euro uit voor degene met de gouden tip. Enkele van de gestolen mo toren. FOTO'S THOMAS ADRIAANSE Witte's wapen en de schildhouders van Eyndius. foto h.m.d dekker. Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37