n 4*8 Besmetting in week tijd verdubbeld, experts hekelen trage onderzoeken ADI EU-akkoord, maar wie wint? S* f Niets mooier dan je eigen boot Walcheren Het is zomer, dus daar hebben we die geel-zwarte zoemers weer. En dankzij een warm voorjaar, zijn ze met meer en er extra vroeg bij. Ongediertebestrijders hebben de handen vol aan het weghalen van wespennesten. Ook (vliegende) mieren en vliegen vormen een plaag in menige tuin. ledereen claimt de zege, maar er zijn toch zaken gesneuveld P7 Maar let wel op de bijkomende kosten e ZEELAND 12 C/ 7 Dat blijkt uit gesprekken die deze krant voerde met experts zoals oud hoofdinspecteur van de Inspectie voor de Gezondheidszorg Wim Schellekens en epidemioloog Ar nold Bosman. Het kan volgens hen tot wel zes dagen duren voor dat contacten van mensen die woensdag 22 juli 2020 met corona zij n besmet worden be reikt. Dat is volgens de deskundigen 'volstrekt onacceptabel'. Afgelopen week werden 987 nieuwe mensen positief getest op corona. Dat is bijna een verdubbe ling ten opzichte van de week er voor (534). Oud-topman van de In spectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) Schellekens: ,,Het virus is niet weg: zie de haarden in Giethoorn, Goes, Hillegom en Rotterdam. We zitten nu op de grens van een po tentiële tweede golf en dan moet je veel strenger zijn. De overheid moet dagelijks present zijn, maar is vol strekt afwezig.'' Zij vinden het toezicht op de qua- rantaine^^Nederian^eeU^n^ blijvend. ,,Er is onvoldoende aan dacht voor het isoleren bij de In spectie Gezondheidszorg. Mensen die in het café in Hillegom zijn ge weest of bijvoorbeeld in de Ver enigde Staten, krijgen slechts het advies om thuis te blijven'', beklem toont Schellekens, die erop wijst dat dit in andere landen dwingend is en er ook boetes voor worden uitge deeld. ,,Het toezicht is hier niet strikt, te traag en te vrijblijvend.'' Regionale lockdown Door de besmettingen in Hillegom dreigt daar nu wel een regionale lockdown. Burgemeester Henri Lenferink, voorzitter van de veilig heidsregio Hollands Midden, liet weten dat het aantal besmettingen daar nu nog te beperkt voor is: ,,Maar we zitten er wel dicht tegen aan.'' Volgens epidemioloog Bosman geeft het huidige coronadashboard veel te weinig informatie over waar het virus precies heerst. ,,Het dash board zegt nu: het huis is nog niet afgebrand, maar wat we willen is een rookmelder die ons waar schuwt waar het mis dreigt te gaan.'' Hij pleit ervoor om de resultaten van bron- en contactonderzoeken ook in het dashboard op te nemen. In een recent verschenen toetsings kader van de Inspectie Gezond heidszorg staat dat er maximaal uur mag zitten tussen de afname van een test en het krijgen van de uitslag. Als iemand corona heeft, mag het daarna nog maximaal 24 uur duren voordat bron- en contact- onderzoek begint. Schellekens: ,,Al die tijd lopen de eerste contacten die potentieel besmet zijn vrij rond.'' Woordvoerder Ellen van Rooij laat weten dat de Inspectie Gezond heidszorg en Jeugd 'nu actief kijkt of de termijnen voor de doorlooptij den van het testen en de bron- en contactonderzoeken door de GGD'en worden behaald'. In sep tember verwacht de Inspectie de eerste resultaten van het onderzoek naar de GGD'en. P4 Nieuwsmedia 'i* tj, FOTO'S ANP EN SHUTTERSTOCK Corona maakt een comeback Corona maakt een comeback in Nederland. In één week tijd ver dubbelde het aantal besmettin gen. Volgens experts duren co rona-onderzoeken te lang en is er te weinig toezicht op corona patiënten in quarantaine. Marcia Nieuwenhuis Utrecht 20°C Zon en pzc.nl wolken Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1