Komende 10 jaar meer huizen nodig op Schouwen-Duiveland Kikkerbadje Bruinisse doelwit van vandalen SCHOUWEN-DUIVELAND 5 PLANTENASIEL ZONNESCHIJN NIET ZOMAAR IETS WEGGOOIEN Zelfs als Joan Melgers het meest afschuwelijke plantje ter wereld in haar handen krijgt geduwd, zal ze het niet zomaar in de groene kliko proppen. De inwoonster van Bruinisse heeft een plantenasiel. Om planten op te peppen, te stekken én om ze onderling te ruilen. ls Melgers aan één plant een hekel heeft dan is het wel de cac tus. Toch staan er een paar zieltogende ex emplaren in een hoek van de serre van plantenasiel Zonneschijn. De kliko in? Dat is geen optie. ,,Ik pro beer ze toch op te lappen. Dat is een beetje een sport." En dan maar hopen dat er snel mensen langsko men die hun stekje tegen een cac tus willen ruilen. Want dat is wat bij plantenasiel Zonneschijn, bij boerderij Zonne schijn in de gelijknamige Bruse polder, gebeurt. ,,Mensen kunnen hier hun oude of krakkemikkige planten kwijt. Maar ook planten waar ze zelf niet meer voor kun nen zorgen, omdat ze bijvoorbeeld kleiner gaan wonen." Melgers, in het dagelijks leven docente in Middelharnis, lapt de planten waar nodig op. En geeft ze, samen met de stekjes die ze kweekt of die ze krijgt, weer door aan andere groenliefhebbers. ,,Het liefst ruil ik ze voor andere planten en stekjes, want anders ben je er zo doorheen. Maar mensen kunnen ook een kleine bijdrage geven, die ik ge bruik voor potgrond." Gék is Melgers op binnenplan- ten. Als kleine meid al, toen ze nog in Rotterdam woonde, stond ze likkebaardend toe te kijken hoe de plantenkoopman zijn waar vanuit een vrachtwagen op de markt aan bood. Haar meidenkamer thuis was één groene oase. ,,Daarna raakte het een beetje op de achter grond, hoewel ik wel altijd planten in huis heb gehad. Maar het laatste jaar ben ik weer gaan stekken." In eerste instantie lekker voor zichzelf, waarbij ze via social me- Dat is het leukste van stekken, proberen van iets wat je hebt, iets nieuws te maken dia her en der wat ruilde. Door de corona kwam het stekken in een stroomversnelling en besloot ze een plantenasiel te beginnen. Dat past ook wel bij de webshop in duurzame artikelen, Ekofamily, die ze samen met haar zoon runt en die vooral is bedoeld om plastic uit te bannen. ,,Dit is ook duur zaam. Niet zomaar iets weggooien, maar kijken of je er nog iets mee kunt. En, dat is het leuke van stek ken, proberen van iets wat je hebt, iets nieuws te maken." Rondje Zelf heeft ze inmiddels over de honderd planten in huis en zeker wel veertig verschillende soorten onder haar hoede. Twee keer in de week doet ze een rondje langs alle exemplaren. Kletst nog net niet met ze, maar geniet er wel van. Fa- voriet zijn de philodendron, een hangplant met sierlijke bladeren (,,Die rollen zo mooi uit"), en de stippenbegonia (,,Die is heel grap pig"). „Planten in huis zuiveren de lucht. Ik weet niet of je daar echt iets van merkt, maar je wordt wel vrolijk van plantjes. Dat merk ik wel. Iedereen wordt er altijd blij van." Woensdag 29 juli is er bij Plan- tenasiel Zonneschijn een open dag van 13.00 tot 20.00 uur. Verder is het asiel alleen op afspraak te be zoeken. Zie facebook, of neem contact op via 06-24615826 of j oanmelgers @gmail.com. Marcel Modde Zierikzee Op initiatief van coalitiepartij SGP hield het college de eigen bevol kingsprognoses nog eens goed te gen het licht. De voorspelde krimp houdt de regio ten onrechte in een wurggreep, stelde SGP-fractie- voorzitter Florus van der Paauw afgelopen najaar. De prognose van het Planbureau voor de Leefomge ving en de provincie Zeeland voor 2019 ging ervan uit dat Schouwen- Duiveland zo'n 350 inwoners min der zou tellen. De praktijk liet ech ter een bevolkingsgroei van 44 mensen zien. De gemeenteraad bepaalde daarop unaniem dat het voortaan beter is uit te gaan van het meest rooskleurige plaatje en niet automatisch van de landelijke en provinciale krimpcijfers. Uit de analyse die het college liet uitvoeren, blijkt evenwel dat de praktijk en theorie over het alge meen goed overeen komen. De laatste vijf jaar laten zien dat de prognoses van het aantal leerlin gen en huishoudens op Schou- wen-Duiveland in de pas lopen met de werkelijke aantallen. Dus is er geen reden uit te gaan van de maximale aantallen, zoals de raad wil, concluderen burgemeester en wethouders. De groei van het aantal huishou dens zet naar verwachting de ko mende tien jaar door. Het werke lijke aantal in 2019 (15.434) was flink lager dan de prognose (15.756) uit 2013, aldus B en W. Het college onderkent wel dat het belangrijk is regelmatig nieuwe prognoses te maken, zodat het beleid eventueel kan worden bijgestuurd. Bruinisse Vandalen hebben huisgehouden bij het kikkerbadje aan de Deltastraat in Bruinisse. De dorpsraad vindt het zonde dat hierom het bad geslo ten zou moeten worden en vraagt bewoners op te letten. De dorpsraad werd dit weekend geïnformeerd door gemeenteme dewerkers van de buitendienst. Het was een janboel bij het kikkerbadj e. Toiletpapier was uit het chemisch toilet gehaald en in het zwembad gegooid. Daardoor raakte de filters verstopt. Er zijn takken in het bad gegooid, mensen laten hun hond in het bad zwemmen en afval wordt niet in de daarvoor bestemde afval bak gegooid. Het gevolg van dit alles was dat de gemeentewerkers erg veel werk hebben gehad om de waterkwali teit weer op peil te krijgen. ,,Wij willen vragen aan alle inwoners hierop te letten en het bad in nette staat achter te laten", laat de dorps raad weten. ,,Het zou zonde zijn als het bad wegens vandalisme geslo ten zou moeten worden. Laten we dat gezamenlijk proberen te voor komen." Bewoners opperen om de hekjes bij het kikkerbad te sluiten. Die hekjes zijn te laag om jongeren die kwaad willen tegen te houden. Toe zicht zou ook kunnen helpen. dinsdag 21 juli 2020 SD 'Planten in huis zuiveren de lucht' Esme Soesman Bruinisse A -Joan Melgers Het aantal zelfstandige huis houdens op Schouwen-Duive- land nam de afgelopen tien jaar toe met 550. Volgens de ge meentelijke prognoses zet die stijging tot 2030 door, en daar mee ook de vraag naar extra woningen. Na die tijd wordt een daling voorzien en zullen min der nieuwe huizen nodig zijn. Gerrit van Loon Kijk op pzc.nl/video P l an ten asieëru inisse groot succes^^c.^^:;-^ Joan Melgers in de serre achter haar huis. Veel van de verlepte planten die ze binnen krijgt, hebben te veel water gehad. Als de wortel tjes in het vocht staan gaan ze rotten of schimmelen. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45