zomer Zo houd je de mozaïektegels schoon en mooi ■ri Sterk verhaal op de Kale Berg bij Barchem HOE DAN? O co z Hoed u voor de witte wieven! In het oosten van Nederland weten ze waartoe de damesgestaltes in staat zijn. Wittewievenkenner Ruud Borman (73) is niet bang. ,,Als je je gedraagt, doen ze niets.'' IN OM HET HUIS f Klusjes die maar bleven liggen pak je nu aan. Leverancier in mozaïektegels Bastiaan Beun vertelt hoe je de populaire patroontjes onderhoudt. inds de crisis voorbij is, stappen veel consumenten af van de standaard tegels in de badkamer, het toilet of in de keuken. Veel architecten hebben sinds 2015 een lans gebroken voor mozaïek voor een uniek en sfeervol karakter. Je kunt nog veel kanten op qua materiaal, zoals natuursteen of glas. Maar de meeste men sen kiezen op dit moment voor keramisch mozaïek, eigenlijk het zelfde materiaal dus als andere tegelsoorten. Mocht je mozaïektegels in huis willen, dan advi seer ik je vooral om goed op te letten welke voeg wordt gebruikt. Want juist daar gaat het vaak verkeerd. 'Ga niet aan de slag met antikalk of ander agressief spul, dat vreet de voeg juist op' de badkamer is een andere voeg nodig, een die niet waterdoorlatend is. Elke fabrikant heeft wel een variant die geschikt is. Als een grove korrel is gebruikt, wordt het sneller vies. Ga bij het schoonmaken niet aan de slag met anti- kalk of ander agressief spul, want dat vreet de voeg juist op. Je hebt spe ciale middelen voor het schoonmaken van voe gen, te verkrijgen bij tegelhandelaren of de betere bouwmarkt. Als het eenmaal schoon is, kun je de voegen impregneren, waardoor het alsnog waterafstotend wordt. Voor reguliere schoonmaak kun je standaard schoonmaakmiddelen gebruiken. Alleen bij een ruwere structuur, bijvoorbeeld bij vloermoza ïek, kun je het beste geen allesreiniger gebrui ken. De antislip raakt daardoor verzadigd door het vet en de vloer wordt er vlekkerig van. Voor een egale, schone vloer raad ik water aan met een scheut schoonmaakazijn.'' Q. LU 7-3 LU CC CC oö co co O LU ZD O O o Welke provincie heeft het meeste bos? 3,7% 3,1 3,8% 14,1% |19,7%Ï 2',6% 15,2% ier wonen ze.'' Met Ruud Borman uit Zutphen sta ik aan de rand van de witte- wievenkuil op de Kale Berg bij Barchem. In stilte speu ren we minutenlang naar een levens teken van de mystieke vrouwen. Dat blijft uit. ,,De omstandigheden zijn niet gunstig'', zegt Borman. „Overdag laten ze zich bijna nooit zien. Je moet hier 's nachts zijn, als het een beetje mistig is en de maan schijnt.'' Erg comfortabel ziet hun behuizing er trouwens niet uit: een diepe, modderige kuil in het heuvelachtige landschap, gevuld met een laagje drabbig water en beschimmelde takken en boomstamme tjes. Nou ja, daar zullen de witte wieven niet mee zitten. Want, weet Borman: ,,Witte wieven zijn wezens uit een andere wereld, de mythische wereld.'' IJstijd Misschien wel 150.000 jaar oud is de Kale Berg, onderdeel van de 46,5 meter hoge Lochemse Berg. Een stuwwal die is ach tergebleven toen het ijs van de voorlaat ste ijstijd, dat duizenden jaren een groot deel van Europa bedekte, zich had terug getrokken. Best mogelijk dat toen al, in die peil loze diepte van de tijd, de wittewieven- kuil is ontstaan. En misschien was deze plek van meet af aan vervuld van de ge heimzinnige, mythische kracht die er sinds mensenheugenis aan wordt toe- geschreven en dat die de witte wieven heeft aangetrokken. ,,Misschien is dit een toegangspoort tot de mythische we reld die zij bewaken'', zegt Borman. Elfen Borman is archeoloog, geschiedkundige, schrijver, gepensioneerd museumcon servator en oud-museumdirecteur. Een wetenschapper met opvattingen die hem door veel collega's niet in dank wor den afgenomen. Hij gelooft in wat hij de mythische wereld noemt, één die naast onze wereld bestaat en die j e kunt betre den. ,,Niet alles valt te verklaren vanuit de feiten en de rede. Dus waarom zou je je daartoe beperken? Als je de mythische wereld serieus neemt, vallen zaken vaak opeens op hun plek.'' Borman is ook dé wittewievenspecia- list van Nederland. Hij denkt dat witte wieven geen verzinsel zij n, maar ooit als priesteressen hebben bestaan. Prieste ressen die lang geleden gewoon tussen de mensen hebben gewoond. Als krui denvrouw, als vroedvrouw. Bijzondere, sterke vrouwen die als er oorlog kwam of een misoogst de schuld daarvan kre gen en onder invloed van het christen dom als heksen werden vervolgd. ,,Toen hebben ze zich teruggetrokken uit onze wereld en zich in de mythische wereld gevestigd.'' In zijn bestseller Witte wieven en elfen, fluisteringen uit de Andere Wereld legt hij een verband tussen de witte wieven zoals ze zich vooral in Oost-Nederland manifesteren en de elfen die figureren in de ontelbare verhalen en sagen uit Enge land, Ierland en Schotland. ,,Ik heb veel onderzoek gedaan en ontdekt dat wat ze in die landen elfen noemen, bij ons witte wieven zijn'', zegt hij. ,,Er is één belang rijk verschil: die elfen kunnen soms echt gemeen zijn, vooral in Schotland, en ze doden dan zelfs mensen. Onze witte wieven zijn veel vriendelijker. Ze jagen In de natte ruimte van -STEFAN TEN TEIJE MORGEN: Hoe help je je oude ouders het best met geldzaken? DINSDAG 21 JULI 2020 GO CC Percentage bos a N-Holland van landoppervlakg 7% Totaal(1506 hectare bos O. Friesland ,12.355) 11. Groningen 5. Drenthe 9. Z-Holland (10.827) (15.684) 6. Overijssel Ï1,4%| 137.983)1 Utrecht (19.506) Gelderland ■(97.690)1 11 1 1 12-Zëeiahd (4684) 3. Noord Brabant 74.641 Je kunt heerlijke wandelingen maken in het bos en bomen dragen veel bij aan een gezonde lucht. 34.565 Overigens lopen we achter bij onze buurlanden Witte wieven zijn sterke vrouwen JOHAN NEBBELING /?Zó A Ruud Borman denkt dat de witte wieven ooit als priesteressen tussen de mensen hebben gewoond. FOTO'S JOHAN NEBBELING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38