Touittd'Europe 8 Dag 16 Catalonië is niet in lockdown, maar Fransen blijven er massaal weg. Op een enkeling na die even de grens over piept om te tanken, omdat dat 25 cent per liter scheelt. Edwin Winkels fietst deze maand via acht Europese landen van Den Haag naar Barcelona. Dagelijks vertelt hij over wat hij aantreft in een continent dat langzaam ontwaakt uit de coronanachtmerrie. Vandaag: Sigean-Llanga, 117 km Verlaten en verwaarloosd, op 165 meter hoogte boven de nabije zee, aan een voort durend slingerende weg, ligt een van de meest tragische plaatsen uit de Spaanse geschiedenis. Alsof ze be wust zijn blijven staan om ons eraan te herinneren dat er ooit grenzen waren, volgen het Franse en het Spaanse douanekantoortje elkaar binnen enkele meters op wanneer ik de top bereik op de weg tussen Cerbere en Port Bou. Dichtgetim merd of -gemetseld, enkele ruiten verbrijzeld en van boven tot onder beklad met graffiti. Slechts de letters STOP op het as falt ogen nog fris, alsof ze dit voorjaar opnieuw zijn geschilderd, toen Spanje de grenzen sloot om te probe ren het coronavirus onder controle te krijgen en er opnieuw grenswachten kwamen te staan. Nu is er geen agent te bekennen, en is er nauwelijks verkeer. In januari en februari 1939 pro beerde een oneindige stroom vluch telingen over de deels door bommen verwoeste weg uit Spanje te ontsnap pen. Barcelona was na drie jaar bur geroorlog de laatste grote stad die in handen van generaal Franco en zijn troepen was gevallen. En via dit meest noordoostelijke hoekje in Catalonië, en de nabije overgang van La Jonquera probeerden zo'n 400.000 mensen aan het oorlogs geweld en de toekomstige dictator te ontsnappen. Ze kwamen aanvanke lijk voor een gesloten grens te slaan, totdat de Franse overheid zwichtte. Vluchtige rit „Catalonië zit dicht, is geblokkeerd'', heeft een barman in Zuid-Frankrijk me een dag eerder gezegd, toen ik hem van mijn doel vertelde. Hij heeft het fout. Mensen lezen of horen dat er 'een nieuwe lockdown' in Catalo- nië zou zijn en verbinden daar con clusies aan. Feit is wel dat veel Fran sen nu liever niet de grens over gaan, of het moet een vluchtige rit naar de eerstvolgende benzinepomp zijn, net over de grens op die kronkelweg. Het scheelt 25 cent per liter Euro95. ,,Wij vinden het juist wel prettig om hier te zijn, omdat iedereen met een mondkapje op loopt. In Frankrijk zijn de mensen daar veel lakser in'', zegt de oma van het gezin Hammer- lin uit Toulouse. Met zijn vieren ver blijven ze enkele dagen in Llanga, een van de eerste dorpjes over de grens, aan de Costa Brava. In Catalonië is het voortdurend dragen van een mondkapje sinds ruim een week, na een nieuwe opleving van het corona- vrius, verplicht; slechts thuis, bij het sporten, op het strand of tijdens het eten of drinken op een terras of in een restaurant mogen ze af. Flanerende mensen De Hammerlins zijn al enkele dagen in Andorra geweest en via Barcelona richting Llanga getrokken. De mond kapjes zijn ook bij hun leven gaan horen, vreemd vinden ze het niet eens meer. Zodra ze in het hotel na het ontbijt van tafel opstaan, gaan de dingen weer om. Voor mij is het wennen. Spanje is het achtste land dat ik op mijn fiets- reis aandoe, en ook ik ben me ervan bewust dat mondkapje altijd bij me te moeten hebben. Maar als ik in de haven van Llanga voor een biertje neerplof op een van de vele terrasjes verbaas ik me over de processie van flanerende mensen met echt alle maal een maskertje voor. Sigean Lianca i In maart en april werd deze regio amper getroffen, nu zijn er veel meer gevallen Tot daar en niet verder, lijkt het. Vlakbij de weg waarover ik Collioure binnen fiets, is de kleine begraafplaats, waar een van Spanjes beroemdste dichters ligt. Antonio Machado overleed hier op 22 februari 1939, een maand nadat hij als een van de honderdduizenden vluchtelingen de grens was overgestoken. Op zijn graf een fragment uit een van zijn ge dichten. 'En als de dag mocht komen van de laatste reis en het schip gaat vertrekken dat nooit wederkeert zult gij mij aan boord vinden met weinig bagage bijna naakt, zoals de kinderen van de zee.' ,,De mensen zijn gewoon bang'', zegt de uitbaatster van het hotel me. ,,We hadden de afgelopen week in deze regio meer nieuwe besmet tingen dan in een week in maart of april. Toen werden we juist nauwe lijks getroffen.'' En ja, de Fransen blijven massaal weg. Ze vormen, vanwege de nabijheid, traditioneel de grootste schare buitenlandse be zoekers; Catalonië ontving er vorig jaar vier miljoen, het dubbele van het aantal Britten of Duitsers. Misschien daarom dat het kiezel strand van Collioure, een van de laat ste badplaatsen voor de Pyreneeën aan de Franse kant, zo enorm vol is. maandag 20 juli 2020 P3 @edwinwinkels ftal edwin_winkels Alle afleveringen zijn terug te lezen op: /tourdeurope Catalonië: flaneren in de haven met mondkapje op De grensovergang, met verlaten douanekantoortjes, tussen Frankrijk en Spanje, op de kustweg tussen Cerbere en Port Bou. FOTO'S EDWIN WINKELS 117 km Barcelona Het drukke strand van Collioure, een van de laatste badplaatsjes in Frankrijk voor de Pyreneeën. Het gezin Hammerlin uit Toulouse, in een stil straatje in Llangè, aan de Costa Brava.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8