Drugskartel Mexico provoceert met video zwaarbewapend leger $10,000,000.00 usd 7 'Het is intimidatie van de overheid, een nieuwe stap naar escalatie' Tsarenfamilie geïdentificeerd Nemesio Ruben Oseguera Cervantes "El MENCHO" Zonder begeleidende tekst lijkt de video op een overwinningsfilm van gewone Mexicaanse militairen. Maar in werkelijkheid is het een zwaarbewapende militie van de Nieuwe Generatie Jalisco, het machtigste drugskartel van Mexico. De beelden tonen tientallen zwaarbewapende mannen in ge vechtskleding. Ze poseren met ma chinegeweren, helmen en kogel vrije vesten voor een rij militaire pick-uptrucks, waarvan sommige geïmproviseerde geschutskoepels of bepantsering hebben. De man nen scanderen de naam 'El Men cho', bijnaam van hun leider Ne- mesio Oseguera Cervantes, die vrij dag zijn verjaardag vierde. ,,Met deze video laten ze zien hoe machtig ze zijn'', zegt Teun Voeten, oorlogsfotograaf en auteur van Het Mexicaanse drugsgeweld, die op dit onderwerp promoveerde aan de Universiteit Leiden. ,,Het is provo catie en intimidatie van de over heid. De militarisering van drugs kartels is een nieuwe stap naar es calatie.'' De laatste jaren heeft het Jalisco- kartel de macht overgenomen van het Sinaloakartel van de opgepakte drugsbaron Joaqum Archivaldo GuzmSn Loera, beter bekend als 'El Chapo'. Gewelddadig Het Jaliscokartel, dat opereert van uit de stad Guadalajara, is uiterst gewelddadig en schuwt de con frontatie met de veiligheidstroepen niet. Voeten: ,,Het is het meest agressieve en sterkst groeiende kar tel. Ze zijn in bijna alle staten van Mexico actief met franchises en hebben eigen trainingskampen. Ze kunnen straffeloos opereren.'' De afgelopen jaren hebben leger en politie geprobeerd het bolwerk binnen te dringen en El Mencho op te pakken, maar ze stuitten telkens op de zwaarbewapende milities. In 2015 schoten de drugsmilities een legerhelikopter uit de lucht met een raketwerper. Vorige maand overleefde de politiechef van Mexico-Stad ternauwernood een aanslag van een moordcommando van het kartel in het centrum van de hoofdstad. Met de camouflagepakken, een eigen logo en indrukwekkende konvooien met terreinwagens lijkt de werkwijze van het kartel op die van terreurorganisatie IS. ,,Ze heb ben een strategisch voordeel door de guerrillatactiek'', zegt Voeten. ,,Vroeger waren de autoriteiten de baas. Nu hebben in sommige streken de kartels het voor het zeg gen. Ze zijn zo groot en machtig ge worden door de lange traditie van straffeloosheid en corruptie. Dit zijn harde jongens die je niet op een softe manier kunt aanpakken. Je Vroeger waren de autoriteiten de baas, nu hebben de kartels het voor het zeggen zult ze letterlijk moeten uitroeien.'' El Mencho heeft duizenden loy ale aanhangers die tot de tanden ge wapend zijn. ,,Hij heeft een leger van duizenden slechteriken", ver telde Paul Craine, hoofd van de Drug Enforcement Administration (DEA), in 2018 in de krant New York Post. ,,In tegenstelling tot de andere kartels functioneren ze als een pa ramilitaire organisatie. Ze zijn als een ijzeren hand die Jalisco over neemt en wegversperringen heb ben opgezet om hun macht te to nen." Avocadokwekers Het levensverhaal van El Mencho is een klassiek voorbeeld van een straatarme zoon van avocadokwe kers, die de basisschool niet af maakt en illegaal naar de Verenigde Staten vertrekt. Daar komt hij al snel in de drugscriminaliteit. Hij wordt meerdere keren opgepakt en in de jaren 90 aan Mexico uitgele verd. Na zijn vrijlating is hij korte tijd politieagent, maar stapt snel over naar het Milenoakartel. Hij werkt zich snel op tot de top en geeft lei ding aan een moordcommando. Als de leiders worden opgepakt of ge- dood valt het kartel uiteen. In 2010 gaat El Mencho verder met zijn ei gen Jaliscokartel. Inmiddels runt het Jaliscokartel tientallen drugsroutes in de Ver enigde Staten, Europa en Azië. Het drugskartel legt zich toe op de pro ductie van en handel in crystal meth en cocaïne, maar houdt zich ook bezig met afpersing en diefstal van olie en ijzererts. De omzet wordt geschat op 50 miljard dollar. Begin dit jaar wer den nog honderden vermeende le den van van het Jaliscokartel opge pakt. Na de arrestatie van El Chapo in 2016 sprong El Mencho in het machtsvacuüm. De Amerikanen beschouwen hem als 's werelds meest gevaarlijke en machtigste kartelbaas. Hij staat in de top van meest gezochte misdadigers in de VS. Op zijn hoofd staat een prijs van 10 miljoen dollar. De Mexicaanse autoriteiten doen onderzoek naar de echtheid van de video. Regeringswoordvoerder Al fonso Durazo laat via Twitter we ten: 'Geen criminele groep heeft de capaciteit om de federale veilig heidstroepen met succes te trotse ren.' Het staat onomstotelijk vast dat de stoffelijke resten die in 1979 en 2007 bij het Russische Jekata- rinenburg zijn gevonden, af komstig zijn van de laatste Rus sische tsaar Nicolaas II en zijn fa milie. Dat heeft de Russische commissie bekendgemaakt die de afgelopen jaren onderzoek deed. De tsaar, echtgenote Alexandra en hun kinderen Anastasia, Ma ria, Tatiana, Olga en Alexei wer den op 16 juli 1918 in Jekatari- nenburg vermoord in opdracht van communisten. In 1979 wer- den de resten gevonden van ne gen personen, een vondst die pas in 1991 wereldkundig werd ge maakt. In 2007 werden de resten van nog eens twee mensen ge vonden op een andere plek. Daarvan is komen vast te staan dat het gaat om de tsarenkinde- ren Maria en Alexei. Wijziging in de zetelverhouding Stromboli barst opnieuw uit Betogers krijgen uitstel executie Politie bevrijdt ontvoerde man maandag 20 juli 2020 AA De video toont tientallen zwaarbewapende man nen in gevechtskleding. Op het hoofd van El Mencho staat een prijs van tien miljoen dollar. foto cjng FOR INFORMATION LEADING TO THE ARREST OF: De Mexicaanse regering is in verlegenheid gebracht door een video van het machtigste drugs kartel in het land. Het beruchte Jaliscokartel provoceert op de beelden met een zwaarbewa pend eigen 'leger'. De video, die veel gedeeld wordt op sociale media, bewijst dat de drugsmaf fia onaantastbaar is. Tonny van der Mee Rotterdam/Guadalajara -Teun Voeten, onderzoeker MOSKOU A Er is nu zekerheid over het lot van de tsarenfamilie. DEN HAAG Het nieuws rond de lijsttrekkers van CDA en D66 heeft gezorgd voor een veranderend aantal zetels voor beide partijen in de peiling van Maurice de Hond. D66 is sinds 14 juni aan een opmars bezig en staat nu op veertien zetels, een winst van vier zetels in ruim een maand tijd. Het CDA steeg tussen 14 juni en 5 juli drie zetels, maar deze week verloor de partij er weer twee. ROME De vulkaan Stromboli in het zuiden van Italië is gisteren uitgebar sten. Voor zover be kend is er geen schade. Na enkele uit barstingen vorig jaar wordt de vulkaan con stant geobserveerd. TEHERAN Iran heeft de executie van drie ter dood ver oordeelde demon stranten opgeschort. De hoogste rechtbank van het land bepaalde na een verzoek dat het proces opnieuw moet worden gedaan, liet de advocaat van een van de mannen van weten. De drie ac tievoerders (26, 26 en 28 jaar) deden in no vember mee aan de massale demonstra ties vanwege de hoge brandstofprijzen. AMSTERDAM Een man is zaterdag middag in Amster dam-West ontvoerd en gegijzeld. De poli tie heeft de man weten te bevrijden. Zes verdachten zijn aangehouden. Agen ten kregen in de nacht van zaterdag op zon dag twee auto's in het vizier. Een arrestatie team wist een daar van klem te rijden, waarna het slachtof fer is bevrijd en drie verdachten werden aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7