II Dit doen de virologen: 'Risico op Franse ic te belanden, nemen Frankrijk is de favoriete vakantiebestemming van Nederlanders. Maar de zorgen over het coronavirus nemen in het land flink toe. „Mensen gaan reizen, komen bij elkaar en houden minder afstand.'' 4 ZORGEN CORONAVIRUS Koffers pakken of toch thuisblijven? In Frankrijk lijkt het coronavirus beetje bij beetje terug te komen, óók in vakantiegebieden. Op een camping in de Pyreneeën is een eerste besmettingsgeval geconsta teerd. Bij een strandrestaurant in Marseille, aan de Middellandse Zee, bleek een invalkracht besmet. Het restaurant bleef daarna open. ,,De situatie is niet ernstig, maar we moeten met z'n allen wel voor zichtiger zijn'', zei premier Jean Castex vrijdagavond op de Franse televisie. De Franse Academie van Medici zegt publiekelijk bezorgd te zijn: „Mensen worden losser in hun gedrag en dat verergert tijdens de zomervakanties.'' Steeds meer signalen wijzen erop dat het coronavirus weer opleeft in Frankrijk. Landelijk ligt de zogehe ten R-waarde nu op 1,2, wat bete kent dat elke coronapatiënt 1,2 an dere persoon besmet. De Franse re gering streeft ernaar dat die waarde ónder de 1 ligt. In Bretagne, aan de Atlantische kust, ligt de R-waarde zelfs op 2,6. Dat zou te maken heb ben met 'een grote toename van het aantal testen'. De Provence aan de Middellandse Zee, populair bij Nederlanders, heeft ook een R-waarde die boven het landelijk gemiddelde ligt: 1,5. In de regio werden vorige week 244 nieuwe besmettingen geteld, tegen 159 de week ervoor en 126 de week daarvoor. In mediterraanse vakan- tiegebieden als de Ardèche en de Dróme melden zich méér mensen met klachten bij artsen. Een zie kenhuisarts in Marseille vertelde op de lokale televisie: ,,Natuurlijk neemt het virus weer toe, want ook het toerisme en het aantal reizigers nemen weer toe.'' In Parijs meldde één ziekenhuis gemiddeld nu weer één coronapa tiënt per dag binnen te krijgen ter wijl het er tot voor kort één per week was. De landelijke zorgen groeien. 'Het virus circuleert weer meer dan voorheen. We hebben 3800 be smettingen per week, er melden zich méér mensen bij de huisarts en op eerste hulpposten en er zijn nu zeshonderd ziekenhuisopnames per week', concludeert het ministe rie van Volksgezondheid in een verklaring. De Franse regering heeft daarom besloten de regels weer aan te scherpen. Vanaf vandaag is het in heel Frankrijk verplicht een mond- masker te dragen in openbare ruimtes. Dat geldt bijvoorbeeld in alle supermarkten, maar ook op overdekte markten en in banken. Mogelijk komen daar ook treinsta tions, parkeergarages en hotellob by's bij. In het departement Mayenne, in de Loire-streek, werd afgelopen week al een mondkapjesplicht van kracht. In minder dan twee weken verviervoudigde het aantal besmet tingen daar. Het aantal ziekenhuis opnames verdubbelde in één week. Met meer dan vijftig besmettingen op honderdduizend inwoners, werd Mayenne een 'rode zone'. In de regio Nouvelle-Aquitaine werden vorige week tien clusters van besmettingen geteld, terwijl het de week ervoor drie waren. ,,Dat is een zorgwekkende ontwikke ling'', zeiden de regionale gezond- De situatie is niet ernstig maar we moeten wel voorzichtig zijn met zijn allen In de meeste Europese landen is het reisadvies aangepast van 'oranje' (vakantiereizen afgeraden, alleen noodzakelijke reizen) naar 'geel' (vakantiereizen mogelijk, let op risico's). Maar ondertussen duikt op steeds meer plaatsen het coronavirus weer op. Lokale clus ters, zoals in Barcelona en het Britse Leicester, baren arts-mi crobioloog Marc Bonten van de Universiteit Utrecht zorgen. Of de heer corona weer aan de deur klopt in Europa? ,,Je ziet in alle landen hetzelfde gebeuren. Lokale clusters worden groot.'' Afgelopen week verdriedub belde het aantal besmettingen in de populaire Spaanse stad. De regering roept de bevolking van Barcelona op alleen de deur uit gaan als het noodzakelijk is. Het reisadvies voor de regio Barcelona is vooralsnog niet aangepast. Zweden, Bulgarije en Roemenië worden wel afgeraden. Ierland moet nog besluiten of Neder landse toeristen weer worden toe gelaten. Bonten raadt aan om actu ele reisadviezen te checken via de reisapp of op Nederlandwereld- wijd.nl van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Op de app kun je instellen naar welk land je gaat en een pushbericht krijgen als er iets wijzigt aan het reisad vies. Risico's Bontens advies: ,,Geniet van de va kantie, voor zover het kan. Er zijn in een aantal landen clusters, dat kan best spannend zijn voor men sen die een vakantie hebben ge boekt. Daardoor is er een kans dat mensen besmet raken en het mee terug nemen naar Nederland'', wijst hij op de risico's. ,,Ik merk Mijn echtgenote dacht dat een reisje naar Frankrijk best zou kunnen om mij heen dat heel veel mensen thuisblijven.'' Ook in huize Bonten kwam het vakantiedilemma ter sprake aan de keukentafel. ,,Uiteindelijk hebben we besloten dat er van de drie we ken die we gepland hadden twee niet doorgaan.'' Het weekje wan delen in de bergen in Zuid-Frank rijk gaat door. ,,Maar een week op een drukke camping in Zuid Frankrijk hebben we afgezegd en een week met familie in een huis hadden we al heel vroeg gecan- celd, omdat het zo onzeker was.'' Bij epidemioloog Arnold Bos man ontstond thuis haast een ech telijke twist over de zomervakan tie. ,,Het was een eyeopener voor mij: mijn echtgenote was van me ning dat een reisje naar Frankrijk best wel zou kunnen. Terwijl we in het gezin redelijk veel over de situatie in de wereld spreken. Dit zegt mij dat voor veel Nederlan ders de beslissing om toch te gaan waarschijnlijk laagdrempeliger wordt genomen.'' In huize Bosman is uiteindelijk besloten om de vakantie te annu leren. ,,We zijn beiden vijftigers en de kans om op een Franse ic terecht te komen zonder hulp van uit Nederland - dat is het beleid - is mij geen vakantiegenot waard.'' Ze gaan nu een week naar het Zeeuwse Cadzand in september en hebben twee weken Veluwe achter de rug. Voor het eerst niet Hoogleraar infectieziekten Alex Friedrich van het Universitair Me disch Centrum Groningen gaat 'normaliter altijd naar familie in Italië of Griekenland, maar dit jaar maandag 20 juli 2020 Bretagne Provence Virus laait op in Franse Frank Renout Parijs Het strand van Saint-Jean- de-Luz in het zuidwesten van Frankrijk was afgelopen week end ouderwets druk. foto ap Kijk op de site bij /video Nederlander Jan Jehe is campinghouder in Frankrijk en maakt zich zorgen over de coronabesmettingen in die regio - Franse premier Jean Castex Frankrijk streeft naar een maximum van 1 besmetting door een besmet persoon R 1 In veel regio's wordt dat niet gehaald. Het coronavirus staat weer voor de deur in Europa. Lokaal leiden nieuwe uitbraken tot nieuwe lockdowns. Grote vraag is: wat doen we in de vakantie? Annule ren of gaan we toch? Dit doen prominente virologen zelf. Marcia Nieuwenhuis Den Haag - Epidemioloog Arnold Bosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4