II SCHOUWEN-DUIVELAND 5 In augustus vervolg van onderzoek naar Vreiland Op zoek naar de ideale (vakantie)(bij)baan? TOERISME VISWINKELTJE Goed nieuws voor fietsers, het pontje tussen Zijpe en Anna-Jacoba- polder is terug. EXPOSITIE OORLOG Dat komt omdat het binnen GGD Zeeland te druk is met co rona, zegt woordvoerder Patricia Stoel. ,,We kunnen intern even niemand vrijmaken om dat on derzoek op te pakken. Daarom is het extern belegd bij een gespe cialiseerd onderzoeksbureau." Vreiland Wonen is een plek waar verslaafden en psychiatri sche patiënten op adem kunnen komen na een periode van op name. Daarvoor huurt ze een woonhuis in de Westhoek, dat plaats biedt aan acht vrouwelijke cliënten. Aan Zorg Lokaal de taak om uit te zoeken of er waarheid schuilt in de signalen die bij de gemeente Schouwen-Duiveland binnen zijn gekomen. Het zou bij de zorginstelling niet blijven bij praatsessies: ex-cliënten meldden zich bij de gemeente met 'zorgwekkende signalen' over duivelsuitdrijvingen, straf fen, en beloningen in de vorm van intimiteit. Mededirecteur Eva van der Zwaag ontkende de beschuldigingen overigens al ge lijk in deze krant. Legaliseren Behoudens het onderzoek is er nóg een kwestie. Het woonhuis dat Vreiland Wonen huurt, heeft een recreatieve bestemming. Dat botst met het doel waarvoor de zorginstelling het gebruikt. Er loopt op het moment geen pro cedure om het bestemmings plan aan te passen, zegt een woordvoerder van de gemeente. Wel zijn er eventueel mogelijk heden om het te legaliseren. ,,Of dat wel of niet in gang wordt ge zet hangt af van de uitkomst van het onderzoek." Bruënaar Dominic Haaij laat zijn kotter BRU-45 de komende maanden heen-en- weer varen tussen Schouwen en Sint-Philipsland. En opende ook het kleinste viswin- keltje van het eiland bij de steiger aan de vluchthaven. Met een paar flinke bakken verse mosselen naast zich installeert Haaij zich in de zaterdagmiddag zon op een steiger in de Vluchtha- ven. Tsjk, tsjk, klak, klinkt het zachtjes als hij zijn scherpe mesje gebruikt om de schaaldieren te knispen: de pokken eraf en schoonspoelen. Een paar meter achter hem wacht de groenzwarte kotter BRU-45 op een nieuwe la ding passagiers die naar 'de over kant' wil: Anna-Jacobapolder. Met dank aan Haaij kunnen ze dat overtochtje van tien minuten weer maken. Vorig jaar zomer kwam de veerdienst stil te liggen toen uitbater Eric Moerland ermee stopte. Het kostte te veel geld om zijn voormalige garnalenkottertje Diana Afina op te knappen. Maar de BRU-45 is nog piekfijn. ,,Er mogen twaalf volwassenen met fietsen tegelijk mee'', zegt Haaij. ,,Meer mensen zouden er wel mee kunnen, maar verzeke ringstechnisch mag dat niet. Als er daardoor mensen aan wal blijven, varen we gewoon een extra keertje heen-en-weer." Daarmee doelt Haaij eigenlijk op Bart de Jonge, die de schipper is. Haaij zelf vaart niet mee; hij is te druk met zijn mosselen en het mi- niwinkeltje dat zijn vrouw Caro- lien aan het begin van de steiger draait. Haaij kon de steiger van de gemeente overnemen en mocht het kotje er neerzetten om vis te verkopen, legt hij uit. ,,De BRU-45 gebruik ik in de winter om te vis sen, maar in de zomermaanden heb ik er geen werk voor. Dan is het tijd om te vissen op kreeft en paling. En ik geloofde altijd in de combinatie tussen streekproduc ten en toerisme. Dus ik zag wel een kans om weer met een pontje te varen." Zomerse weken Peter en Wilma Weermeijer grij pen hun kans. ,,Leuk dat ze dit doen", zegt Peter. ,,Zeker in de zo- mermaanden is er behoefte aan, want het is een eind om als je met de fiets over de Philipsdam moet." De twee inwoners van Bru gaan een rondje fietsen op Tholen en Ik geloof altijd in de combinatie toerisme en streekproducten zijn ruim voor de geplande afvaar- tijd al bij de steiger. ,,Laten we maar op tijd gaan dachten we'', zegt Peter, ,,want met dit goede weer zal het wel druk zijn." En hij krijgt gelijk, want achter hen slui ten nog zo'n tien fietsers aan voor de oversteek. Voorlopig vaart de kotter alleen op vrijdagen en zaterdagen. Maar mochten er mooie zomerse weken aankomen, dan gaat-ie misschien ook wel doordeweeks varen. ,,Dat zullen we dan wel zien'', zegt Haaij. ,,We moeten het eerst een beetje op gaan bouwen." Dat lijkt wel snor te zitten. Haaij wordt veel gebeld door mensen die willen weten of de kotter vaart, zegt hij. ,,Er hebben al mensen ge beld voor eind augustus. Maar ik kan natuurlijk niet garanderen dat we varen, want we zijn afhankelijk van het weer." Concreet betekent dat: bij windkracht 6, als je paraplu met moeite vast te houden is, doe je er goed aan even te bellen of de BRU-45 wel vaart. vvvzeeland.nl *Bezorging ma/vrij voor 07,00 uur, zat voor 08.00 uur, min. leeftijd 15/18 jaar Kom het bezorgteam in de ochtend bij jou in de buurt versterken. Verdien tussen de 200 en 400 euro per 4 weken! Meld je vandaag nog aan!* Na de inwerkperiode ontvang je een leuk welkomstgeschenk. Na drie maanden goed bezorgen 200 startpremie. maandag 20 juli 2020 Het onderzoek naar zorgaan bieder Vreiland Wonen wordt in augustus hervat. Dat wordt niet uitgevoerd door GGD Zeeland, maar door het Lim burgse Zorg Lokaal. Michiel Bouwman Westhoek Viskotter BRU-45 nieuwe pont tussen Zijpe en de overkant Michiel Bouwman Dominic Haaij voor de BRU-45, die gebruikt wordt als fiets-voetveer Zijpe-Anna Jacobapolder. FOTO MARIEKE MANDEMAKER - Dominic Haaij, eigenaar van de BRU-45 BROUWERSHAVEN Wie de expositie over de Tweede We reldoorlog in de Grote Kerk van Brouwershaven bekijkt, zou er stil van kunnen worden. Het waren de woorden van Stads raadvoorzitter Hanno Canters (l, in gesprek met Jan en An- gelique van Dongen) bij de opening, zaterdagmiddag. De ex positie, samengesteld door Corina Jansen, is nog tot eind ok tober te zien. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45