i Honderden gedupeerde automobilisten, schade tot2000euro per diefstal NIEUWS 3 E Criminelen uit Oost Europa stelen in heel het land op grote schaal katalysatoren van auto's. Sinds oktober vorig jaar hebben ze al 1400 keer toegeslagen. Vooral de Toyota Prius is volgens de politie in trek. Alsof een vliegtuigmotor startte. Zo klonk de twaalf jaar oude Toyota Prius van Marcel Dix uit Leiderdorp toen zijn echtgenote begin juli de kinderen naar school wilde bren gen. ,,De eerste 10 meter rijdt deze auto elektrisch, maar toen schrok iedereen zich rot'', vertelt hij. Als Dix onder zijn auto kijkt, ziet hij tot zijn stomme verbazing een afgezaagde uitlaat. Dieven zijn er met zijn katalysator vandoor ge gaan. Flink balen want de auto is hiervoor niet verzekerd en het her stellen kost 1100 euro, hoort hij van de dealer. ,,Daar kunnen we twee weken van kamperen in Duits land.'' Hoe kinderlijk eenvoudig de die ven te werk gaan, blijkt wel uit be- wakingsbeelden van andere dief stallen die door de politie op inter net zijn gezet. De criminelen tillen de auto's op met een krik, kruipen eronder en zagen de uitlaat in lut tele minuten met een pijpsnijder door. De eigenaren merken pas dat er iets mis is als ze gaan rijden. Dix was verbaasd over de brutaliteit waarmee ze te werk gingen. Zijn auto stond geparkeerd op een plek met rondom flats tot negen verdie pingen. „Iemand had hen gemak kelijk kunnen opmerken.'' Goud geld De katalysatoren brengen goud geld op voor de criminelen. Ze van gen er 50 tot 100 euro per stuk voor. Gespecialiseerde bedrijven halen vervolgens het frame eruit en zijn vooral geïnteresseerd in het flinter dunne laagje platina en palladium. Deze edelmetalen zorgen ervoor dat de schadelijke uitlaatgassen van de motor niet in het milieu komen, maar zijn ook veel geld waard. De prijs van een kilo palladium is in vijf jaar verviervoudigd en brengt nu rond de 55.000 euro op. Vooral de katalysatoren van de Toyota Prius zijn volgens de politie gewild. Hier zitten hogere concen traties palladium in en ze zijn min der vervuild, waardoor de op brengst hoger is. Dat uitlaten een gewild object zijn, blijkt wel op digitale markt plaatsen. Het gaat hier om legale handel. Inkopers verdringen zich daar om ze in te nemen. ,,Wij kopen uw katalysators tegen gegarandeerd de beste prijs. Wij rijden het hele land door. Afstand is geen pro bleem'', schrijft Mehmed uit Vlij men op Facebook. Johan uit Oude water geeft 'altijd binnen 15 minu ten antwoord'. ,,Bij een akkoord de zelfde dag opgehaald.'' Manlong uit Flevoland wil hem zelfs ter plekke onder de auto vandaan halen en re kent direct af. Contant of via de bank. Diefstal van katalysatoren is geen nieuw fenomeen, maar de enorme vlucht die het de afgelopen maan den nam, heeft coördinator Mobiel Banditisme van de politie René Middag wel verbaasd. Elke avond zijn ergens in Nederland wel een paar mensen slachtoffer. Sinds be gin dit jaar staat de teller op meer dan 1400 aangiften. De schade loopt in de miljoenen. De criminelen komen volgens de politie veelal uit Bulgarije, rijden kris kras door Nederland en stop- 1100 euro schade. Daar kunnen we twee weken van kamperen in Duitsland pen waar ze een makkelijke prooi zien staan. Vaak is dat een Toyota Prius, type 2. ,,We hebben niet het idee dat ze met een adressenlijst op pad gaan'', zegt Middag. Omdat het delict zo snel is gepleegd en de aangiftes werkelijk overal in Nederland opduiken, is het moei lijk om de daders te pakken. Zo nu en dan lukt het, zoals afgelopen maart toen Zwolse agenten in een fout geparkeerde auto veertig kata lysatoren zagen liggen, vermoede lijk van diefstal afkomstig. Of die keer dat dieven slim dachten te zijn en de katalysatoren onder de mo torkap hadden verstopt. Maar een auto vol gestolen spullen is zeker nog geen ronde zaak, on dervond gedupeerde Marcel Dix. In dezelfde nacht als zijn diefstal wa ren er twee Bulgaren in de buurt opgepakt met drie katalysatoren in hun kofferbak. Toch kreeg Dix te horen dat ze waren vrijgelaten, omdat de man nen verklaarden dat ze de onderde len hadden gevonden. ,,Wat is dat voor waanzin? Een jurist kijkt hier misschien anders naar, maar als slachtoffer denk ik wel: hoeveel be wijs wil je nog meer hebben? Er moet toch wel uit te puzzelen zijn welke van die drie katalysatoren van mij is of van een van de andere slachtoffers in die nacht?'' Frustratie Bewijs is vaker het probleem, weet ook coördinator Middag van de po litie. En dat frustreert ook de re chercheurs. ,,Je kan een auto vol ka talysatoren op de snelweg staande houden, maar we moeten wel we ten waar die dingen vandaan ko men. Anders is het een heel lastig verhaal.'' Middag ziet wel een oplossing. Bijvoorbeeld door de afzetmarkt van de dieven beter te controleren. ,,Iedereen kan de auto-onderdelen nu verkopen. Identificatie is niet verplicht. Dat zou al een drempel opwerpen.'' Zover is het nu nog niet. Marcel Dix heeft de katalysator van zijn auto inmiddels laten bevei ligen met extra stalen pennen op de uitlaat. Dat maakt het doorzagen moeilijker. Maar die oplossing kreeg niet iedereen aangeboden. Jo- han Boshuis uit Arnhem raakte daardoor eind vorig jaar in drie maanden tijd twee keer de kataly sator van zijn Toyota Prius kwijt. ,,We hebben de auto vorige week verkocht. We hadden er geen ver trouwen meer in dat het niet nog een keer zou gebeuren.'' Toyota Nederland erkent dat de Prius een gewild doelwit lijkt te zijn. Het gaat volgens een woord voerder vooral om het type 2, dat is geproduceerd van 2003 tot 2010. Het bedrijf betreurt dat sommige klanten geen vertrouwen meer hebben in de auto door de diefstal len, maar zegt er vooralsnog weinig tegen te kunnen doen. Een speciaal slot, dat Toyota op de Engelse markt introduceerde om diefstallen tegen te gaan, blijkt inmiddels ook niet afdoende te helpen, maar dieven slechts te vertragen. Er wordt nog nagedacht over andere oplossingen. maandag 20 juli 2020 GO Bendes roven in luttele minuten een katalysator De katalysator zit voor in de uitlaat en zuivert de uitlaatgassen Raymond Boere Leiderdorp - Marcel Dix, gedupeerde Gedupeerde Marcel Dix met zijn zoontjes Casper en Valentijn bij hun Toyota, waar dieven de kata lysator onder vandaan haalden. Beelden van een vergelijkbare diefstal. fotos peter franken en politie koolmonoxide stikstofoxiden onverbrande koolwaterstof Honing raatfilter met edelmetalen palladium, of platina met rhodium water kooldioxide stikstof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3