zijn mr Pindakaas en ketchup: ook handig om mee schoon te maken gratis Buitenkansje van de PZC! w POETSEN 9 MARJA MIDDELDORP Checklist len bij Univé verzekerd voor maximaal 2500 euro per jaar. Voor laptops en siera den geldt daarbij een maximaal verze kerd bedrag van 500 euro. Pech bij nalatigheid Schade dien je binnen twee weken bij de verzekeraar te melden. Dat kun je bij de meeste verzekeraars online regelen. In geval van verlies of diefstal moet je eerst aangifte doen bij de politie en vervolgens de verzekeraar het aangiftebewijs toestu ren. ,,Bij nalatigheid heb je pech'', zegt Knopperts. ,,Laat je je mobieltje achter op je strandhanddoek, terwijl je een duik in de zee neemt? Dan krijg je bij diefstal geen schadevergoeding.'' Vergoedingen Je krijgt de nieuwwaarde van je spullen meestal alleen vergoed als die jonger zijn dan één jaar. De nieuwwaarde is het bedrag dat je betaalt om iets nieuw aan te schaffen. Voor spullen ouder dan één jaar krijg je de dagwaarde terug. Dit is het bedrag dat de spullen op dat moment waard zijn minus de afschrijving. Hier voor hanteren verzekeraars een eigen lijst met de afschrijving van de meest voorkomende artikelen. Die lijst vind je op de website van de verzekeraar. Stel dat je smartphone op het moment van diefstal 2 jaar oud is. De afschrijving is 64,8 procent (2,7 procent per maand, gedurende 2 jaar). De huidige nieuw- waarde is 500 euro. De dagwaarde is dan 35,2 procent, ofwel 171 euro. In dit voor beeld is geen rekening gehouden met het eigen risico. Het is handig een aankoop- bewijs achter de hand te hebben, anders kan de verzekeraar een hoger afschrij vingspercentage hanteren omdat niet met zekerheid is vast te stellen hoe oud het product is. Wij verrassen je deze zomer dagelijks met zonnige artikelen en gratis kado's! Wat dacht je van gratis e-books, korting op tijdschriften, gratis wandeltochten of deze: een zomerse verrassing, speciaal voor jou. JE KADO STAAT NU KLAAR OP PZC.NL/BUITENKANSJES V" Er is toch niet voor niets een heel schap met schoonmaakmiddelen in de supermarkt? Waarom dan al die alternatieven? ,,Weet je wat het is? Je zal maar net het juiste middel niet in huis hebben als je kauwgom onder je schoen hebt en er zo mee naar binnen loopt", zegt Marja. ,,Of je staat op de camping en hebt niet de hele schoonmaakwagen bij je. Nou, een beetje Nederlander heeft wél pindakaas bij zich." Benodigdheden Pindakaas, ketchup, tandpasta, volle melk ofkarnemelk, water, lepel, doekje, keuken papier, washandje Kauwgom ,,Ik snap niet dat mensen kauwgom op de grond gooien. Bah, dat vind ik zo vies. Maar goed, het is net rubber en je hebt iets vettigs nodig om het los te weken. Een lepel pindakaas erop, even laten intrekken en tien minuten later kun je heel gemakke lijk de kauwgom loshalen van de vloer." 'Schippers poetsten vroeger al de koperen bel met tomatenpulp' Koper Als het aan Marja ligt, hoort iedereen iets wat glimt in z'n interieur te hebben. ,,Koper, tin of zilver. Een mooie kande laar of schaal. Je ziet het steeds minder en daar door is koperpoets lastiger te verkrijgen in de winkels. Ik heb deze truc afgekeken van de scheepvaart. Schippers poetsten vroeger al de koperen bel met tomatenpulp. Ketchup blijkt ook erg effectief. Even met een doekje inwrijven en daarna afspoelen met water. Niet heet en zonder sop. Daarna opwrijven met een zacht doekje.'' Tandpasta Ook tandpasta werkt goed, weet Marja. ,,Voor het zilverwerk kun je prima tandpasta gebrui ken. Niet alleen je tanden gaan er van glim men!" Rode wijn ,,Oh jee, rode wijn gemorst. Dat gebeurt overal weleens. Er gaat een verhaal rond dat witte wijn zou helpen de vlek op te lossen. Nou, laat die wijn maar lekker in de fles of drink hem op. Karnemelk of volle melk moet je hebben. Dep de vlek eerst droog met keukenpapier. Ga er als jeblieft niet in zitten wrijven. Schenk er dan een goede scheut melk overheen. Zit de rode wijn op kleding? Die kan, nadat de melk is ingetrokken, in de was. Zit de wijn in je tapijt, pak dan na een uur een doekje en veeg zachtjes van buiten naar binnen, zodat de vlek sowieso niet groter wordt. Dat kan met een washandje en koud water. Die vlek is zo weer weg'' PC MAANDAG 20 JULI 2020 Waar moet je op letten bij het afsluiten van een buitenhuis verzekering? Hoe hoog is de premie? Is val- en stootschade gedekt? Welke afschrijvingspercentages hanteert de verzekeraar? (verschilt per aanbieder) Geldt de buitenhuisdekking ook voor spullen die je uitleent? Zijn smartphones, tablets, laptops en e-readers uitgesloten? Krijg je de nieuwwaarde of de dagwaarde vergoed? Wat is de maximale vergoeding bij schade? Wordt het eigen risico van de schadevergoeding afgetrokken? Is het dekkingsgebied wereldwijd of beperkt tot Nederland? Schoonmaakgoeroe Marja Middeldorp geeft elke week een handige schoonmaaktip. Marja Middeldorp brengt haar Schoon maaktip van de Week ook in video's, te zien op de site van deze krant /wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37