II 7 maandag 20 juli 2020 geloven, maar ook al ruik je niks, het is er wel." Dieter en Marleen Pientka zijn veel actief in landelijke platforms, maar hoe is de situatie in Zeeland? Voelen zij zich in de thuisprovincie gehoord? ,,Lange tijd niet, maar de laatste twee jaar wel steeds meer. Al leen als ik kijk naar mijn eigen ge meente, de gemeente Borsele, heb ik met het idee dat we gehoord wor den", zegt Dieter. ,,Ik heb één maal gebruik gemaakt van het inspreek- recht bij de gemeenteraad", zegt Marleen. ,,En toen ik nog een keer wilde komen, kreeg ik een telefoon tje dat ik niet hoefde te komen." Dieter: ,,De gemeente zegt te wach ten op landelijke regelgeving. De enige manier om de gemeente echt aan het werk te zetten is een hand- havingsverzoek. Maar dat is natuur lijk maar tegen één stoker en de meeste mensen doen dat niet." Kentering Dieter en Marleen Pientka zijn opti mistisch over de toekomst. ,,Ik zie een kentering. We merken het al", zegt Marleen. ,,Ik zie een toe komst waarin iedereen vrij kan ade men zonder rekening te hoeven houden met houtrook", zegt Dieter. En tot die tijd blijven ze proberen om mensen bewust te maken van de gevaren van houtrook. ,,Ik zeg wel eens dat het een soort evangeliseren is", zegt Marleen. de houtrook te meten en het stook- alert is ingevoerd. Maar we vinden het stookalert niet krachtig genoeg, want je moet je er op abonneren. Als jij je huis verwarmt met een houtka chel en er is een stookalert, dan denk je niet: ik ga vandaag maar eens niet stoken. We vinden het een mooi ge baar, maar we willen graag dat het stookalert wordt gebruikt om een verbod af te kondigen. Vandaag mag in die of die provincie niet gestookt worden. Dat geeft een veel krachtiger signaal. We zouden het liefst zien dat de overheid een campagne zou star ten waarbij de houtstook echt ont moedigd wordt. Dat mensen subsidie krijgen om hun vieze houtkachel vaarwel te zeggen en te kiezen voor een echte duurzame oplossing. Want ook aan de be wustwor ding van de stoker mag worden ge sleuteld. Hij stelt zich samen met het gezin bloot aan al lerlei scha delijke stof fen in de woonkamer. De meeste sto kers willen dat niet ervaren een vuurtje als gezellig. Maar als mensen in 2020 consequent heel de dag hun houtkachel opstoken om hun huis te verwarmen en soms zelfs op hout koken, dan denk ik: waar zijn we eigenlijk mee bezig? Er is heel veel focus op gezonde, schone lucht en aan de andere kant zie je dat men sen steeds meer hout gaan stoken om kosten te besparen, want dan betaal je geen brandstofbelasting. Mensen verwijzen vaak naar Dow en naar de scheepvaart als bron van vervuiling, maar ik meet de luchtkwaliteit en ik weet zeker dat we van Dow en de scheepvaart hier niks merken." „Een schip vaart voorbij, een oude diesel rijdt voorbij, maar wij hebben een groot schip achter de schutting lig gen die de hele dag stationair draait. Zo moet je het zien", vult Marleen aan. Pelletkachels De Pientka's sloten zich aan bij de stichting Houtrook vrij, een landelijke organisatie die zich in zet voor bewustwording over de gevaren van houtrook. Deze stichting zit als lid van het landelijk platform houtrook en gezondheid aan tafel met het ministerie van milieu en wo nen, maar ook bij bijvoorbeeld de GGD's. Dieter: „Ons belangrijkste doel is om de bewustwording bij de burger te prikkelen. We willen dat de burger echt goed gaat nadenken wat hij veroorzaakt met een houtkachel. We zouden het liefst zien dat de overheid een campagne zou starten waarbij de houtstook echt ontmoedigd wordt Ik heb het niet over het platteland, maar het gaat om de luchtkwaliteit in de straat, in een woonwijk in een dorp of in een stad. We hebben met het platform een 15-puntenplan inge diend. Daarvan zijn er al vier overge nomen. We hebben bereikt dat de subsidie op pelletkachels vanaf 1 ja nuari is afgeschaft. Daarvan heeft de minister gezegd dat het achteraf ge zien helemaal niet duurzaam is. We hebben ook bereikt dat er goede in formatievoorziening komt naar de burgers. En er wordt ook gewerkt aan een lande lijke meetme thode - Dieter Pientka

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35