Boekentip zomerhit De piep drij tot wanhoop Over heimwee en thuiskomen O O) 6 Het was een luchtkwaliteitsmeting in de eigen tuin, die de ogen opende van Dieter en Marleen Pientka uit 's-Gravenpolder. Nu zijn ze al weer vijf jaar actief bij de stichting Houtrook vrij. Een club die ijvert voor bewustwording, want hout stoken is slecht voor de gezondheid, zeggen Dieter en Marleen. iV Er zit een piep in mijn hoofd. En niet al leen dat. Het ruist, suist en fluit daar binnen dat het een aard heeft, gemixt tot een gekmakende kakofonie, op het ge luidsniveau van een stevige zuidwesterstorm. Onophoudelijk, 24 uur per dag. Zelfs de medische experts op dit gebied kij ken je machteloos aan. 'U zult ermee moeten leren leven', zeggen ze. Tinnitus dus. Oorsui- zen. Een verborgen volksziekte, want naar schatting een miljoen Nederlanders kampen ermee, in meerdere of mindere mate. Niet zel den tekent de aandoening hun leven. Wat dat betekent, heeft Gregor Verwijme- ren intens beschreven in zijn deels autobiografi sche debuutroman De vorm van geluid (2018). De hoofdpersoon is een catalogiseerder van mu ziek in de bibliotheek bij het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Hij valt ten prooi aan de T (de auteur vermijdt consequent de volledige naam). Geluid is zijn vak, maar dreigt ironisch genoeg ook zijn on dergang te worden. Op even bloemrijke als beklemmende wijze maakt Verwijmeren duidelijk hoe de aandoe ning iemand tot wanhoop kan drijven. Toch is het boek ook troostrijk, want het eindigt posi tief, met de hoop de T onder de knie te krijgen. Voorzichtig, maar toch. De ruisende branding, een scheeps hoorn in de verte en dan een voorzich tig tokkelend gitaartje. Het had het be gin kunnen zijn van een liedje over een lome zomeravond aan de Vlissingse boulevard. Maar het is English Rose, een dromerig inter mezzo tussen opzwepende muziek op het al bum All Mod Cons uit 1978 van The Jam. De band was immens populair in Engeland met maatschappijkritische nummers in de jaren van Thatcher. Frontman Paul Weller schreef English Rose in de VS, een liefdesliedje over heimwee en thuiskomen. 'No matter where I roam, I will return to my English rose'. Hoewel Weller het steviger werk niet schuwde, maakte hij als solo-artiest meer van dit soort nummers. Beschouwend, tikje me lancholiek. Tik maar eens Wild Wood (in Ne derland bekend door een biercommercial) of You Do Something To Me in op YouTube. Op zijn laatste album zingt de eminence grise van de Britse pop in het nummer Village dat hij ge noeg heeft van al dat reizen. 'I'm happy here in my neighbourhood'. Elke maandag laat op deze plek een Zeeuw van zich horen die met zijn of haar mening tegen de stroom ingaat. Vandaag Marleen en Dieter Pientka uit 's-Gravenpolder. Zij willen mensen bewust maken van de gevaren van houtrook. Weet je hoeveel hout kachels er zijn in Nederland?" vraagt Dieter Pientka. ,,On- geveer een miljoen. En de algehele trend is dat er steeds meer gestookt wordt." Hinder, zo begon de bewustwor ding bij Marleen en Dieter. Ze wo nen midden in 's-Gravenpolder aan een rustige maar smalle straat waar steeds meer schoorstenen op de da ken verschenen. ,,Wij wonen hier nu zeventien jaar. Een jaar of vijf gele den merkten we al dat de overlast van houtrook langzaam maar zeker toenam", zegt Dieter. „Vanwege mijn hobby was ik al het weer aan het meten met instrumenten en toen dacht ik bij mezelf: ik ben be nieuwd wat voor impact houtstook heeft op de luchtkwaliteit. Ik ben heel simpel begonnen met één in strument voor het meten van fijn- stof, want bij houtstook komt heel veel fijnstof vrij. En toen ben ik gaan ontdekken dat er ongelofelijk veel fijnstof vrijkomt als er veel houtka chels branden. We zijn ons lang zaam gaan verdiepen in wat voor stoffen er eigenlijk in houtrook zit ten en zijn behoorlijk geschrokken. We hebben alle twee een chemische opleiding en weten precies wat die stofjes voor effect hebben op je ge zondheid. Je kan houtrook beschou wen als chemisch afval. Toen hebben we gezegd dat we de houtrook niet meer in ons huis willen hebben." Marleen: ,,Ik heb op een chemische fabriek gewerkt en Dieter werkt er nog steeds. Als je daar werkt, word je beschermd tegen alles en als er een bepaalde hoeveelheid chemische stof in de lucht is, wordt de boel ont ruimd. Allemaal protocollen en alle maal beschermingsmiddelen en hier thuis, in je eigen huis, moet je het al lemaal maar inademen. Houtrook is twaalf maal schadelijker dan sigaret tenrook." Ventilatie uit In het zeven maanden durende stookseizoen staat de mechanische ventilatie in huize Pientka uit want de rook van de kachels uit de buurt werd zó het huis binnen gezogen. De stofdoekjes vegen dan niet alleen stof op, maar ook zwarte rommel. Roet dat ondanks dat alles potdicht zit toch naar binnenkomt. ,,Het komt onder de dakpannen naar binnen", zegt Marleen. De familie ventileert in het stookseizoen alleen 's nachts, als de houtkachels uit staan. ,,Ik wacht met slapen tot er niet meer gestookt wordt", vertelt Dieter. ,,Dat is meestal rond een uur of twaalf 's nachts. Dan kan ik het raam open zetten, want ik kan niet slapen met mijn raam dicht. In het weekend wordt het soms later", zegt Dieter. ,,Wat echt kwalijk is, is dat hout ge bruikt wordt om het huis te verwar men. Dat is niet af en toe voor de ge zelligheid, daar heb ik veel minder problemen mee. Dat kan ik zelfs heel goed begrijpen, want veel mensen Mi maandag 20 juli 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week biedt verslaggever Rolf Bosboom elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Verslaggever Theo Giele kiest vandaag een zomerhit uit. GO 'We gaan pas slapen als het stoken is gestopt' Melita Lanting 's-Gravenpolder 3 j Marleen en Dieter Pientka bij een van de meters in hun achter tuin. De meetgege vens gaan recht streeks naar de com puter. FOTO MARCELLE DA- VIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34