Vlissingen wil van minister blik agenten Op zoek naar de ideale (vakantie)(bij)baan? 5 25 JAAR KRUIDENTUIN ABDIJ Op 19 juli 1995 gingen de eerste plantjes de grond in; daarmee was de kruidentuin in het Middelburgse Abdijcomplex geboren. 25 jaar later wordt de tuin nog steeds door veel van dezelfde vrijwilligers onderhouden. f it plein in het Ab B ^^^^^^dijcomplex was Baltijd al een mooi plekje, maar het was saai. Het was helemaal bestraat; er was geen groen te zien", zegt Thilly van der Rijst, die in de jaren 90 begon te pleiten voor een kruidentuin in het Abdijcomplex. Ze kwam op het idee toen ze met een vriendin de kruidentuin in de Dom van Utrecht bezocht. ,,We zagen die tuin en dachten dat het leuk zou zijn zoiets ook hier te realiseren." Van der Rijst en haar vriendin maakten plannen en gingen daar mee naar de provincie. Geld bij el kaar sprokkelen bleek nog niet ge makkelijk, lacht de initiatiefneem ster. ,,Twee vrouwen met een plannetje, zonder stichting of or ganisatie achter zich, daar geef je niet zomaar subsidie aan." Maar die twee vrouwen hadden een missie. Er werden tekeningen ge maakt, er werden vrijwilligers bij eengeroepen en er werd veelvul dig overlegd met de provincie en de gemeente Middelburg. Uitein delijk kregen ze het plaatje rond en kon het fysieke werk beginnen. Op 19 juli 1995, gisteren precies 25 jaar geleden, gingen de eerste plantjes de grond in. ,,Om te beginnen hadden we 1100 buxusplantjes en 120 andere soorten planten", herinnert Van der Rijst zich. Die soorten werden zorgvuldig gekozen, want de in richting van de tuin werd zo veel mogelijk gebaseerd op middel eeuwse kruidentuinen. Van der Rijst wijst naar de waterpomp, waar vier paden naartoe leiden. ,,De kruisvorm met in het midden een waterpunt, dat is echt een Twee vrouwen met een plannetje geef je niet zomaar subsidie, maar we hielden vol middeleeuwse vorm. Dat is sym bolisch: het waterpunt zou de oer bron zijn waaruit de vier rivieren van het paradijs ontspringen. Zo konden de monniken die hier lie pen met hun gebedenboeken zich een beetje in het paradijs wanen." Van der Rijst toont een catalo gus waarin alle planten van de kruidentuin worden geïndexeerd. ,,De meekrapplant is bijvoorbeeld een typisch Zeeuwse middel eeuwse plant", zegt ze. ,,De plant zelf ziet er niet uit, maar de wor tels werden gebruikt als rode kleurstof." Ze geeft toe dat er hier en daar ook wel eens een beetje gesmokkeld wordt. ,,We hebben extra munt geplant, omdat dit het Muntplein heet. Daarvoor hebben we niet naar de lijst van middel eeuwse planten gekeken." De gemiddelde leeftijd van de vrijwilligers ligt inmiddels op 75 jaar. Toch doen ze nog vrijwel alles zelf, zegt Van der Rijst. ,,We heb ben een hovenier die de haagjes snoeit. Ook dat deden we vroeger zelf, maar dat werd lastig." Jonge vrijwilligers Daarom zetten de vrijwilligers een tijdje geleden een oproep uit voor nieuwe, jonge vrijwilligers. Daar kregen zij al flink wat reacties op, die ze nu doornemen. Voor de toe komst hoopt Van der Rijst vooral op continuïteit. ,,Ik ga hier niet eindeloos mee door. Dan hoop ik dat het niet alleen aan onze groep heeft gelegen, maar dat er mensen zijn die het net zo belangrijk en net zo leuk vinden dit voort te zetten." PLAATS Er moet meer blauw op de Vlissingse straten te zien zijn. Het Rijk moet snel middelen vrij maken om te waarborgen dat wij ken en dorpen op Walcheren vei lig en leefbaar blijven. De gemeenteraad in Vlissingen heeft een brief met die strekking gestuurd naar minister Grapper- haus van Justitie en Veiligheid. Ook de voorzitter van de Tweede Kamercommissie voor Justitie en Veiligheid, de Nationale Politie én de politiechef Zeeland/West-Bra bant krijgen een brief waarin een door de raad unaniem onder steunde motie met het 'ongenoe gen over het structurele politiete- kort' is vervat. Een afschrift van de brief is naar alle andere Zeeuwse gemeenten gestuurd. De Vlissingse raad klaagt dat Vlissingen (en ook heel Walche ren) al jaren politiemensen tekort- komt. Korps- en districtiechefs politie verhulden dat onlangs ook niet hoewel ze verschilende aan tallen voor de tekorten noemden. Blijft overeind staan, aldus de vol tallige raad, dat Vlissingen en de twee andere Walchterse gemeen ten al jaren tientallen agenten te kortkomen. Omdat beloftes over werven van nieuwe politiemen sen en versterkingen van korpsen al jaren niet worden nagekomen, vindt de Vlissingse gemeenteraad het tijd om aan de bel te trekken. Kijk op de site bij /video Thilly van der Rijst in de kruidentuin van het Abdijcomplex. foto lex de meester Bezorging ma/vrij voor 07,00 uur, zat voor 08.00 uur, min, leeftijd 15/18 jaar Kom het bezorgteam in de ochtend bij jou in de buurt versterken. Verdien tussen de 200 en 400 euro per 4 weken! Meld je vandaag nog aan!* Na de inwerkperiode ontvang je een leuk welkomstgeschenk. Na drie maanden goed bezorgen 200 startpremie. maandag 20 juli 2020 WA Zoektocht naar jonge groene vingers Myrthe Prins Middelburg -Thilly van der Rijst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33