Zwakmakend referendum Vlissingen handhaaft Koopvaardijherdenking Politie maakt eind aan illegaal housefeest Leeg Oud-klasgenoten uit Zaamslag vertellen over hun schooltijd met Hugo de Jonge. 'Ik was vroeger stiekem een beetje verliefd op je.' 2 OUDE KLAS HUGO DE JONGE Commentaar De Stichting Zeeland Tolvrij weet van geen ophouden het schrappen van de marinierskazerne te gebruiken als breekijzer. Ze wil een raadgevend referendum, formeel over het compensatiepakket, maar eigenlijk gaat het om het af schaffen van de tol in de Westerscheldetunnel. Er is geld, dus nu kan het gebeuren, zo is de redenering. Er valt veel te zeggen voor een tolvrije tunnel, maar door dit plei dooi te koppelen aan het compensatiepakket, maakt de stich ting er een boekhoudkundige kwestie van; dezelfde fout die de provinciale politiek ook al jaren maakt. Het afschaffen van de tol is geen centen-, maar een princi pekwestie. Is het rechtvaardig dat Zeeuws-Vlaanderen, met ruim 100.000 inwoners en een groot haven- en industriege bied, als enige regio in Nederland alleen via een tolweg verbon den is met de rest van het land? Een regio waarvan de inwo ners ook afhankelijk zijn van voorzieningen 'aan de overkant'. Afschaffen van de tol moet in Den Haag bepleit worden, en niet binnen, maar samen mét de provincie Zeeland. De tunnelgebruikers hebben niets verloren door het schrap pen van de kazerne. Er valt voor hen in dat opzicht niets te compenseren. Het aan elkaar knopen van deze dossiers ver zwakt de positie van Zeeland. De stichting Zeeland Tolvrij moet daarom geen interne Zeeuwse strijd voeren over het compen satiepakket. Provinciale politici moeten andersom niet bang zijn dat pleiten voor een tolvrije tunnel het compensatiepakket in gevaar brengt. Het één staat echt los van het ander. Het aan elkaar knopen van deze dossiers verzwakt de positie van Zeeland Of de herdenking dit najaar op het programma staat en op welke wijze ze plaatsvindt, staat nog niet vast vanwege de onzekerheid over de eventueel geldende coronaregels. Maar leden van de stichting zullen contact leggen met initiatiefnemer Peter Brounts, die er voor zorgde dat de herdenking van oorlogs slachtoffers onder zeevarenden drie jaar geleden aandacht kreeg. Het bestuur van Oorlogsjaren in Vlissingen is het met Brounts en de zijnen eens dat zeevarenden ze ker in Vlissingen niet mogen wor- ALMANAK Als je tijdens een praatje een serieuze vraag stelt, kun je een antwoord als volgt verwachten: ,,Leuk dat ik je gesproken heb. Helaas, ik moet nu weg, maar daar kunnen we een andere keer op terugkomen. Dan moet ik even in mijn agenda kijken, maar die heb ik net niet bij me. den vergeten. Onder de vierdui zend zeelieden, die vaak verplicht moesten blijven werken, die tij dens de Tweede Wereldoorlog sneuvelden, waren 174 afgestu deerden van de Vlissingse zee vaartschool. Hun strijd en hun lot mogen niet worden vergeten, De strijd en het lot van zeevarenden mogen zeker in Vlissingen niet worden vergeten vindt de Stichting Oorlogsjaren. Via haar contacten met onderwijs instellingen HZ en Scalda hoopt de stichting ook studenten, als toe komstige leden van de beroeps groep, bij volgende herdenkingen te betrekken. Tip? redactie@pzc.nl Maar ik wens je alvast een fijne dag." Is deze oppervlakkigheid erg? Nee, natuurlijk niet. Je weet meteen wat voor vlees je in de kuip hebt. Met zulke mensen wil je eigenlijk niet eens pra ten. Nou, dag hoor. Boete voor negeren zwaailicht en sirene op A58 Twee motorrijders raken gewond bij Philipsdam Bij de Philipsdam (N257) in Bruinisse zijn gister middag twee motorrij ders gewond geraakt. Een motorrijder reed tegen de slagboom van de brug (foto) aan. Hij moest met de ambulance naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Ongeveer anderhalf uur later was het weer raak, ditmaal net voorbij de Philipsdam. Op de N59 bij de Grevelingendam kwam een motorrijder ten val. Ook hij moest wor den opgelapt door ambu lancepersoneel. MIDDELBURG Twee verdachten straatroof opgepakt Als kind was Hugo de Jonge ondeu gend. Hij kon goed praten en was geïnteresseerd in anderen. Maar een toekomstig minister of een par tijleider? Dat zagen zijn oud-klas genoten van basisschool De Toren- berg in Zaamslag niet meteen in hem. Vorige week werd De Jonge gekozen als de nieuwe leider van het CDA. ,,Ik was vroeger stiekem een beetje verliefd op je." Hugo de Jonge deed in maart vorig jaar- ruim dertig jaar na dato - zijn be kentenis aan oud-klasgenoot Erline Dekker (meisjesnaam Kraak). ,,Hij kwam me dropjes brengen als ik ziek was", herinnert ze zich. ,,Heel grappig. Ja, ik vond hem ook leuk. We zaten natuurlijk nog maar op de basisschool. We speelden vaak bui ten met een groepje, op het school plein." Dekker sprak de minister toen hij vorig jaar één dag terug was in Zaamslag voor een werkbezoek. Die avond was er ook een reünie met zijn oud-klasgenoten van de basisschool, in een zaal vol publiek. Belletje trekken Een lieve, betrokken jongen, die in teresse toonde in anderen, zo her inneren zijn oud-klasgenoten De Jonge. De kleine Hugo was ook 'een beetje ondeugend', zegt Dekker. ,,Hij zocht de grenzen op, haalde kattenkwaad uit. Normale dingen hoor: besjes schieten, belletje trek ken." Francis - bijnaam 'Farre' - Mechielsen (43) weet nog dat hij sa men met De Jonge pijltjes schoot met een blaaspijpje. ,,Als er bij ie mand een raam open stond, dan probeerden we iets naar binnen te schieten." Eric Tissink (42) haalde ook veel kattenkwaad uit met De Jonge, al wil hij daar weinig over kwijt. „We hebben van alles uitgespookt, laat ik het daarbij houden. We tennis ten ook vaak samen, de hele zomer lang. Hugo was bloedfanatiek. Als hij verloor, dan werd hij kwaad en smeet hij z'n racket weg. Hij kwam bij mij thuis naar Wimbledon kij ken, omdat hij thuis geen televisie had." Gewoon Hugo De vader van Hugo was dominee van de Hervormde Kerk in Zaam slag. Om die reden kwam het gezin naar Zeeuws-Vlaanderen. De Jonge kwam in groep vijf naar De Toren- berg en ging later naar het voorma lige Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen. „Zijn vader had aanzien in het dorp, maar Hugo voelde zich niet belangrijker dan anderen", weet Mechielsen. „'Ik ben niet de zoon van de dominee, ik ben ge woon Hugo'", zei hij dan. Het gezin De Jonge stond bekend als hartelijk. Mechielsen: „Als ik daar thuis kwam, dan zei z'n moe der: 'We hebben pannenkoeken, eet je mee?' Dan racete ik naar huis om het aan mijn ouders te vragen. En als ik terugkwam, kon ik aan schuiven." Dekker vond het aan vankelijk spannend om bij een do mineesgezin thuis te komen. „Ik was bang dat zijn vader heel streng was, maar dat was hele maal niet zo. Zijn ouders waren hele hartelijke mensen. Het was daar altijd gezellig thuis. Iedereen was er welkom. Hugo had dat echt van huis Aan een illegaal feest in de polder bij Sint-Maartensdijk is gisteroch tend door een flinke politiemacht een einde gemaakt. Op het feest aan de Gemaalweg waren volgens de politie 150 mensen aanwezig. Nadat er klachten over geluids overlast kwamen rukte de politie uit. Om het feest te beëindigen werden politiehonden, een heli kopter, en de Koninklijke Mare chaussee ingezet. Daarnaast was er bijstand van de Landelijke Eenheid en Rotterdam. Die grote inzet was nodig omdat twee derde van de aanwezigen in eerste instantie niet wilde vertrek ken na een gesprek met opgeroepen agenten. ,,Om aan het geheel een einde te maken is er opgeschaald'', laat de politie weten. De ontrui ming van het feest verliep daarna zonder problemen. Om 10.30 uur was iedereen vertrokken. Leeg vegen Burgemeester Ger van de Velde van Tholen is tevreden over de politie- inzet. Volgens haar is het 'terecht' dat er is opgeschaald. ,,Of ik ge schrokken ben? Je weet dat dit soort dingen in den lande gebeuren. Dat kunnen we niet tolereren. Hoe eer der de zaak leeg geveegd is, hoe be ter." maandag 20 juli 2020 II Vlissingen blijft in de Tweede Wereldoorlog omgekomen koopvaardijlieden herdenken. De Stichting Oorlogsjaren in Vlissingen zal zorgdragen voor de Koopvaardijherdenking. René Hoonhorst Vlissingen GOES De politie heeft zaterdag middag een automobilist op de A58 bekeurd, omdat hij niet opzij ging, toen agenten met zwaai licht en sirene achter hem reden op de A58. De agenten reden naar Goes voor een spoed- melding van een medi sche noodsituatie. Di verse bestuurders gingen niet opzij; een van hen bleef ondanks de zwaai lichten en sirene zelfs twee minuten de door gang van de politie be lemmeren. Daardoor moesten de agenten de rit afbreken: ze zouden te laat komen om nog iets voor het slachtoffer te doen. De automobilist kreeg een bekeuring. BRUINISSE De politie heeft zaterdag twee Middelburgers (18 en 20 jaar) gearresteerd die ervan worden ver dacht in de Isabellagang een 17-jarige plaatsge noot van zijn fiets te hebben beroofd. Het slachtoffer werd maan dag 6 juli tussen 15.30 en 16.00 uur mishandeld door twee mannen die zijn fiets meenamen. De fiets is nog niet terugge vonden. De politie zoekt getuigen. Zij kunnen zich melden via telefoon (0900-8844), WhatsApp (06-1220 7006), anoniem (0800 7000) of via meldmis- daadanoniem.nl. 'Hij bracht Cornelleke Blok Zaamslag Michiel Bouwman en Theo Giele Sint/Maartensdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30