1 Zeeland Tolvrij wil referendum afdwingen Plan voor werkpaard zonder knalpijp 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Eerste dag vakantie. Leuk hoor, dat oude nieuwe wer ken thuis, maar ik ben voor lopig wel even uitgeskypet, uitge zoomd en uitgewhatsappt. 'Mar leen, je microfoon staat niet aan! Marleen, je bent zo donker? Waar is Henk? Henk is er weer tussenuit gevallen.'Na vier maanden dit soort dingen gehoord te hebben, is daar toch eindelijk mijn vakantie. Vanaf zaterdag vooral offline con tact met dierbaren in plaats van via bewegende beelden of een matige telefoonverbinding. Dat contact natuurlijk wel op gepaste afstand. mijn elektrische fiets me brengt, heb ik bedacht. Een uitzondering daarop maak ik voor kinderen en kleinkinderen. Dat is zelfs voor de elektrische fiets wat ver. Het eerste kind dat bezocht wordt, is dat in Nijmegen. Dat gaf me onver wachts veel vakantiegevoel. 'Even' op en neer naar Nijmegen is net zo ver als een camping in Noord Frankrijk. De signaleringsborden spreken mij toe: 'Out and about, avoid busy places'. Ten slotte sta ik, zoals het de gemiddelde autorit eind juli betaamt, nog in de file, in dit geval voor de Waalbrug. Dins dag zou eigenlijk de Vierdaagse moeten beginnen, de 104de editie. Maar helaas, niet dit jaar. Inmiddels ben ik via een onover zichtelijke rotonde in het centrum van de stad aanbeland en als ik naar de derde etage moet in de parkeergarage, begin ik al het erg ste te vrezen. Weer in het daglicht aangekomen, wordt mijn vrees be waarheid. Ik sta te midden van een mierenhoop mensen op een drukke zaterdagmarkt. De afgelo pen maanden kwam ik nergens. Dus het is als een gevangene die na maanden in een donkere kerker opeens in de volle zon stapt. Het gevoel van vrijheid overheerst niet zozeer als wel het gevoel dat je dit totaal niet meer gewend bent. Hier geen 1,5 meter. Dit is zoals het voor corona was. Gelukkig zie ik daar mijn dochter opdoemen die me al slalommend naar haar nieuwe woonst meeneemt, waar een wel dadige rust en ruimte hangt. En we elkaar na al die tijd weer in de ogen zien. Ik sta te midden van een mierenhoop mensen op een drukke markt DE STELLING Vandaag: Referendum over tunneltol is zinloos Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters TOOS EN HENK ZIJN OP VAKANTIE Aanhouding na vechtpartij Wielrenner breekt been bij botsing GOES Tweetal opgepakt op bedrijventerrein Het pakket van 650 miljoen euro bestaat uit een justitieel complex met extra beveiligde gevangenis en rechtszaal, een kennis- en onder wijsinstituut voor water, voedsel en energie, een huisartsenoplei ding, een gezondheidscentrum in Vlissingen en intercity's naar de Randstad. Verder worden stappen gezet op weg naar een goederen- spoor tussen Gent en Terneuzen, een zware elektriciteitskabel naar de Zeeuwse-Vlaamse industrie, een waterstoffabriek en de over dracht van de aandelen van Evides naar de provincie en de gemeenten. Polls Volgens Zeeland Tolvrij gaven 'grote fracties aan geen geluiden te hebben gehoord van Zeeuwen die zich niet konden vinden in het door de onderhandelaars bereikte resul taat'. ,,Dit terwijl via polls bij Om roep Zeeland en in de PZC er dui delijk andere signalen zijn afgege ven." Bovendien, zo stelt de stich ting, lieten veel Zeeuwen zich ook niet onbetuigd op sociale media. ,,De stichting heeft veel vragen ge steld bij de plannen waar tijdens de behandeling van het voorstel geen antwoord is gegeven. Daarnaast zijn tijdens de onderhandelingen bedragen genoemd over het tolvrij maken van de Westerscheldetun- nel welke binnen een week na het besluit anders blijken te zijn." Zeeland Tolvrij gaat eerst een 'in leidend verzoek voor het houden van een raadgevend referendum' indienen. ,,Daar zal onze stichting minimaal duizend handtekeningen van Zeeuwse kiesgerechtigden voor Er zijn duidelijk andere signalen afgegeven op moeten halen. Daarop zal Pro vinciale Staten een besluit moeten nemen of ze de aanvraag willen ho noreren. Daarna zal de stichting een definitief verzoek indienen vergezeld met de handtekeningen van zo'n zesduizend kiesgerech tigde Zeeuwen." De vraag is of de provinciale po litiek hier oren naar heeft. Provin ciale Staten hebben al ingestemd met het compensatiepakket. Forum voor Democratie diende deze maand tijdens de Statenvergade ring een motie in om een referen dum te houden over het compensa tiepakket. Dit voorstel werd door een ruime meerderheid van de Sta tenleden weggestemd. Het consortium staat onder leiding van Diverto uit Goes. De duurzame machine kan met allerlei 'hulp stukken' worden uitgerust. Die modulaire opbouw maakt het werkvoertuig geschikt voor bij voorbeeld grond-, weg- en water bouw, aannemerij, landschapsbe heer en de landbouw. Het voertuig wordt een geheel nieuw ontwerp en geen aangepaste versie van al be staand 'diesel'-model. Hogeschool Zeeland De samenstelling van het consor tium wordt later bekendgemaakt. Naast de Zeeuwse hoofdpartijen werken ook TNO, Nederlandse universiteiten, hogescholen en in ternationale partners mee. In ieder geval drie studenten van Hoge- school Zeeland voeren onderzoeks opdrachten uit. De bedoeling is dat het werkvoertuig een hele dag kan werken zonder te stroom te laden of waterstof te tanken. Bij de keuze van de materialen en onderdelen voor het voertuig wordt rekening gehouden met duurzaamheid. Ook bij gebruik wordt alleen groene stroom en groene waterstof benut. De CO2-besparing kan oplopen tot ruim 300 ton per machine, gere kend over een levensduur van tien jaar. De totale gebruikskosten kun nen vanaf 2025 gelijk zijn aan die van machines met verbrandings motoren. De stichting Zeeuwse Publieke Belangen steunt deze ontwikke ling, omdat de toepassing van 100 procent duurzame energie 'van bron tot wiel' nog niet voorkomt bij dit soort zware werkvoertuigen. Deze stichting is betrokken bij een aantal projecten op het gebied van duurzaamheid en energietransitie. De stichting is een samenwer kingsverband van de provincie Zeeland, de Zeeuwse gemeenten en het netwerkbedrijf Stedin Groep. maandag 20 juli 2020 Waar ik naartoe ga? Overal waar Reageer op pzc.nl Weekend: Ik ben blij dat er een alternatief Nazomerfestival komt 571 reacties WEMELDINGE De politie heeft zaterdag rond 23.45 uur op het Amaliaplein in Wemel- dinge een 24-jarige ver dachte zonder vaste woon- of verblijfplaats gearresteerd op verden king van mishandeling. Agenten reageerden op een melding van een vechtpartij in de Prinses Julianastraat. Een be kende van de verdachte raakte daarbij gewond. Hij deed geen aangifte, maar gezien de verwon dingen van de man be sloot de politie de ver dachte toch aan te hou den. Die verzette zich, waarop de politie pep- perspray gebruikte. De verdachte is voor verhoor meegenomen. 'SI HEINKENSZAND Een wielrenner is gister middag gewond geraakt na een botsing met een auto. Het slachtoffer is met op zijn minst een beenbreuk overgebracht naar het ziekenhuis. De automobilist wilde vanaf de Noordzakweg (N665) de A58 in de rich ting van Vlissingen oprij den. De wielrenner stak op de oversteekplaats over en gaf de automobi list daarbij geen voor rang. Hij kwam gewond in de berm terecht en moest met spoed naar het ziekenhuis. De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee 16-jarigen op een bedrijventerrein gearresteerd. Zij bevon den zich op verboden gebied. Rond 03.15 uur ging het inbraakalarm af bij een bedrijf op het terrein aan het Gelde- loozepad. Een werkne mer en de politie gingen er gelijk op af. Toen de agenten bij het bedrij venterrein aankwamen, zagen ze een jongen uit Goes wegrennen in de richting van de Westha- vendijk. De werknemer trof binnen de tweede verdachte: een 16-jarig meisje uit Rilland. De Stichting Zeeland Tolvrij gaat handtekeningen verzamelen om zo een raadplegend referendum af te dwingen. De stichting wil aan Provinciale Staten duidelijk maken wat de Zeeuwen van het compensatiepakket vinden voor de marinierskazerne. Maurice Steketee Vlissingen - Stichting Zeeland Tolvrij In Zeeland wordt gewerkt aan de ontwikkeling van een 'werk- voertuig' dat voor 100 procent op duurzame energie werkt. Een groep van Zeeuwse bedrijven is met de ontwikkeling begonnen. Theo Giele Vlissingen VALT ME OP ÖAT NIEMAND NEtsERLANfeS PRAAT OP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2