hb m plus tv gids gH ^A i W familie van 1001 verhalen v lA 21 Tmm r Zelfs koningshuiskenner Jeroen Snel steekt nog wat op van een nieuwe, zesdelige documentairereeks over de Windsors, die 'zijn' EO vanaf morgen uitzendt. Natuurlijk heeft EO-boegbeeld Je roen Snel al even gespiekt naar de zesdelige documentairereeks over de Britse koninklijke familie die de omroep aankocht vanuit de VS. Hoe dat dan gaat, als een koningshuiskenner als Snel zo'n serie bekijkt? Niet zo heel erg an ders als in andere Nederlandse huiskamers, ver moedt de Blauw Bloed-presentator. Al snel pakt hij zijn telefoon om op internet te struinen. ,,Dan wil ik toch nog meer weten over de onder werpen die aan bod komen en checken of alle historische beweringen wel kloppen. Bij Blauw Bloed hebben we de afgelopen jaren veel aan dacht aan die familie besteed. En toch valt me elke keer weer iets nieuws op. Ik ben ook geen encyclopedie, ik weet niet alles.'' Voorbeeldje: in de documentairereeks De Windsors, achter de schermen bij het Britse ko ningshuis, wordt uitgebreid stilgestaan bij een crisis in de Britse monarchie die nog vele malen groter was dan de recente gebeurtenissen rond Harry en Meghan - maar ook de nodige parallel len vertoont met hun vertrek uit Groot-Brittan- nië. Ook een voorvader van prins Harry, koning Edward VIII, viel voor de charmes van een ge scheiden, Amerikaanse dame, Wallis Simpson. Edward trad in 1936 aan, na de dood van zijn va der, maar trad voor de plechtige kroning alweer terug vanwege de keuze voor Simpson. Hij werd opgevolgd door de stotterende George VI, de va der van de huidige koningin Elizabeth. ,,Een ge scheiden vrouw was echt een paria in die tijd en zo werd er ook naar haar gekeken. Dat wist ik al lemaal wel, maar ook voor mij was nieuw hoe Edward na zijn terugtreden telkens met zijn broer, de koning, belde om vergeefs te bepleiten dat ook Wallis een 'HRH' moest worden; een Her Royal Highness. En dat Adolf Hitler wel be reid was dit paar in Duitsland met alle royale egards te ontvangen. En daar zie je ze dus staan, in 1937, naast Hitler. Dat beeld kende ik niet. In dat opzicht is zo'n documentairereeks ook voor mij een opfriscursus.'' Tragische lotgevallen Juist de tragische lotgevallen van deze twee Britse vorsten kwamen uitgebreid aan bod in de Netflix-successerie The Crown en de kaskraker The King's Speech, de speelfilm uit 2010. Snel: ,,Aan The Crown schrijven ook historici mee, maar het blijft een gedramatiseerde voorstelling van zaken. Dan is een feitelijke documentaire zoals deze, rijk aan beelden en met een hoog tempo, ook wel erg fijn, hoor. Wat ik ook mooi vind: de makers brengen overwegend jonge sprekers in beeld, 'nieuwe' deskundigen dus. En ook de kleinkinderen van belangrijke personen rond de Windsors, zoals de kleinzoon van De feitelijke documentaire is rijk aan beelden en heeft een hoog tempo Winston Churchill en de kleinzoon van de spraakcoach die koning George VI van zijn stot- terprobleem afhielp.'' Hoewel de sprekers, onder wie dus ook veel jonge historici, allemaal Brits zijn, is de docu mentairereeks gemaakt door het Amerikaanse CNN. Snel: ,,Er zit een Amerikaans sausje over heen, met veel aandacht ook voor Harry en de van oorsprong Amerikaanse Meghan. Het is zo actueel mogelijk, we hebben zelfs moeten schuiven met de uitzenddata omdat er dit voor jaar nog druk aan gemonteerd werd. En van wege de parallellen tussen Meghan en Wallis Simpson, die de Britse monarchie ieder op hun eigen manier heen en weer schudden, is die Amerikaanse blik ook niet erg.'' Natuurlijk hebben de makers ook veel aan dacht voor koningin Elizabeth (94), sinds 1952 op de Britse troon en daarmee het langst rege rende staatshoofd ter wereld. Snel: ,,Op een ge geven moment zie je dat Elizabeth - ze is dan nog prinses - met haar echtgenoot prins Philip op reis door Zuid-Afrika een radiotoespraak houdt, waarin ze plechtig belooft nooit af te zullen treden als ze eenmaal koningin is. Dat is natuurlijk een directe reactie op het terugtreden van haar oom Edward. En wat me ook raakte waren beelden van Elizabeth die haar toekom stige koninkrijk hoopgevend toespreekt tijdens de Tweede Wereldoorlog. Toen dacht ik direct terug aan haar televisietoespraak eerder dit jaar over de coronacrisis, met die mooie verwijzing naar Vera Lynns We'll meet again. Die hoop ver schaft zij nog steeds.'' maandag 20 juli 2020 GO Media&Cultuu r De Windsors Jeroen Schmale In de nieuwe serie over het Britse ko ningshuis is veel his torisch beeldmateri aal te zien. beelden eo —Jeroen Snel, EO-presentator De Britse koninklijke familie in 2016. FOTO GETTY IMAGES 2DOC: De Windsors, achter de schermen bij het Britse koningshuis Vanaf morgenavond, 22.05 uur, NPO2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21