F0RMULE1: GP HONGARIJE 18 Pepijn Lijnders, de assistent-coach van Liverpool, over uiterst succesvolle Van subtopper in Europa werd Liverpool hét te kloppen elftal. De Nederlandse coach Pepijn Lijnders (37) maakte alles mee. De rechterhand van Jürgen Klopp vertelt erover in een tweeluik. Vandaag deel 2: De band met Jürgen Klopp en de emotie rond het winnen van de landstitel. Komende woensdag krijgt Liver pool eindelijk de Premier League trofee uitgereikt. Na afloop van het duel met Chelsea wacht een cere monie op een podium op de Kop- tribune, in het bijzijn van cluble gende Kenny Dalglish. Een specta culaire lichtshow in het verder verduisterde stadion moet het ge heel omlijsten. Pepijn Lijnders verheugt zich op het historische moment. De Premier League, op gezet in 1992, won Liverpool im mers nog nooit. De coronacrisis maakt de offici ële kroning wel iets soberder. Mooier dan het besloten feest eer der in een hotel in Formby kan het haast niet worden. ,,Je wilt eigen lijk geen kampioen worden voor de televisie'', vertelt Lijnders over de dag waarop Liverpool de titel pakte dankzij een nederlaag van Manchester City op Stamford Bridge (2-1). ,,Ik was benieuwd hoe dat zou voelen. Maar het werd een geweldige avond. Samen met het team en de staf. Je wilt de fans ei genlijk in de ogen kunnen kijken tijdens een rondtocht, maar zo was het ook al goed.'' Hij vertelt spontaan over post die hij kreeg. Een stapel persoon lijke brieven gericht aan hem en keeperstrainer John Achterberg. ,,Van de Nederlandse fanclub. Over wat het voor hen betekent wat Liverpool heeft gepresteerd. Op dat moment voelde ik me voor het eerst écht kampioen. Wat ze schreven maakte veel los. Het raakte me. En nog steeds wel.'' Hij slikt even. „Pffïff." Een gedicht in het Engels, ge schreven door voorzitter Kim Olt- hof, maakte de meeste indruk. ,,De tekst was gerelateerd aan ons, aan de club. Maar ook aan wat zij per soonlijk meemaakte. Dat kwam wel even aan. Ik ga een video in spreken. En ik heb de media-afde ling gevraagd daar mooie beelden van ons elftal van dit jaar overheen te plakken. Dat gaan we opsturen als een verrassing. Zoals die enve lop een verrassing was voor ons. Ik hoop dat ik op deze manier iets kan terugdoen.'' De ontlading onder de aanhang ging door de pandemie aan hem voorbij. In Liverpool leek het alsof de Titanic alsnog New York be reikte. De euforie vulde de straten en pleinen in de stad. Lijnders: ,,Het is een mystiek verhaal. Dertig jaar wachten en dan in één jaar de Champions League, de Super Cup, de Wereldbeker en dan nu uitein delijk de Premier League winnen. Mystiek ook, omdat we vorig jaar één punt tekortkwamen.'' Het steekt Lijnders soms dat de buitenwereld denkt dat hij alleen kan genieten van het uitwerken van tactieken. Hoofdcoach Jürgen Klopp maakte tot zijn genoegen aan deze mythe een einde. ,,Toen we kampioen werden, zei hij di rect voor de camera's van Liver pool TV: 'Er zit zoveel 'soul' van Pepijn in dit elftal'. Voor mij is dat top. Op het trainingsveld ben ik enorm gepassioneerd. Ik probeer alles van mezelf in dit elftal te stoppen.'' In het compliment van de Duit ser klinkt door wat Lijnders eerder aangaf over de impact van hoofd trainers. ,,Ik zei: '70 procent van wat een elftal uitstraalt, komt voort uit het karakter van de coach'. Dat komt niet voort uit hoe je traint, hoe je je gedraagt of hoe je een bespreking voorbereidt, maar door wie je bent. Als de band met het team goed is, wordt dat het karakter van de ploeg. Dat zie je wel terug bij ons.'' ,,Er is veel vertrouwen tussen ons. Dat moet ook als je dagelijks sa men over zoveel dingen bij een topclub beslissingen neemt. Ik voel me vrij bij hem. Om het team te ontwikkelen heb ik die vrijheid ook nodig, om creatief te zijn. Ik ben verantwoordelijk voor hoe we onze manier van spelen trainbaar maken. Jürgen geeft veel ruimte aan de mensen om hem heen. Een kracht van hem is ook: hij kan in twee zinnen een gevoel oproepen. En zo iets op gang brengen in een groep.'' ,,Jürgen moet een club managen en daarin probeer ik hem zoveel mogelijk ondersteuning te geven. Op mijn manier. Hoelang je zo in tensief kunt blijven samenwer ken? Met goede mensen kun je al tijd lang samenwerken. Op profes- Wie kwalificeerde? Wie pakte de eerste run? Wie stond poleposition, en wie imponeerde in de Hungaroring? maandag 20 juli 2020 'Klopp geeft veel ruimte aan mensen' Tekst: Geert Lagendorff en Maarten Wijffels Lijnders (links) en Klopp ver maken zich uitstekend na de 4-0 zege over Barcelona in de CL- halve finale. FOTO GETTY IMAGES Klopp wekt de indruk jou als een gelijke te zien. Zien we dat goed? Als je naar Derby County gaat, zie je voor het stadion het stand beeld van Brian Clough, met naast hem zijn rechterhand Pe ter Taylor. In Engeland gelden jullie nu ook bijna als een twee eenheid. Bekijk nog één keer alle acties van de GP Hongarije. Ga naar pzc.nl/formulel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18