Trump weet nog niet of hij uitslag accepteert Politie biedt excuses aan voor nepnieuws inbrekers NIEUWS 13 Gotische kerk al vaker verwoest k i De man is een asielzoeker uit Rwanda. Hij werkte als vrijwilli ger in de kathedraal en had vrij dagavond de boel moeten afslui ten. In de kathedraal brak de vol gende ochtend, waarschijnlijk dus op drie verschillende plaatsen brand. De politie vond geen aan wijzingen die duiden op inbraak. Daardoor kwam de vrijwilliger in beeld. Hij zou volgens Franse me dia boos zijn over het niet verlen gen van zijn verblijfsvergunning. Justitie benadrukte meteen dat het nog geen concrete verdenkin gen tegen de man heeft. Priester Hubert Champenois zei tegen Franse media dat hij de aangehou den man compleet vertrouwt. Hij werkte al enkele jaren als vrijwil liger voor de kerk. Ook andere me dewerkers uit de kathedraal zeg gen tegen Franse media niet te ge loven dat de Rwandees de brand heeft aangestoken: Hij is dol op deze plek." De advocaat van de man, Quen- tin Chabert, zei gisteren dat zijn cliënt niets met de brand te maken Bij mijn weten is er niets dat mijn cliënt direct linkt aan de brand heeft. ,,Bij mijn weten is er niets dat mijn cliënt direct linkt aan de brand." Chabert hekelde politici 'die zich meteen met de situatie bemoeien'. De asielzoeker werd wel aangehouden, maar vooral om hem te kunnen verhoren. Kerkorgel De brand in de kathedraal van Sint-Pieter en Sint-Paulus deed de gedachten teruggaan naar de ver woestende brand in de Notre Dame, in april vorig jaar. Toch is de schade in Nantes veel minder groot. Op sociale media was wel te zien hoe de vlammen hoog uit een groot raam boven de hoofdingang sloegen. De brand in de kathedraal verwoestte onder meer het kerkorgel. De Franse president Emmanuel Macron reageerde op Twitter op de brand: 'Sterkte aan de brandweer die alle risico's neemt om dit go tisch juweel in de stad van de her togen te redden.' Nantes ligt in het westen van Frankrijk. De kathedraal van Sint- Pieter en Sint-Paulus is officieel een historisch monument. De bouw van de kerk begon in de 15de eeuw en liep tot de 17de eeuw. Ook in 1972 woedde een brand in het gebedshuis toen een klus van een dakdekker uit de hand liep. Het dak werd toen verwoest en het gebouw was tot 1985 geslo ten wegens restauratiewerkzaam heden. Tijdens de Tweede Wereld oorlog was het gebouw al eens verwoest door een bombardement van de geallieerden. Hij zegt geen goede verliezer te zijn en er mogelijk niet goed mee om te gaan als hij verliest. De Repu blikein hoopt eind dit jaar te wor den herkozen. Trump ziet de suggestie van de rivaliserende Democraten niet zit ten om verkiezingen per post te houden, in verband met de corona- pandemie. Hij vreest dat de uitslag dan wordt gemanipuleerd, zo zegt hij in een interview met de Ameri kaanse nieuwszender Fox News. ,,Ik ben geen goede verliezer", al dus Trump. ,,Ik verlies niet zo vaak. Ik hou niet van verliezen." Na her haaldelijk aandringen door de in terviewer of hij de uitslag zal accep teren: ,,Ik moet het zien. Nee, ik ga niet zomaar ja zeggen. Ik ga geen nee zeggen." In peilingen groeit de achter stand van Trump op zijn uitdager, de Democraat Joe Biden. In een opi niepeiling gaat het om 49 tegen 41 procent, in een andere is het ver schil nog groter met 55 procent voor Biden en 40 procent voor Trump. De president wuift de cijfers ech ter weg als neppeilingen. Ook uit hij twijfels over de capaciteiten van zijn rivaal, die vicepresident was onder Barack Obama. Volgens hem slaagt Biden er niet in twee samen hangende zinnen achter elkaar uit te spreken. Trump (74) wil echter niet zo ver gaan de 77-jarige Demo craat 'seniel' te noemen, maar hij vindt hem wel onbekwaam om het land te leiden. ,,Om president te zijn, moet je scherp en taai zijn en nog veel meer", aldus Trump. De slechte peilingen voor Trump worden toegeschreven aan zijn aanpak van de coronapandemie. De VS is wereldwijd het zwaarst getroffen door het coronavirus. Tot nu toe zijn ruim 3,64 miljoen Ame rikanen besmet geraakt en zijn ruim 139.000 mensen overleden. Terence Garnier Woerden Zaterdag plaatste het korps het be richt op sociale media en dat deed nogal wat stof opwaaien. Bij meer dere bewoners van de wijk Molen vliet waren witte verfstreepjes op de muren aangetroffen. Volgens de politie was er 'een grote kans dat deze strepen zijn geplaatst door in brekers bij een voorverkenning'. Wat de strepen betekenen, was de politie Woerden niet duidelijk, maar het tafereel was 'erg verdacht'. Bewoners konden de streepjes het best weghalen. Het bericht werd honderden ke ren gedeeld, ook in buurtpreventie- apps. Maar het is onzin, meldde de politie gisteren op Facebook. 'Wij werden door de gemeente Woer den gebeld en zij vertelden ons dat de strepen zijn gezet door een be drijf dat kabels moet gaan trekken. In ons enthousiasme hebben wij te voorbarig een bericht opgesteld. Hierbij willen wij onze excuses aanbieden voor het verspreiden van nepnieuws. Hoewel onze intenties puur waren, bleek dat wij het fout hadden. Ook willen wij onze excu ses aanbieden aan het bedrijf dat nu mogelijk best moeite heeft om ka bels op de juiste plek te leggen.' Universitair docent en onderzoe ker Peter Burger noemt het een 'te rugkerende hoax'. 'Een broodjeaap- verhaal over inbrekerstekens. De landelijke politie is er uiterst scep tisch over, maar individuele wijk agenten blijven het verspreiden via sociale media', twitterde hij. De landelijke politie meldt op de website over dit soort verhalen: 'Volgens het gerucht zou elk soort teken informatie geven over de aan wezigheid van waardevolle spullen, De verfstreepjes op de gevels bleken van een bedrijf dat kabels trekt de bewoners en de beveiliging van het huis. Het is mogelijk dat dit op kleine schaal gebeurt, maar er zijn geen universele tekens vastgesteld waarmee inbrekers op grote schaal communiceren.' De politie gaf toe dat sommige mensen al vraagtekens hadden ge zet bij het bericht. ,,Maar we staan nog steeds achter ons advies om scherp te zijn op verdachte situa ties. Voorkomen is beter dan gene zen." De krijttekens zijn meestal het werk van spelende kinderen, rond hangende jongeren of medewer kers van bijvoorbeeld nutsbedrij ven, denkt de politie. Dat laatste blijkt dus in Woerden aan de hand. maandag 20 juli 2020 GO Jt J *T I - H- a f.» De brandweer probeert te redden wat er te redden valt. foto epa Kathedraal Nantes brandt uit, politie pakt vrijwilliger op Een 39-jarige man die is aange houden vanwege de brand in de 15de eeuwse kathedraal van Nantes, heeft volgens zijn ad vocaat er niets mee te maken. De brand die zaterdagmorgen woedde in de kathedraal van Sint-Pieter en Sint-Paulus, lijkt op drie plaatsen tegelijk te zijn uitgebroken. Victor Schildkamp Nantes De ravage in de kerk. FOTO EPA - Quentin Chabert, advocaat van aangehouden man WASHINGTON De Amerikaanse president Trump laat open of hij een nederlaag bij de Ameri kaanse presidentsverkiezingen in november accepteert. President Trump raakt achter in de peilingen. foto afp De politie in Woerden biedt z'n excuses aan voor de onrust die ontstond na een waarschuwing voor witte streepjes op de ge vels van woningen. Het zou om inbrekerstekens gaan, waar schuwden agenten, maar het blijkt het werk van een bedrijf dat kabels gaat trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13