II 10 NIEUWS TOP HERSTELFONDS EN BEGROTING Mark Rutte fungeerde dit weekend op de EU-top in Brussel meer dan ooit als de boksbal van Europa. Iedereen moest hem hebben vanwege zijn vermeende vrekkigheid. Die rol van bad guy komt iedereen goed uit - inclusief Rutte zelf. Mark van Assen Brussel De Poolse premier Mateusz Mora- wiecki kan zich niet inhouden. ,,Er is een groep landen", zegt hij aan het begin van de tweede vergader dag in Brussel, ,,die zichzelf zuinig noemt, maar wat ons betreft zijn het vrekken. Zij willen een lager Europees budget, terwijl wij juist geld willen voor de wederopbouw van Europa." Hij hoeft niet eens namen te noemen, iedereen weet inmiddels wie hij bedoelt: de Vrekkige Vier, met als boegbeeld Mark Rutte. Die lijkt deze dagen, waarop in Brussel wordt gesproken over heel erg veel geld, de enige die tegen alles 'nee' zegt. 'Nee' tegen giften aan landen die getroffen zijn door het corona virus. 'Nee' tegen een grotere EU- begroting. 'Nee' tegen het verwa teren van de controle op uitgifte van geleend geld. Het Duitse weekblad Der Spiegel heeft het ook in de gaten en noemt hem 'Eu ropa's Mr Nee, Nee, Nee'. Het is dit weekend, of eigenlijk al de laatste weken, Rutte voor en Rutte na in de Europese media. Volgens de Italiaanse Corriere della Sera speelt onze premier het grote 'Nee-spel', en staat hij groot op de Rutte is nu een van de meest ervaren onderhandelaars. Hij doet dit al tien jaar cover van haar magazine onder de kop Il dottor Strarigore (de super- strenge dokter). Het Franse Le Monde heeft het over Ruttes 'showdown met de EU'. De Bul gaarse premier Boyko Borissov vraagt zich af of Rutte misschien denkt dat hij de politieagent van Europa is. Het woord bad guy is in middels ook al tientallen keren ge vallen, onder meer in de toonaan gevende The Economist, die hem ook neerzet als een 'dominee die te veel koffie op heeft'. En eerder, aan het begin van de coronacrisis, trok de Portugese premier Antonio Costa van leer over de in zijn ogen 'walgelijke' Nederlandse houding, die hij verder 'gevoelloos' en 'kleinzielig' noemde. Al weken zijn overal in Europa journalisten bezig met verhalen die een blik moeten bieden op de Nederlandse ziel: waarom doet Rutte zoals hij doet? Rutte blijft opvallend monter onder alle ophef. De premier staat geduldig en opgewekt de pers te woord, en lijkt zich te schikken in zijn rol als slechterik. ,,Hij schaamt zich er niet voor om zijn rug recht te houden", zegt een ingewijde. ,,En ik vind hem juist erg ontspan nen. Hij ligt zeker onder vuur, maar vooral van buiten. Tijdens de Het brandpunt van de discussie is en blijft de kwestie van subsidies uit het coronaherstelfonds. Alle landen zijn het erover eens dat zo'n fonds nodig is. In het voorstel dat het hele weekend op tafel lag, gaat het om 750 miljard euro. Dat geld is bedoeld voor de lidstaten die het ergst zijn getroffen door het virus. Een derde daarvan kunnen de landen lenen, de rest (500 miljard) bestaat uit giften. Nederland voert een groep landen aan die fel gekant is tegen het laatste. Als het aan deze Vrekkige Vier ligt (met ook Zweden, Oostenrijk en De nemarken) bestaat het hele pakket uit leningen, omdat die moeten wor den terugbetaald. Zo lijden hun be lastingbetalers geen schade, is het argument. Dit weekend is geble ken dat dit geen haalbare kaart is. Die 500 miljard aan giften komt uit de koker van Frankrijk en Duitsland, de belangrijkste lidsta ten. Daar nu compleet afscheid van nemen zou voor hen gezichtsver lies betekenen. Er is in Brussel al geopperd dat er een platte machtsstrijd is losgebar sten, omdat 'het vroeger altijd zo ging dat Berlijn en Parijs iets be dachten en dat de rest daar gewoon ja tegen zei', zoals de Oostenrijkse premier Sebastian Kurz een beetje vilein opmerkte. ,,Wij bieden nu de kans op een echte discussie." Premier Rutte, toch al het mik punt van kritiek vanwege zijn ver meende zuinigheid, heeft ook nog een andere wens die lang de onder handelingen blokkeerde. Hij wil dat landen alleen maar in aanmerking kunnen komen voor giften uit het herstelfonds als ze strenge hervor mingen doorvoeren. Zo niet, dan wil Rutte een veto om de uitbeta ling te kunnen voorkomen. Dit is tegen het zere been van met name Italië. Ook Spanje was faliekant te gen, maar lijkt zijn verzet gestaakt te hebben. Verder is er ook nog geen over eenstemming over de meerjaren begroting. Normaal gesproken du ren de onderhandelingen alleen daarover al een paar dagen. Met het coronaherstelfonds erbij is het extra ingewikkeld en gaat het ook nog eens over veel meer geld dan nor maal. In het hui dige voorstel pra ten de leiders in to taal over meer dan 1800 miljard euro. Een ander heikel punt is de koppe ling van Europese fondsen aan de stand van de recht staat. Ook hier stelt Nederland zich fel op, tot groot onge noegen van de Hongaarse pre mier Viktor Orbdn. Die vroeg zich hardop af waarom 'die man uit Ne derland' zo'n hekel heeft aan hem en zijn land. De intentie is nog steeds om deze zitting tot een akkoord te komen. ,,Niemand heeft zin in een extra top", zegt een Brusselse diplomaat. Hij benadrukt hoe moeilijk het is om het alle 27 lidstaten naar de zin te maken. ,,Iedereen heeft zijn eigen wen sen en eisen. Het plaatje moet hele maal kloppen. Pas dan is er een ak koord. Zaak is nu dat de leiders het eens worden over de contouren, dan kunnen we gaan werken aan alle losse eindjes. Dan kan het snel gaan." Wij bieden nu de kans op een echte discussie maandag 20 juli 2020 GO EU-leiders zijn er niet uit, wordt vervolgd - Ingewijde in Brussel Ook na drie dagen onderhande len hebben de Europese leiders gisteravond laat nog geen ak koord kunnen bereiken over het coronaherstelfonds en de meer jarenbegroting. Bij het sluiten van deze krant werd er nog steeds hardnekkig doorgepraat over een aantal heikele punten. „Niemand heeft zin in een extra top.' Mark van Assen Brussel - Sebastiaan Kurz, premier Oostenrijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10