9 Je zag aan de body language van Wopke dat dat hem niet ging worden De apotheose vrijdag 17 juli 2020 wacht gedeeld, behalve met de mo gelijke kandidaten Hoekstra, De Jonge en Keijzer. Door het uitbreken van de corona crisis rijdt dit plan van de rails. Over het lijsttrekkerschap wordt zeker tien weken niet gesproken. ,,Het landsbe lang gaat voor, Wopke en Hugo moesten aan de bak'', zegt een partij- prominent over de sleutelrol die beide bewindslieden hadden te spe len bij de aanpak van de coronacrisis. Toch broedt Ploum nu wel op het idee voor een verkiezing. Het kosten- probleem is weg, doordat er toch geen zalen voor de lijsttrekkersdebat ten kunnen worden gehuurd. Be langrijker is dat de lijsttrekker een mandaat moet krijgen. Want het ap plaus van een afgeladen congres ont breekt. Ook als er maar één kandidaat is, zal de partij daaraan met een stemming zijn fiat moeten geven. Pas in mei vergadert het CDA weer fysiek, op het ministerie van Finan ciën. Na afloop van voorbesprekin gen van de ministerraad zitten Ploum, Hoekstra, De Jonge en soms ook Keijzer bij elkaar. Ze bespreken de procedure en tas ten onderling af of ze zich zouden kandideren. Een betrokkene zegt daarover: ,,Je zag aan de body language van Wopke dat dat hem niet ging worden.'' Een andere ingewijde: ,,De twijfel van Wopke was een con stante. Bij de ene zin die hij uitsprak dacht je: hij gaat het doen. Dat werd dan weer tenietgedaan door de vol gende zin.'' Ploum geeft aan dat hij voor de zo mer uitsluitsel wil over wie de CDA- lijst gaat trekken. Want na de zomer komt er mogelijk een tweede corona- golf, zet de recessie door en staat Prinsjesdag voor de deur. Daarom zal hij een filmpje maken waarin hij met een mansgrote nummer 1 door het land reist. Hij doet Rotterdam aan voor De Jonge en Volendam voor Keijzer. Als hij de 1 parkeert voor het ministerie van Financiën, waar Hoekstra resideert, weet Ploum dat hij een riskant porretje uitdeelt aan een twijfelaar. De boodschap wordt verstaan. Hoekstra belt Ploum om te zeggen dat hij 15 juni in de Telegraaf meldt dat hij geen kandidaat is. De Jonge, die ook een telefoontje van Hoekstra krijgt, realiseert zich dat het een an der, overzichtelijker, speelveld wordt. Drie dagen na het afhaken van Hoek stra kandideert hij zich. Inmiddels krijgt Hoekstra uit alle hoeken en ga ten de volle laag. De partij lijkt in een collectief rouwproces te verkeren, omdat Hoekstra niet meedoet. Ge wone leden begrijpen het werkelijk niet, ze zagen het niet aankomen. En als duidelijk is geworden dat er vier kandidaten participeren, waar van er drie zeggen mee te doen om dat Hoekstra is afgehaakt, krijgt de minister van Financiën van verschil lende kanten het verwijt 'zie je wel, door jou komt er nu chaos'. Voor de Volendamse Mona Keijzer is steeds één ding duidelijk geweest: Als Hugo de Jonge lijsttrekker dreigt te worden, zal zij zich hoe dan ook kandideren. Dat weten haar intimi al een half jaar. Een week na het nieuws van Hoekstra parachuteert zij zich. Keijzer kandideert zich niet alleen omdat ze vrouw is, maar ook omdat ze Hugo de Jonge geen goede kandi daat vindt. Ze had zich wel willen neerleggen bij CDA-lijsttrekker Wopke Hoekstra. - CDA-ingewijde Van Helvert trekt zich terug. In de eerste ronde valt Keijzer af. De spanning zit echt in de tweede ronde, ook omdat De Jonge net niet boven de 50 procent uitkomt. Nu gaat de fi nale van start: De Jonge versus Omt- zigt. Omtzigt hint erop dat hij steun krijgt van Hoekstra. Dan krijgt Hoek stra voor de tweede keer te maken met enorme druk. Veel CDA'ers vin den dat hij zich moet uitspreken voor wie hij is. Maar Hoekstra heeft daar geen zin in. Hij heeft de stoet promi nenten gezien die hun steun uitspra ken voor De Jonge, zoals Ruth Peet oom, Sybrand Buma en Ferd Grap- perhaus. Hoekstra vindt dat de leden zelf moeten kiezen. Al tijdens de eerste ronde gaat be gin juli het gerucht dat Hoekstra bij RTL's Jaïr Ferwerda op camera zegt op wie hij stemt. Dat doet hij toch niet, maar als de tweede ronde loopt besluit hij onder toenemende druk dat hij een wijs salomonsoordeel zal geven. Hoekstra stelt dat als Pieter hem vraagt hij 'ja' zal zeggen. En dat zal hij ook doen als Hugo dat doet. Toch wordt dit beschouwd als ver kapte steun aan Omtzigt. Het wordt bloedstollend span nend. Het kamp rond Hugo de Jonge heeft niet meer het gevoel dat de buit binnen is. Het gespin dat Omtzigt een ruziemakende solist zou zijn, be klijft niet. Maar de rest van de partij gaat ook niet massaal achter De Jonge staan, zo is het sentiment. Dinsdagavond zit Omtzigt met en kele vertrouwelingen bijeen. Het ge voel is dat het alle kanten op kan. ,,We gingen niet eens even bespiege len 'wat doen we als je het wordt'; maar zeker niet 'wat doen we als je het niet wordt'. Dat gmg niet in zijn hoofd'', zegt een betrokkene. Woensdagochtend horen De Jonge en Omtzigt om 10.15 uur dat het nogal nipt is. De Jonge wint met 50,7 procent tegenover 49,3 procent voor Omtzigt. In het overleg met zijn campagneteam besluit De Jonge zijn rivaal te bellen en hem aan te bieden zijn running mate te worden. Het ver schil is zó klein, daar kan De Jonge niet zomaar overheen stappen. Omt- zigt neemt het aanbod aan. Partijvoorzitter Ploum neemt dat voorstel onmiddellijk over, al bete kent dat niet dat Keijzer dan op nummer 3 mag rekenen. In de partij top wordt niet vanzelfsprekend ge vonden dat de nummer 2 van 2012 en 2017 opnieuw de hoogst genoteerde CDA-vrouw is. Het wordt als wan klank gezien dat ze haar kiezers heeft opgeroepen op Omtzigt te stemmen. Als de pers na de uitslag en de in terviews uit de Haagse tramremise - waar het CDA de uitslag bekend maakte - is vertrokken, gaan de twee campagneteams naar de kan tine op de eerste verdieping. Daar maken ze kennis met elkaar: de ge oliede machine van Hugo de Jonge en de familie en vrienden van Pieter Omtzigt. Van Hoekstra is er dan nog geen bericht. Het blijft nog uren stil, tot dat woensdagavond om 21.00 uur een tweet uit de Pyreneeën komt. Wandelaar Hoekstra heeft eindelijk wifi en laat weten: 'Gefeliciteerd lijsttrekker Hugo de Jonge en run- ningmate Pieter Omtzigt. Op naar 2021, aan de slag voor Nederland!' Pieter Omtzigt, Mona Keijzer en Hugo de Jonge na afloop van het lijsttrekkersdebat. foto anp Beleef techr Ervaar histor De finalisten Hugo de Jonge en Pieter Omtzigt in de tramremise in Den Haag waar het CDA de uitslag bekendmaakte. foto robin utrecht bij CDA een janboel werd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9