Santokhi doet beroep op Surinamers van over de hele wereld 8 NIEUWS Vrouwelijk lid bloedprikbende veroordeeld tot 2,5 jaar cel Buurten Het lands belang gaat voor, Wopke en Hugo moesten aan de bak De moeizame start Met terughoudende kandidaten en interne besluiteloosheid kreeg het CDA de lijsttrekkersstrijd die niemand had verwacht. Een reconstructie in drie delen. vrijdag 17 juli 2020 Chan Santokhi en Ronnie Bruns- wijk zijn gisteren geïnstalleerd als nieuwe president en vicepre- sident van Suriname. Santokhi kreeg de ambtsketen omgehan gen door vertrekkend president Desi Bouterse. ANP Parimaribo Een schuld van bijna 2 miljard euro, steeds meer armoede, gebrek aan medicijnen, een afnemend veilig heidsgevoel en slecht functione rende en gepolitiseerde overheids instituten. Dit zijn volgens de nieuwe Surinaamse president Chan Santokhi nog maar enkele van de problemen waar Suriname op dit moment mee te kampen heeft. Dat zei hij donderdag tijdens zijn eerste toespraak als president. Solidariteitsheffing Toch heeft de kersverse president het vertrouwen dat Suriname weer opgebouwd kan worden, met of zonder steun van buiten. Uit zijn toespraak werd duidelijk dat hij en zijn nieuwe regeringsteam de afge lopen weken al een aantal maatre gelen hebben voorbereid om het land uit het slop te halen. Zo komt er een tijdelijke solidariteitsheffing voor politici en ook het bedrijfsle ven zal om een bijdrage gevraagd worden. ,,Maar de grootste bijdrage zal moeten komen van de belas tingontduikers. We zullen zorgen dat de zwaarste lasten worden ge dragen door de sterkste schouders'', aldus Santokhi. t Santokhi: zwaarste lasten komen op de sterkste schouders Om het grote probleem van de lege staatskas op te lossen wil Santokhi internationale financieringsorgani saties om hulp vragen. Ook wil hij bij bevriende landen aankloppen voor financiële steun. De Neder landse en Amerikaanse regering hebben volgens Santokhi die hulp toegezegd. Een andere hulpbron waar Santokhi zijn zinnen op heeft gezet, is de Surinaamse gemeen schap die verspreid is over de hele wereld, maar vooral in Nederland groot is. Om de samenwerking te intensiveren zal de nieuwe regering een zogenoemd diaspora-instituut in het leven roepen. Desi Bouterse (midden met sjerp) draagt het presidentschap over aan Chan Santokhi (links). foto anp UTRECHT Laura D. (21) is veroor deeld tot tweeënhalf jaar cel voor het beroven van ouderen. De vrouw uit Ede maakte volgens de rechtbank deel uit van de brutale bloedprikbende, die verspreid over het land slachtoffers maakte. Medeverdachte Dragane N. uit De Meern (23) kreeg geen straf. Bijna alle slachtoffers van de bab- beltrucbende, die in wisselende samenstelling toesloeg, waren 80-plussers. Ze lieten de bendele den binnen, omdat die zich voorde den als verpleegkundigen, mede werkers van de bakker of van een taxibedrijf. Als 'doktoren' prikten de verdachten echt bloed, vaak on der het mom van het controleren van de bloedsuikerspiegel. Onder tussen maakten zij pinpassen en pincodes buit. Vervolgens roofden zij via pinautomaten duizenden euro's van hun slachtoffers. Laura D. werd verdacht van be trokkenheid bij twaalf babbeltrucs en berovingen, die haar een slor dige 12.000 euro zouden hebben opgeleverd. De rechtbank ziet ge noeg bewijs voor acht zaken, onder meer door verklaringen van slacht offers, de herhaalde handelswijze, telefoongegevens en camerabeel den. Dragane N. werd verdacht van twee zaken maar daarvoor ontbrak volgens de rechtbank voldoende bewijs. Ze zitten zo'n 70 meter bij elkaar vandaan. CDA-Kamerlid Martijn van Helvert en zijn collega Pieter Omtzigt bezetten fraaie kamers in het voormalige ministerie van Justi tie. Van Helvert loopt binnen bij Omtzigt, in de week van 22 juni. Dan heeft alleen staatssecretaris Mona Keijzer zich nog gemeld als tegen kandidaat voor vicepremier Hugo de Jonge. ,,Zeg Pieter, klopt het nou dat er zich uit de fractie helemaal nie mand opwerpt als lijsttrekkerskandi daat?'', vraagt Van Helvert. Dat ziet de Limburger goed, stelt Omtzigt. Van Helvert wil weten of Omtzigt zich dan niet gaat kandideren. Geen den ken aan, antwoordt de Twentenaar. ,,Dan stel ik me kandidaat'', kondigt Van Helvert aan en kuiert terug. Tien minuten voor de deadline, op 24 juni om 11.50 uur, stuurt Van Hel- vert de mail naar het partijbestuur. Wat hij dan niet weet, is dat Omtzigt zich heeft bedacht. Die heeft gepolst bij vertrouwelingen en journalisten met wie hij al lang omgaat, of het verstandig zou zijn zich te kandide ren; en of hij kans maakt. Omtzigt spreekt ook uitgebreid met zijn vrouw Ayfer, CDA-fractie- voorzitter in de gemeenteraad van - CDA-partijprominent Enschede. Hij hakt de knoop door. Vijf minuten na Van Helvert stuurt Omtzigt de mail dat hij er ook voor gaat. Er golft een schok door de par tijburelen op het Haagse Buitenom. De mond van partijvoorzitter Rut- ger Ploum zou begin dit jaar zijn opengevallen als iemand hem toen had geschetst hoe de verkiezing van de CDA-lijsttrekker uiteindelijk zou verlopen. Ploums grote opdracht is een lijsttrekker vinden voor het CDA zonder bloedvergieten en gedoe. Hij polst bij mensen in zijn grote net werk wie ze de beste kandidaat vin den; en of ze vinden dat er een lijst trekkersverkiezing moet komen. Want Ploum heeft daar in het be gin van dit jaar niet veel zin in. Zo'n verkiezing kost de partijkas 40.000 euro met het huren van zalen, zo schat men. Bovendien is er het risico dat er twee kampen ontstaan. Ploum hoopt dan nog dat de drie mogelijke kandidaten Hoekstra, De Jonge en Keijzer er samen zullen uitkomen. In februari legt Ploum in de top van het partijbestuur het idee neer dat de CDA-lijsttrekker op het partijcongres van 6 juni moet worden gekozen. Dat plan wordt nog niet met de buiten- Jan Hoedeman In de coulissen van het lijsttrekkersdebat op 6 juli in de Jaarbeurs in Utrecht. foto robin utrecht Hoe verkiezing

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8