Woningbouw hapert door strengere geluidsnorm Hackers controleren invloedrijke accounts Bulgarije weer code oranje 7 Alleen al rondom luchthaven Schiphol wordt de bouw van 380.000 woningen onmogelijk, vre zen de bouwers en andere organi saties zoals de makelaars en vast goedbeleggers. ,,Maar de strengere normen hebben ook invloed op de bouwplannen rond vliegvelden bij Den Haag en Rotterdam, Eindho ven en Maastricht'', zegt een woordvoerder van Bouwend Ne derland. Dan gaat het om nog eens honderdduizenden woningen. De oorzaak voor het probleem is een voornemen van het kabinet om de geluidsnormen rond vliegvel den aan te scherpen. Dat betekent dat in meer gebieden rond de lucht havens niet gebouwd kan worden. En dat is veel te drastisch, vinden de bouwers. ,,Wij vinden dat je huizen moet bouwen op de plekken waar mensen graag willen wonen. Dan praat je ook over de gebieden waar de vliegvelden liggen.'' De bouwers pleiten er voor om de huidige normen te handhaven. Dan weten gemeenten en ontwik kelaars waar ze aan toe zijn en kun nen ze door met het uitwerken van de bestaande plannen. Als de stren gere geluidsnormen van kracht worden, zullen er veel bouwloca ties afvallen en daar zijn niet zo maar andere locaties voor gevon den, waarschuwen de organisaties. De bouwsector wijst op het enorme woningtekort dat er al is. Naar schatting zijn er 330.000 wo ningen te weinig. Dat tekort is al leen maar opgelopen het afgelopen jaar. Eerst kregen bouwers te ma ken met stilgelegde projecten als gevolg van strengere stikstof- en pfas-regels. ,,Daarna kwam de coro nacrisis'', zegt de woordvoerder. AMSTERDAM Reisbranche organisatie ANVR vindt het 'heel zuur' dat de Neder landse overheid het reisad vies voor Bulgarije vanwege nieuwe coronabesmettingen heeft aangescherpt, van geel naar oranje. Dat heeft topman Frank Oostdam van de ANVR gezegd. Nederlandse vakan tiegangers in het Zuidoost- Europese land krijgen vol gens hem nu de keuze om de vakantie daar af te maken, of om naar huis te worden ge bracht. Er zitten nu tussen de 1000 en 1500 Nederlanders in Bulgarije, weet Oostdam. ,,We laten de keuze bij hen.'' Het gaat voornamelijk om va kantiegangers in badplaatsen aan de Zwarte Zee zoals Varna en Burgas. Hackers slaagden erin controle te krijgen over de accounts van grote namen als de Amerikaanse presi dentskandidaat Joe Biden, oud president Barack Obama, miljar dair Bill Gates en Tesla-baas Elon Musk. Ook bedrijven als Apple en Uber zagen hun accounts overge nomen. De hackers verstuurden tweets waarin ze om 1000 dollar in bitcoins vroegen, en deden de on waarschijnlijke belofte 2000 dollar aan bitcoins terug te sturen. Ze lij ken genoeg mensen in hun val te hebben gelokt om meer dan 100.000 dollar binnen te halen. In Nederland werd het account van PVV-leider Geert Wilders overgenomen. Zijn profielfoto is vervangen door een karikatuur van een zwarte man. De hacker re- tweette complottheorieën. De ka ping van Wilders' account lijkt verband te houden met de grotere bitcoinhack, constateert techjour- nalist Daniël Verlaan. ,,De hacker die het account van Wilders heeft overgenomen, stelt dat hij ook ach ter de andere hacks zit. Wilders hebben ze 'gepakt voor de gein'.'' In een screenshot dat hij heeft gekregen van 'de enige Nederlan der' in het hackerscollectief laat Verlaan zien dat de tweestapsveri- ficatie voor het account van de PVV-politicus is uitgeschakeld door de hackers. De cyberwaak hond van de Nederlandse overheid doet onderzoek naar 'de situatie rond Twitter'. Dat het mogelijk was om de con trole over zoveel belangrijke ac counts over te nemen is zorgelijk, zegt onderzoeksjournalist Maria Genova, auteur van het boek Komt een vrouw bij de hacker. ,,Het ziet er naar uit dat de hackers ook toegang hadden tot alle accounts én de DM's (privéberichten) van ieder een. Ja, daar moeten we met zijn al len flink van schrikken, want ga maar eens na hoeveel persoonlijke informatie j e deelt via privéberich- ten op sociale media. Met waar ze allemaal toegang tot hadden, is er relatief weinig schade geleden. Ze hadden met betere, minder op zichtige Twitterberichten veel gro tere politieke en economische schade kunnen veroorzaken.'' Nationale veiligheid Amerikaanse experts maken zich dan ook zorgen om de nationale veiligheid. Wat als het geen hac kers met bitcoinfantasieën, maar vertegenwoordigers van kwaad willende groepen waren geweest? Ze zouden grootschalige chaos en verwarring kunnen creëren, als ze de accounts van wereldleiders weten te bemachtigen. De Amerikaanse president Trump regeert soms letterlijk via Twitter - daar kondigt hij plannen aan waarvan zijn staf nog niet eens op de hoogte is. Hij uitte onder meer dreigende woorden richting Noord-Korea. Hackers zouden zich met vergelijkbare berichten kun nen voordoen als de president en wereldwijde crisis kunnen veroor zaken. In 2017 slaagde een vertrek kend Twitter-medewerker erin het account van Trump even uit de lucht te halen. Het is extra bevei ligd en werd deze keer niet geraakt. In de VS zijn de presidentsver kiezingen op komst. In 2016 deed Rusland al een pogingen de ver kiezingen te beïnvloeden met hacks en manipulatie op sociale media. 'Ik heb geen bitcoins in de aanbieding maar ik heb grote zor gen over de betekenis van deze hack voor de veiligheid van onze verkiezingen en andere cruciale infrastructuur', schreef het Demo cratische Congreslid John Gara- mendi, nog steeds op Twitter. De Republikeinse senator Josh Hawley schreef binnen enkele uren een bezorgde brief aan Twit ter-ceo Jack Dorsey. Hij wilde on der meer weten of de veiligheid van het presidentieel account in het geding was geweest. 'Zoals u weet vertrouwen miljoenen ge bruikers op uw service, niet alleen om in het openbaar te tweeten, maar ook om privé te communice ren via direct messages. Een suc- Ze doen zich voor als een collega en steken er veel tijd in om je vertrouwen te winnen cesvolle aanval op de servers van uw systeem vormt een bedreiging voor de privacy en beveiliging van gegevens van al uw gebruikers.' Twitter moest meer dan 350.000 geverifieerde accounts urenlang de mond snoeren om het probleem te kunnen aanpakken. De Amerikaanse landelijke poli tiedienst FBI doet onderzoek naar de hack. Het Amerikaanse parle ment eist binnen een week ophel dering van de firma over het op zienbarende veiligheidsincident bij de berichtendienst. Geraffineerd Twitter bevestigt dat hackers heb ben ingebroken bij medewerkers die toegang hebben tot het 'interne systeem' van het sociale media platform. Volgens cybersecurity- specialisten zijn ze zeer geraffi neerd te werk gegaan. ,,Hier lijkt sprake te zijn van social engineering. Iemand doet zich bijvoorbeeld voor als een collega. De hackers zoeken precies uit wie ze moeten hebben en steken tijd en energie in om het vertrouwen te winnen'', legt informatiebeveiliger Brenno de Winter uit. Ze proberen iemand op een foute link te laten klikken, zodat ze malware kunnen installe ren. Bronnen van techjournalisten van Vice schetsen een ander scena rio: de hackers zouden een insider bij Twitter hebben betaald om toe gang te krijgen tot de systemen. Het zou niet de eerste keer zijn dat medewerkers van Twitter hun toe gang misbruiken. Vorig jaar wer den twee oud-werknemers ver volgd, omdat ze privéinformatie van onder meer critici van het Sa- oedische regime zouden hebben doorgegeven aan Saoedi-Arabië. vrijdag 17 juli 2020 De accounts van onder anderen Bill Gates, Elon Musk, Geert Wilders, Joe Biden en Barack Obama werden gehackt. Grote nervositeit door twitterhack AMSTERDAM De bouw van honderdduizenden woningen loopt gevaar als de geluidsnor men rond vliegvelden strenger worden. Daarvoor waarschuwt de bouwsector in een brandbrief aan het kabinet. Een aanval op Twitteraccounts van een serie beroemdheden en politici zorgt voor nervosi teit. Als dit kan, kunnen kwaad willenden nog veel meer schade aanrichten, is de vrees. Karlijn van Houwelingen Marlies van Leeuwen Den Haag/Washington - Brenno de Winter, informatiebeveiliger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7