.T A Spanje vreest nieuwe uitbraak door feestende toeristen In het buitenland maken weinig mensen er gebruik van 4 De ontwikkeling ging met tegenslag en hoofdbrekens gepaard, maar de corona-app van minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) is alsnog af. Nu moet blijken hoe bruikbaar deze is. Wat doet de app? De CoronaMelder-app is een 'ex tra' middel om besmette personen op te sporen, aldus het ministerie. GGD'en willen zo snel mogelijk patiënten zien te achterhalen, om zo nieuwe uitbraken te voorko men. De app moet daarbij helpen. Als gebruikers van de app besmet blijken, kunnen ze dat in de app melden. Die slaat dan alarm bij ie dereen die met zijn mobiele tele foon in de buurt is geweest. Dat gaat via bluetooth, waarmee tele foons die bij elkaar in de omgeving zijn geweest dat doorgeven door unieke codes uit te wisselen. Vol gens minister De Jonge is het deel van de 'dijk' die een eventuele tweede golf in het najaar moet te genhouden'. ,,Met CoronaMelder bied ik mensen een digitaal mid del om zichzelf en daarmee ook anderen te beschermen tegen ver spreiding van het virus.'' Hoe veilig is dat systeem? Dat was aanvankelijk het voor naamste punt van kritiek: hoe kun je zoiets veilig maken met behoud van privacy? Tal van techbedrijven hebben daarom meegekeken met het ministerie hoe dat het beste te doen was. Via bluetooth worden geen persoonsgegevens van de ge- bruiker opgeslagen, evenmin de plekken waar iemand is geweest. Alleen dSt je in de buurt bent ge weest van een besmet persoon wordt doorgegeven. Niet wie, waar of wanneer. De Autoriteit Persoonsgegevens bestudeert dat momenteel overigens nog wel. Dat onderzoek laat nog twee tot drie weken op zich wachten. De app zou vanaf 17 augustus in de app- stores moeten 'liggen', op 1 sep tember wil het kabinet de applica tie het liefst in werking stellen. Hoe efficiënt gaat dit zijn? Dat is nog maar de vraag. Aller eerst kan iemand die besmet is ge raakt met het virus ervoor kiezen om dit niet te melden in de app. Dan wordt dus ook geen alarm ge slagen bij mensen bij wie hij of zij in de buurt is geweest. Andersom kan dus ook: iemand kan moed willig een nepbesmetting melden. Dat is omdat het gebruik volledig vrijwillig moet blijven, ook na in stallatie van de app op iemands te lefoon. Verder zal moeten blijken hoe vaak de app alarm slaat. Ge beurt dat ook als iemand in een naburig pand is geweest, maar je deze persoon niet echt zag, of niet in dezelfde ruimte bent geweest? Iemand moet namelijk de afgelo pen twee weken ervoor minimaal 15 minuten op minder dan 1,5 me ter zijn geweest, wil er alarm no dig zijn, volgens het ministerie. Maar hoe gevoelig is de app afge steld? Uit de testen blijkt dat de betrouwbaarheid op ongeveer 73 procent uitkwam. En het is na tuurlijk de vraag hoeveel mensen gebruikmaken van de app. Het mi nisterie ziet liefst de helft van alle Nederlanders de app gebruiken. Of die aantallen worden gehaald, is de vraag. De app wordt dus niet verplicht? Zeker niet. Sterker nog: het ge bruik ervan afdwingen (bijvoor beeld als werkgever) wordt zelfs verboden. Datzelfde geldt voor Zo werkt CoronaMelder A winkels en openbaarvervoersbe drijven: niemand mag geweigerd worden bij een deur omdat hij of zij de app niet op zijn of haar tele foon heeft staan. Wie zitten er achter deze app? De weg naar de app is een lange, vol met hobbels. Het ontwikkelen van de app faalde half april hope loos. Minister De Jonge belegde een weekend lang een appathon met bedrijven, maar dit proces leverde vooral heel veel voorbeel den op van hoe het niet moest. Veel van de techniek is overigens in handen gesteld van Google en Apple, die dit deel aandroegen. Punt is natuurlijk wel dat op die manier de afhankelijkheid van die techreuzen is gegroeid. Evenwel staat de overheid garant voor de waarborgen, zoals de privacy. Daarvoor wordt een aparte wet ge maakt die nog door de Eerste en Tweede Kamer moet. Hoe zijn de ervaringen in andere landen met zulke apps? Goed is een groot woord. Er zijn wereldwijd zo'n vijftig soortge lijke apps beschikbaar. In naburige landen waar de app is gelanceerd, sluiten niet al te veel mensen zich aan. In Oostenrijk gaat het bijvoor beeld om 8,8 procent van de bevol king, in Frankrijk om 2,9 en Italië om 3,6 procent. Dat vertaalt zich ook naar het aantal keren dat alarm werd geslagen. De 1,9 mil joen gebruikers in Frankrijk lever den veertien waarschuwingen van besmettingen op. Nog een compli catie: de app werkt alleen in je thuisland. Dus tijdens een buiten landse vakantie, is deze nutteloos. Geïsoleerde incidenten, zeggen de autoriteiten. Maar de Spanjaarden, die een zware lockdown achter de rug hebben om de verspreiding van het coronavirus in te dammen, hui veren bij de gedachte dat alle offers mogelijk voor niets zijn geweest. Spanje behoort met meer dan 28.000 doden tot de landen die het zwaarst zijn getroffen door de pan- demie. Dat het virus nog niet onder controle is, bleek gisteren: het land meldde het grootste aantal nieuwe besmettingen op een dag sinds be gin mei: 580. Het dragen van mondkapjes op openbare plaatsen is verplicht of in binnenruimtes waar geen 1,5 meter afstand kan worden gehouden. Maar filmpjes op sociale media to nen grote groepen mensen in va kantieoorden op Mallorca, ook in trek bij Nederlandse toeristen, die zonder mondkapjes zingen en fees ten. Een lokale campagnegroep postte foto's op Facebook van een 'feestboot' omringd door jetski's nabij Portals Nous, waar duidelijk niet aan social distancing werd ge daan. De bevolking is geschokt. Een woordvoerster van de lokale organisatie die ervoor ijvert om de levenskwaliteit op het eiland te be- houden vertelde aan CNN dat mensen bereid zijn toeristen te ver welkomen, maar dat 'die houding snel kan veranderen'. ,,Er zijn maar een handvol besmette mensen no dig om weer een piek te veroorza ken'', klinkt het. ,,Lokale bewoners hebben zich heel goed aan de strikte lockdown in Spanje gehou den'', zei de woordvoerster. ,,Maar ze vragen zich af waarom sommige bezoekers de regels compleet nege ren. Dat wringt.'' In een onderzoek van instituut CIS blijkt dat 89 procent van de Spaanse bevolking 'redelijk' tot 'zeer' bezorgd is over de situatie, waarbij de angst voor het in het ge drang komen van de gezondheid nog groter is dan de vrees dat de economie in het slop raakt. Het land opende op 21 juni de grenzen voor vakantiegangers. Het is voor de lokale autoriteiten moeilijk een balans te vinden tussen het ontvan gen van toeristen en de volksge zondheid - want er moet wel dege lijk ook geld in het laatje komen. Vooral Duitse en Britse toeristen zorgen voor overlast. Afgelopen weekend moest de politie 51 keer ingrijpen en 24 sancties opleggen aan toeristen die de coronaregels overtraden. Dinsdag twitterden de hulpdiensten dat ze hadden gerea geerd op drie incidenten op Mal- lorca in de afgelopen 24 uur, één in een te drukke zaak en twee in ver band met grote bijeenkomsten. De door Duitse toeristen veelbe zochte bar Ballerman in El Arenal is door de lokale overheid gesloten vanwege de vele illegale feestjes die er georganiseerd worden. Om de zelfde reden heeft de regionale re gering de sluiting bevolen van alle restaurants aan de Punta Ballena in Magaluf - geliefd bij Britse toeris ten. vrijdag 17 juli 2020 GO Langverwachte corona-app moet nut nog maar bewijzen Tobias den Hartog Den Haag 1s73pt txu42% De app werd getest aan de Universiteit Twente. O Mensen met de app wisselen automatisch unieke codes met elkaar uit. Wanneer iemand positief test, krijgt hij van GGD of arts een toegangscode. Daarmee kan hij in zijn app de uitgezonden codes vrijgeven. Elke app bekijkt de codes op de server. Herkent hij er één, dan slaat hij alarm. Dronken toeristen die zonder mondkapjes rondlopen en zich misdragen in Spaanse vakantie- resorts doen de vrees voor nieuwe uitbraken oplaaien. Karen Van Eyken Palma de Mallorca Toeristen op weg naar het strand in Magaluf. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4