'Ik verloor mijn ideale baan, maar heb mijn vrijheid gevonden' 'Ik wil een baan waar ik plezier in heb' II NIEUWS 3 ARBEIDSMARKT CORONA Dat blijkt uit de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek CBS). Vooral in juni steeg de werkloosheid hard. In die maand kwamen er maar liefst 74.000 werklozen bij. Daardoor staat het totaal aantal werklozen op 404.000, oftewel 4,3 procent van de beroeps bevolking. Zo snel liep de werk loosheid nooit eerder op. Maar te gelijkertijd kwamen er ook 45.000 banen bij. ,,Dat is een bijzondere combinatie, die we eigenlijk nooit zien'', zegt Peter Hein van Mulli- gen, hoofdeconoom bij het CBS. De werkloosheid stijgt vooral door dat meer mensen zich melden als werkzoekende. Opvallend is dat jongeren zich weer massaal melden op de arbeidsmarkt. ,,In maart ver loren veel scholieren en studenten hun bijbaan, bijvoorbeeld doordat de horeca dichtging. Omdat er geen werk was, meldden ze zich niet als werkzoekende. Nu gaan zaken weer open en gaan jongeren op zoek naar een bijbaan'', verklaart Van Mulligen de toename. Dat zorgt ervoor dat de werkloos heid onder jongeren harder stijgt dan onder oudere werknemers. Van de beroepsbevolking tussen de 15 en 25 jaar is inmiddels bijna 11 procent werkloos. Onder 45-plus- sers is dat maar 2,6 procent. Jongeren zijn sowieso als eersten de pineut tijdens een crisis. Velen van hen zitten met tijdelijke con tracten en zijn dus eenvoudig te lo zen. En elk jaar komt een nieuwe lichting studenten van de scholen en universiteiten, klaar om de ar beidsmarkt te betreden. Ze hebben nog geen ervaring en vaak ook nog geen netwerk, dus voor hen is het extra moeilijk een baan te krijgen als het aanbod groter is dan de vraag. Toch is er niet alleen somber nieuws over de arbeidsmarkt. De werkloosheid loopt wel op, maar er is geen sprake van een ontslaggolf. Want in juni kwamen er per saldo 45.000 banen bij. ,,In april gingen er nog 160.000 banen verloren'', schetst Van Mulligen. Het is voor het eerst in maanden dat er banen bij kwamen. Dat komt deels door dat gesloten bedrijven weer open gaan. Een andere verklaring is dat bedrijven nu gemakkelijker men sen vinden voor vacatures die ze tot voor kort niet vervuld kregen. Dat er meer mensen werken en de werkloosheid toch oploopt, Werkloosheid stijgt 2012 heeft te maken met de manier waarop het CBS de werkloosheid meet. Het CBS telt iedereen die wil werken en binnen twee weken be schikbaar is, mee als werkzoe kende. En de afgelopen tijd meld den veel jongeren zich voor het eerst als werkzoekende. Ook zzp'ers en uitzendkrachten zijn weer actief op zoek naar werk. Daardoor neemt het aantal werk zoekenden toe. En die toename van het aantal mensen dat wil werken, is veel hoger dan het aantal mensen dat een baan vindt. Daardoor loopt de werkloosheid op, ondanks het feit dat meer mensen een baan heb ben. Ook uit de cijfers van uitkerings instantie UWV blijkt dat bedrijven niet massaal hun personeel ont slaan. Het UWV verstrekte afgelo pen maand iets meer dan 300.000 WW-uitkeringen, evenveel als in mei. Het aantal nieuw verstrekte uitkeringen daalde wel. De stijgende werkloosheid komt dus vooral doordat meer mensen willen werken en niet door een toe nemend aantal ontslagen. Maar het is nog te vroeg om te zeggen dat de crisis weinig impact heeft, zegt Van Mulligen. ,,Ik sluit niet uit dat dit de stilte voor de storm is.'' MARSHA PAANS De werkloosheid stijgt harder dan ooit eerder gemeten. Vooral jongeren met tijdelijke contracten moeten het ontgelden. Zoals Marsha Paans en Yannick Assink. YANNICK ASSINK Ik besloot de tijd te gebruiken om na te denken wat ik nu wilde en wie ik ben vrijdag 17 juli 2020 GO Meer mensen zoeken werk Het kabinet heeft al acht miljard euro uitgegeven aan steun voor bedrijven om het personeel in dienst te houden. Desondanks is de werkloosheid in recordtempo aan het oplopen. Peet Vogels Den Haag Aantal werklozen* (x 1000) 404.000 170720 BRON: CBS 2020 *15- tot 75-jarigen die werk zoeken en direct beschikbaar zijn. Marsha Paans (26) uit Breda dacht haar ideale baan te heb ben gevonden bij Pelikaan Groepsreizen. In november was ze er als marketeer aan de slag gegaan, om de groepsreizen van de grond te tillen. ,,Ik was zó blij'', blikt ze terug. „Mensen om mij heen zeiden: hé, zit je einde lijk op je plek.'' Dat duurde niet lang. Halver wege maart zou ze haar eerste reis met het bedrijf maken naar Valencia en Alicante, maar die werd op het laatste moment af geblazen. Voor Paans was het duidelijk: de reisbranche was hard getroffen en haar baan stond op de tocht. Nog geen maand later hoorde ze dat haar contract, dat afliep in juni, niet werd verlengd. Ze weigerde bij de pakken te gaan neerzitten. ,,Ik zou nog naar Mexico gaan, maar die reis viel ook in het water. Ik besloot de tijd te gebruiken om na te denken wat ik nu wilde, wie ik ben en hoe ik nu verder kon.'' Paans realiseerde zich dat ze niet meer voor een werkgever wilde werken, maar als tekst schrijver verder wilde. ,,Ik ben een beetje een flierefluiter. Ik wil zelf bepalen wanneer ik werk. Mijn vriend heeft onregelmatige tijden en het is fijn om mijn tij- Voor Yannick Assink (23) uit En schede lag een gedroomde carrière bij KLM in het verschiet. Vorig jaar liep hij er vier maanden stage en na afronding van zijn communica tieopleiding aan de Universiteit Twente in okto ber kon hij er fulltime aan de slag als adviseur interne commu nicatie. ,,Ik had het gevoel dat ik op mijn plek zat. Ik zag nog zo veel uitdagingen." De grootste uitdaging bleek corona. Assink zag de bui al hangen toen het virus nog rondwaarde in China, een belangrijke markt voor de luchtvaartmaatschappij. Toen hij de laatste vrijdag van maart het verzoek kreeg of hij die maandag erop naar kantoor wilde komen, wist hij meteen hoe laat het was. Zijn contract - hij was via Adecco gedetacheerd bij KLM - werd de vrijdag erna beëindigd. „Begrijpelijk, maar ook balen.'' Een nieuwe baan heeft Assink nog niet. Hij staat ingeschreven bij uitzend bureaus en heeft wat freelance op drachten, waar hij amper van kan rondkomen. Toch maakt hij zich geen zorgen. ,,Het is niet zo dat ik nu op allerlei functies solliciteer om zo snel mogelijk een baan te vinden. Ik wil graag een baan waar ik plezier in heb. Dat mag ook een baan als vakkenvul ler zijn, daar ben ik niet te beroerd voor, als ik het maar naar mijn zin heb. Ik probeer altijd iets positiefs uit een nare situatie te halen. Als ik nog bij KLM had gewerkt, had ik nu bijvoor beeld geen vakantie gevierd.'' den daarop af te stemmen. Ik heb nu de flexibiliteit waar ik naar zocht.'' Zorgen hoe ze moet rondko men, heeft ze niet. Ze is in coro natijd ingetrokken bij haar vriend en hij kan de lasten van het appartement in zijn eentje dragen. ,,Mijn vriend is mijn back-up. In mijn eentje had ik zoiets nooit gedurfd.'' Ze heeft een vliegende start gemaakt, zegt ze trots. In zes - Marsha Paans weken tijd heeft ze al meerdere opdrachtgevers binnengehaald. Hoewel ze baalde dat ze haar 'ideale' baan had verloren, is ze blij met wat ervoor in de plaats kwam. ,,Ik zie dat ook bij vrien den en collega's die hun baan zijn verloren, ze duiken niet op elke baan die langskomt, om maar geld te verdienen. Ze wachten liever op een baan die bij ze past en gebruiken deze tijd voor bezinning.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3