Boekentip zomerhit Mao waste zich alleen in vrouwen Mao Everything now is onweerstaanbaar 0 <D co O co 6 De meeste mensen werken overdag. Maar het leven gaat in het donker ook door dankzij nachtwerkers als beveiliger Jurre van den Berge uit Tholen. In 1994 verscheen Het privé-leven van Mao. onthuld door zijn lijfarts Li Zhisui. Dat ont hullen is geen woord te veel. Li was van 1954 tot aan de dood van voorzitter Mao in 1976 zijn lijfarts. In het vuistdikke boek ont hult dr Li onder meer dat Mao zijn tanden niet poetste, maar spoelde met hete thee, dat hij het liefst alleen maar stoffen schoenen droeg. Als hij voor een officiële gelegenheid een keer leren schoenen moet dragen, dan moest ie mand anders ze eerst inlopen. In bad gaan deed de voorzitter ook niet. Zijn lichaam af wrijven met warme handdoeken volstond. Seks was voor Mao een eerste levensbehoefte. Een leger jonge HAIRMAN meisjes stond voor hem klaar. Het China onder Mao dat dr Li schetst, is soms zo onwerke lijk dat het wel waar móet zijn. Als de voorzitter te ho ren krijgt dat er hongersnood is door de Grote Sprong Voor waarts, gaat hij op reis om met eigen ogen te zien dat de velden vol staan met rijst. De partijsecretaris echter had opdracht gegeven rijstplanten te halen uit velden die dieper in het land lagen en ze over te planten op grond langs Mao's route. Zie je wel, concludeerde de Voorzitter, niets aan de hand. Het privé-leven van Mao is non-fictie, maar leest als een roman. Was het briljant of een belediging van de goede smaak? Als groot fan van Arcade Fire kwam ik er in de zomer van 2017 niet uit. De Canadese band gros sierde in diepgravende postpunk en ineens was daar het luchtige en uiterst dansbare Everything now. Op het eerste gehoor een nie mendalletje, met een pianoriedel die verdacht veel deed denken aan Dancing queen, een me lige panfluit die rechtstreeks bleek overgeno men uit The Coffee Cola Song en een fi nale met een koor dat niet verder kwam dan 'na, na, na'. Maar naarmate de zomer vorderde, werd Everything now steeds onweer staanbaarder. Elke keer dat het num mer op de radio voorbijkwam, was een feest- momentje. Tegelijkertijd merkte je steeds be ter hoe subtiel het was opgebouwd en hoezeer de luchtige toon botste met de sarcastische tekst. Aan het eind van de zomer speelde de band in Antwerpen. Everything now was het openingsnummer. De ultieme bevestiging: ja, dit was dé zomerhit van 2017. Tholen Als beveiliger Jurre van den Berge zijn goedkeu ring geeft om een nacht met hem mee te kijken, heeft hij meteen een be langrijke mededeling: ,,Als je een re portage vol sensatie wilt maken, kun je beter iemand anders benaderen'', zegt de 25-jarige Tholenaar. ,,Want als dat het doel is, ben je bij ons niet aan het juiste adres. Veel mensen denken dat wij heel spannend werk doen en de hele nacht op boeven ja gen, maar dat komt slechts zelden voor.'' Toch komt het tot een afspraak met de mede-directeur van B&B Beveili ging uit Tholen. Want als er zo vaak gedacht wordt dat beveiligers 's nachts de ene na de andere crimineel in de kraag vatten, bestaat er nog veel onduidelijkheid over het vak. En dan heb je ook nog de mensen die juist een beetje denigrerend doen. ,,Ik krijg best vaak het idee dat er gedacht wordt: 'Het is maar een beveiligertje.' Dat vind ik vervelend. Wij zetten ons juist met heel veel plezier en passie in voor ieders veiligheid.'' Met 'wij' bedoelt Jurre natuurlijk de branche in z'n algemeen, de tien tallen medewerkers van B&B Bevei liging en vooral ook zichzelf. Hij nam in 2016 samen met zijn oudere broer Kevin van den Berge het stokje over van hun vader Kees. Samen geven ze leiding aan het bedrijf, dat in Zeeland en ver daar buiten opereert. ,,Maar mijn broer en ik maken allebei ook volledig onderdeel uit van de werk vloer.'' Deze nacht houdt dat in dat Jurre op één bepaalde route een oogje in het zeil houdt. Hij doet de mobiele surveillance en alarmopvolging. ,,Ik kijk bij bedrijven, op terreinen en in jachthavens die bij ons zijn aangeslo ten of alles in orde is. Ook moet ik op alarmmeldingen af als ik het dichtst in de buurt rijd.'' Dat laatste gebeurt regelmatig, maar betekent niet dat er ook frequent écht iets aan de hand is. ,,In ongeveer 90 procent van de ge vallen blijkt het - gelukkig - loos alarm.'' Eigen kern Het is een rustige nacht, want Jurre wordt geen enkele keer opgeroepen. Het zorgt ervoor dat hij zijn focus op de route kan houden. Die voert van de stad Tholen via verschillende pol derwegen naar Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland, om daarna koers te zetten richting Noord-Brabant. ,,Voor mij is dit één van de fijnste routes'', vertelt hij. ,,De gemeente Tholen is mijn eigen kern, ik kom hier vandaan. Dat is erg belangrijk. Ik ken vrijwel ieder weggetje, ieder ge bouw en alle klanten. Als er iets mis is, zie ik dat meteen. En ik zie ook al snel of een persoon wel of niet op een bepaalde plek hoort te zijn.'' Dat blijkt ook wel. Jurre is een soort Lucky Luke; hij ziet dingen sneller dan zijn schaduw. Niet de grote zaken die iedereen zouden op vallen, maar de details. ,,Zie je die man daar? Die hoort hier te zijn. Hij heeft een baard, daaraan zie ik dat het de eigenaar is.'' Hij let ook op ramen die nog openstaan, lampen die niet horen te branden of juist zonder re den zijn uitgeschakeld, en zelfs knip perlichtjes die hij niet kent, vallen hem op. ,,Vaak is er niks aan de hand. Iedereen die ergens een vreemde situatie ziet, zou dat moeten melden - Jurre van den Berge Dan rapporteren wij de afwijking en geven we die door aan de klant. Slechts in enkele gevallen moeten we in actie komen.'' Hij haalt het begrip 'ontzorging' aan. ,,Wat vooral onze taak is tijdens een dienst als deze, is zorg wegne men bij de mensen. Neem een visser die doordeweeks zijn vrouw en kinderen al leen thuis moet laten als hij gaat werken. Die zit gewoon met een veel prettiger gevoel op de boot als hij weet dat er iemand is die extra op zijn gezin en het huis let.'' Oranje knipperlicht In en om Tholen en rond Sint-Maartensdijk is vrij weinig aan de hand. Op een vergeten open raam en een defecte lamp na, zijn er niet veel bijzonderheden. Maar in Sint-Annaland gaan de alarmbellen wel af. Jurre laat er de jachthaven zien, waar onlangs een gloednieuw be wakingssysteem is geïnstal leerd. Als hij wegrijdt, valt hem iets op. ,,In de verte knippert een oranje lamp. Dat betekent dat daar het alarmsysteem afgaat.'' Jurre rijdt er rustig op af. ,,Ik weet al dat dit geen be drijf is waar wij diensten aan verlenen'', zegt hij. ,,En toch vind ik het belangrijk om er even te gaan kijken. Niet per se omdat ik be veiliger ben, maar ik zie dat ook als mijn burgerplicht. Iedereen die er gens een vreemde situatie ziet, zou dat moeten melden.'' Dat is in dit ge val niet nodig. Een uitgebreide ronde langs de loods leert dat er geen ver dachte situaties zijn, op het knippe- vrijdag 17 juli 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft Chef Nieuwsdienst Ab van der Sluis elke dag een inkijkje in zijn boeken kast. Verslaggever Rolf Bosboom kiest een zomerhit uit. GO The Private Life Dr.Li Z 1 ■u 'Als er iets mis Daniel Vervelde Jurre van den Berge begint deze keer zijn ronde op Tholen. Even controleren of alles wel in orde is. FOTO'S PIX4PROFS/IMAN FASE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34