Twee privéfeestjes bron van besmettingen Boeren willen kloof met burger verkleinen ZEELAND 3 Ik belde de landelijke coronatest- lijn (0800-1202). Ik verwachtte meteen in de auto te kunnen sprin gen, maar de medewerker meldde dat ik pas de volgende ochtend te recht kon in Goes. Ik zou me ook diezelfde middag in Zierikzee kun nen laten testen. Nog 24 uur wach ten, vond ik geen fijn idee. Maar de andere optie, met een gammel lijf twee keer drie kwartier auto rijden, óók niet. Thuisblijven De medewerker overtuigde me. 'Ik zou naar Zierikzee gaan, als ik u was. Het gaat immers om uw ge zondheid.' Hij stelde me nog wat vragen. Of ik contact had gehad met een coronapatiënt ('niet dat ik weet') en of ik beroepsmatig con tact heb gehad met andere mensen ('ja, ik ben journalist'). Zijn advies was duidelijk: thuisblijven tot de testuitslag. Die zou binnen 48 uur bekend zijn. Ik kon om 14.39 uur terecht in Zierikzee. Dat precieze tijdstip deed me al vermoeden dat de test niet lang zou duren. En inderdaad, in nog geen vijf minuten, inclusief identiteitscheck, stond ik buiten. Met tranen in mijn ogen, want die wattenstaaf ging behoorlijk diep mijn pijnlijke keel in. Maar toch, het was een fluitje van een cent. In de twee dagen erna sloeg de onzekerheid toe. Eerst kon ik me niet voorstellen dat ik het virus had, maar na het bericht over de 25 coro- nagevallen in Goes, ging ik steeds meer twijfelen. Met wie had ik ei genlijk allemaal contact gehad? In mijn hoofd maakte ik een lijstje. Ik googlede op keelpijn en corona, checkte nog eens of de koorts niet terugkwam en ik hield angstvallig mijn telefoon in de gaten. Bijna 45 uur later kwam het ver lossende bericht. 'De testuitslag is negatief.' De medewerker hoorde mijn opluchting. 'Nou, u hoeft zich daar geen zorgen meer over te ma ken.' Twee kleine feestjes bij mensen thuis zijn de bron van de piek in coro nabesmettingen in Goes. Sinds 1 juli zijn vijftig inwoners van die gemeente positief getest, van wie het overgrote deel sinds af gelopen vrijdag. Eén met corona besmette Goesenaar is in het ziekenhuis opgenomen, de eerste Zeeuw in ruim twee maanden. Of deze patiënt ook op een van de feest jes aanwezig is geweest, wil de GGD Zeeland uit privacy-over- wegingen niet zeggen. Ook over zijn of haar medische conditie zegt de GGD niets. Het bron- en contactonder- zoek leidde naar de twee feest jes, maakte de GGD en de Vei ligheidsregio Zeeland (VRZ) gisteren bekend. De recente be smettingen betreffen vooral jongeren tussen de 17 en 20 jaar, maar er is ook een aantal men sen in de leeftijd tussen de 40 en 50 jaar bij. Vinger aan de pols Er zijn geen extra maatregelen nodig naar aanleiding van de nieuwe besmettingen, zei VRZ- voorzitter Jan Lonink. Maar voor het regionaal beleidsteam is het wel reden weer elke dag samen te komen. Het team wil de vinger aan de pols houden. Een belangrijke graadmeter voor de VRZ is de zorgcapaciteit in Zeeland. Die staat door de re cente uitbraak in Goes niet on der druk. VRZ-voorzitter Lonink en burgemeester Margo Mulder van Goes herhaalden de oproep om je bij klachten te laten testen en thuis te blijven. De oproep is niet aan dove mansoren gericht. Het bericht van de besmettingen in Goes heeft gezorgd voor grotere drukte bij de testlocaties. De teststraten voor Covid-19 in Goes en Zierikzee werden de af gelopen dagen druk bezocht. Soms zijn mensen zelfs worden doorverwezen naar Goeree- Overflakkee. Op dit moment kunnen dage lijks 410 mensen zich in Zee land laten testen. Daarvan ma ken niet alleen Zeeuwen ge bruik. Ook tientallen Neder landse toeristen die in Zeeland op vakantie zijn hebben zich de laatste week gemeld. Buiten landse toeristen zien ze niet voorbij komen in de teststraten. Uitbreiding Om toch iedereen binnen 24 uur aan de beurt te laten komen, wordt bij het ziekenhuis Adrz in Goes een derde teststraat ge plaatst. De GGD Zeeland is ver der op zoek naar een goede loca tie op Walcheren en daarnaast loopt een onderzoek naar hoe we de uitbreiding van testmo gelijkheden in Zeeuws-Vlaan- deren. Vanaf 1 juni kan iedereen getest worden. Tot en met giste ren hebben daar 8950 mensen in Zeeland van gebruikgemaakt. Zeeuwse vertegenwoordigers van agrarische vakbonden, Agractie en de visserij hebben de koppen bij el kaar gestoken, onder meer om de kloof met de burgers te verkleinen. Een onderwijsproject samen met ZAJK (Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt) en de mbo-opleidingen van Scalda is daarvan een eerste tastbaar resultaat. Iman Minnaard uit Sinoutskerke is akkerbouwer. Hij schrok toen zijn dochtertje van school thuis kwam met de mededeling dat ze geen vlees meer wilde eten omdat dat beter voor het milieu was, zo had ze gehoord. Sjako Kloosterman, fruitteler in Kapelle, komt met het voorbeeld van mensen die denken dat aardbeien aan de boom groeien. Verdomhoekje Varkenshouder Gert van Dam uit Aagtekerke is beu om in het ver domhoekje te zitten. ,,Iedereen mag bij ons komen kijken." Kortom, er is volgens de initiatiefnemers veel onwetendheid bij de burgers, ook in een landbouw- en visserijpro vincie als Zeeland, over de manier waarop ons voedsel wordt gepro duceerd. Vorige week waren ze bij de no taris om de stichting op te richten. Samen met melkveehoudster Es- We moeten het uiteindelijk met praten zien op te lossen ther Vermue uit Kapelle en visser man Cas Caljouw uit Arnemuiden. Alleen akkerbouwer Gijs de Zwart van Agractie uit Kuitaart kon er niet bij zijn. Weer een nieuwe belan gengroep? ,,Je moet nu eenmaal een organisatievorm als een stichting hebben om over dit soort projecten van de grond te krijgen. Als stich ting is het mogelijk deel te nemen aan de gesprekken aan de provin cietafel en door te spelen naar het landbouwcollectief in Den Haag", aldus de initiatiefnemers. Aan de koffietafel Het collectief wil ook graag mee praten over het beleid. ,,We moe ten het uiteindelijk met praten zien op te lossen", zegt Klooster man. ,,Met alleen onder elkaar mopperen aan de koffietafel ko men we er niet uit." Hij is zelf lid van de brancheorganisatie ZLTO, maar de anderen niet. De verhou ding met de grote brancheorgani satie ligt gevoelig. De radicaliteit en manier van protesteren van Farmers Defence Force schrikt veel Zeeuwse boeren af. De ZLTO heeft een hoge organisatiegraad in Zeeland, maar niet iedereen is er (nog) lid van. Minnaard: ,,We wil len niet tegenover, maar hand in hand met de ZLTO opereren. Wij willen aan boeren een plek geven waar ze hun hart kunnen luchten en hun ideeën kwijt kunnen." Ook in andere provincies zijn al dergelijke collectieven opgericht waarin agrarisch vakbonden en ook actiegroepen zitting hebben. In Zeeland gaat het om de Neder landse Akkerbouw Vakbond, de Nederlandse Melkveehouders Vak bond, de Producenten Organisatie Varkenshouderij, de Nederlandse Fruittelers Organisatie, de Visserij- bond en Agractie. Mettraneilim mijn ogen, llÉi want die wflBj wattenstaaf ging behoorlijk diep mijn pijnlijke keel in vrijdag 17 juli 2020 zelf corona hebben? Theo Giele Middelburg Kijk op de site bij /video Persconferentie over corona-uitbraak in Goes Zeeland heeft er sinds kort een stichting bij die zich sterk maakt voor de landbouw en visserij. De oprichting van het Zeeuws Land en Vis Collectief is een uitvloei sel van de boerenprotesten. Theo Giele Kapelle - Sjako Kloosterman, fruitteler - Cornelleke Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31