Dien resoec Verdubbeling cokevangsten in de havens 'Windmolens pas als laatste afkoppelen' Misthoorn jacht houdt Vlissingers wakker 2 OSCAR GARSCHAGEN VAKANTIETIP VAN HENK Column De stemming van bevriende dorpsgenoot Mohamad Abo Zarraa en zijn vrouw Rihab is deze zomer opperbest. De ge hoopte toekomst krijgt vorm, Insh'Allah. Nog even en de melan cholieke cartoonist uit Syrië wordt een nieuwe Nederlander, net als zijn kinderen. Hij oogt fragiel in zijn rolstoel (vanwege polio), maar is van roestvrij staal. Net als Rihab, op wiens gezicht de zon altijd schijnt. De tijd van levensbedrei ging en onzekerheid is voorbij. Nu het weer mag, worden er successen gevierd. Met Arabische koffie en taart. Computerfanaat en dichter Ba sher, hun oudste zoon, en enige dochter Hind zijn toegelaten tot Scalda-opleidingen, slimmerik Nazzer gaat naar CSW Toorop en kleine Muner naar groep 5. Ik be wonder Mohamad en Rihab zeer. Alles hebben zij geriskeerd om hun vier kinderen deze toekomst-in- wording te geven. Missie volbracht, glimlacht Mohamad, wiens pente keningen zijn angstaanjagende we derwaardigheden vertellen. De reis van zijn geliefde, geruïneerde Aleppo naar de nooit gedachte eindhalte Grijpskerke maakte hij in een aftandse rolstoel. Een tocht door tien landen waarover hij met veel gevoel voor bizarre, hilarische details vertelt. Dat hij durfde te vluchten met achterlating van vrouw, vier kinderen en bejaarde vader, gaat mijn verbeeldings kracht nog steeds te boven. Wan hoop dreef hem Syrië uit. Rihab moedigde hem aan te vertrekken zonder haar om vervolgens zelf met twee peuters en twee tieners en nog geen 100 dollar helemaal naar Turkije te lopen. Daar werkte ze in een zweetatelier tot haar man een vluchthaven had gevonden. Onze gesprekken, in het Neder lands, waaieren altijd uit van per soonlijk naar politiek. Pas kwam ra cisme ter sprake. Nooit last van ge had, iedereen is aardig, klonk het in koor. Niet meegerekend die boze, dronken Duitser die vond dat hij door Basher, die 's zomers werkt als patatbakker in een strandtent, be slist in het Duits bediend moest worden. Welkom in Zeeland. De reis van Aleppo naar Grijpskerke maakte hij in een aftandse rolstoel DE STELLING Vandaag: Wachttijd voor een coronatest is schandalig Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Militair uit Hulst aangehouden voor handel in drugs Sylvia Tuinder (SP) vertrekt uit Staten VLISSINGEN Aantal uitkeringen WW daalt licht De hoeveelheid onderschepte co caïne in de Nederlandse havens is in het eerste halfjaar van 2020 ver dubbeld. Dit jaar ontdekte de dou ane 25.599 kilogram cocaïne, ver deeld over 77 zendingen. In de zelfde periode vorig jaar werd 12.160 kilo coke in 60 partijen ge vonden. Volgens de douane doet de toename zich vooral voor in de ha vens van Rotterdam en Vlissingen. Vlissingen De grootste vangst in de afgelopen zes maanden was in Vlissingen, waar een partij van 4515 kilo co caïne werd onderschept. Gisteren werd bekend dat in de Rotter damse haven een partij van 508 kilo coke is onderschept met een straatwaarde van 38 miljoen euro. De drugs zaten verstopt in een container vol appels. De douane zegt dat de stijging komt door intensievere samen werking met partners, zowel nati- onaal met de opsporingsdiensten als internationaal met douane diensten in bijvoorbeeld Brazilië en België. Het is volgens een woordvoerder onduidelijk of er ook daadwerkelijk meer wordt ge smokkeld. Ook de eventuele im- De grootste vangst was in Vlissingen waar 4515 kilo werd onderschept pact van het coronavirus is niet helder, omdat de stijging van in beslag genomen cocaïne al sinds 2018 waarneembaar is. De douane onderschept ook meer synthetische drugs zoals xtc en mdma in post en pakketten die naar het buitenland gaan. Ze werkt daarbij nauw samen met het Post Interventie Team van de politie en douanediensten in de Verenigde Staten en Australië. Als het Zeeuwse stroomnet overbe last raakt, dan moeten zonne- en windmolenparken als laatste wor den afgekoppeld. Want die energie wordt duurzaam opgewekt, aldus de Statenfractie van GroenLinks in schriftelijke vragen aan het dage lijks provinciebestuur. Deze week werd duidelijk het stroomnetwerk regelmatig overbe last raakt nu er al elektriciteit van windpark Borssele op zee aan land komt. Om uitval van het hoogspan ningsnet te voorkomen, moesten centrales worden stil gezet. Groen- Links is verbaasd over de actuele overbelastingsproblematiek. De fractie zegt bij herhaling aandacht gevraagd te hebben naar de nood zaak van voldoende capaciteit. Lan delijke netbeheerder TenneT mag bij dreigende overbelasting ener gieproducenten afschakelen. Voorrang Als afschalen nodig is, dan eerst conventionele centrales, want duurzaam opgewekte energie ver dient voorrang, aldus GroenLinks. De fractie wil overigens weten hoe GS daarover denken, want de kern centrale kan niet zomaar worden uitgezet. Veel Vlissingers werden gisteroch tend vroeg in hun slaap gestoord door het geluid van een misthoorn dat over de stad klonk. Het bleek te gaan om een technische storing op een jacht bij Damen. Een aantal Vlissingers legde het geluid vast en deelde het op social media. Anthony van den Berg plaatste op YouTube een video van het indringende geluid dat minu tenlang aanhield. Op de beelden is te zien dat er volop licht brandt op het jacht. Rond 02.45 uur was de herrie voorbij en konden de Vlissingers weer rustig gaan slapen. Bert Bekkers, hoofd productie bij Damen, bevestigt dat er een lekkage was ontstaan in een jacht dat bij Damen wordt afgebouwd. Het jacht was kort daarvoor buiten gelegd, toen door een lekkage kortsluiting ontstond in het elektrische sys teem, waardoor de misthoorn be gon te loeien. Volgens de gegevens van Damen hield het lawaai onge veer 25 minuten aan. ,,Het is de eer ste keer in twintig jaar dat dit ge beurt en ik hoop dat nooit meer mee te maken", zei Bekkers. De naam of eigenaar van het jacht wor den niet bekendgemaakt. vrijdag 17 juli 2020 Reageer op pzc.nl Gisteren: Jongeren blijven corona onder schatten 1614 reacties Jr HULST De Koninklijke Mare chaussee heeft dinsdag een militair uit Hulst aan gehouden in een lopend onderzoek naar drugs handel. De man werd in de om geving van Hulst door marechaussees opge pakt. In zijn auto werden soft drugs aangetroffen. Bij de doorzoeking van zijn woning, werd nog eens een paar kilogram wiet gevonden. MIDDELBURG Sylvia Tuinder (SP) uit Middelburg vertrekt uit Provinciale Staten, omdat zij per 1 oktober in dienst treedt van de provincie Zeeland. Tuinder werd in 2015 ge kozen als lid van Provinci ale Staten voor de SP. Sinds de verkiezingen van 2019 vertegenwoor digde ze de Socialisti sche Partij in de Staten, samen met fractieleider Ger van Unen uit Kloos- terzande. Sjaak Rijkse, gemeente raadslid in Vlissingen, zal in september Tuinder op volgen. Hij was de nummer drie op de kandidatenlijst van de SP. Rijkse was van 2017 tot 2019 ook al Sta tenlid. In de eerste maanden van de coronacrisis nam het aantal WW-uitkerin- gen in Zeeland nog rela tief sterk toe, maar in middels is een daling in gezet. Eind juni waren er minder uitkeringen ver geleken met een maand eerder. Zeeland telde eind juni 5190 WW-uit- keringen, in mei waren dat er 5220. De afname wordt met name veroorzaakt door een dalende instroom Tegelijkertijd nam ook de uitstroom uit de WW toe. In vergelijking met 2019 lag het aantal WW- uitkeringen nog altijd hoger. Redactie binnenland Rotterdam Ab van der Sluis Vlissingen Maurice Steketee Vlissingen KIJK BIJ EEN HIT l~EGOLF WELKE SUPERMARKT IN t>E BUURT EEN TUINSET IN &E AANBIE&ING HEEFT. EN GENIET VAN BE GRATIS KOFFIE EN AIRCO.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2