In de wacht voor de coronatest JOL Verkiezing onder hoogspanning Onderzoek naar impact van behandelingen bij vrouwen Werkloosheid loopt hard op zomer Hoe de weigering van Wopke Hoekstra mee te doen aan de lijsttrekkersverkiezing voor chaos zorgde bij het CDA Tips voor een veilige vakantie met je caravan zeeland 12 Wie zich ziek voelt, wordt aangemoedigd zich te laten testen op het coronavirus. Maar denk niet dat je zomaar naar de teststraat kunt rijden. Er zijn inmiddels wachttijden, zoals onze verslaggever Cornelleke Blok aan den lijve ondervond. Vrouwen die kiezen voor een borst- reconstructie of een borstsparende operatie ondergaan, ervaren een hogere kwaliteit van leven dan pa tiënten die zonder borst verder moeten leven. Dat blijkt uit een grootschalig wetenschappelijk on derzoek van het Erasmus MC in We kunnen nu echt voor een grote groep vrouwen zeggen hoe ze de behandeling ervaren Rotterdam onder bijna tweedui zend vrouwen. Vrouwen die tussen 2008 en 2018 zijn behandeld voor borstkanker kregen vragenlijsten voorgelegd over hoe ze de kwaliteit van hun leven beoordelen. Omdat steeds meer borstkanker- patiënten de ziekte overleven, is het volgens plastisch chirurg Marc Mu- reau belangrijker om de effecten van de verschillende behandelin gen op de lange termijn te kennen. ,,We hebben vier behandelingen vergeleken en kunnen nu echt voor een grote groep vrouwen zeggen hoe zij die ervaren. Dat helpt ons om patiënten beter te adviseren'', vertelt de arts, die gespecialiseerd is in oncologisch reconstructieve chi rurgie in het ziekenhuis in Rotter dam. Amputatie Een amputatie van een borst blijkt de grootste impact te hebben op de kwaliteit van leven. ,,Deze vrouwen zitten vaak minder goed in hun vel en hebben minder plezier in seks'', aldus Mureau. Patiënten waarderen hun leven meer na een borstsparende opera tie, de plaatsing van een borstpro- these of een reconstructie met ei gen weefsel. P5 De droombaan van Marsha was van korte duur Nieuwsmedia »P8 Even geduld aub... ZEELAND 2 FOTO ARIE KIEVIT Behoud borst is beter voor herstel na kanker Het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam heeft voor het eerst onderzocht wat de impact van verschillende borstkanker- behandelingen op de lange ter mijn is voor de patiënten. Hoe minder zwaar de ingreep, hoe eenvoudiger om het leven weer op te pakken na de ziekte. Ellen van Gaalen Rotterdam - Marc Mureau, plastisch chirurg Erasmus MC »P3 Nevelige start van de dag, later 22°C zonniger pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1