Touittd'Europe NIEUWS 15 Dag 14 Nee, Marcel en Paschavan der Cammen rekenen dit jaar niet meer op een volle camping. Een lening moet dit Nederlandse stel de komende twee jaar helpen doorkomen. Mazan Montpellier Het laaggelegen gedeelte van de camping staat bijna helemaal leeg. De ligbedden bij het zwembad, vanwege de vereiste af stand al minder dan in andere jaren, zijn geen moment allemaal tegelijk bezet. In het water vier of vijf kinde ren en enkele volwassenen. De taal, Nederlands, met af en toe een Vlaamse tongval, enkele woorden Deens en ook wat Frans. Marcel van der Cammen denkt dat ongeveer twee derde van zijn cam ping bezet is. En het is al een beschei den terrein, met 42 kampeerplaatsen en twintig mobile homes. ,,Vol zal het deze zomer ook niet meer worden, gezien de reserveringen die er zijn'', zegt de Brabantse eigenaar van cam ping Le Ventoux in Mazan, een van de honderden, misschien wel enkele duizenden Nederlanders die in Frankrijk een camping, bed&break- fast, hotelletje of chateau runnen en nog altijd de gevolgen ondervin den van de 'confinement', de Franse lockdown, plus de minder grote reislust van hun landgenoten deze zomer. Vol, dat is de camping de laatste ja ren steeds geweest, aan een stuk door, van mei tot september. En dit zou het beste jaar ooit worden. Be gin maart stonden al mensen voor de ingang, toen Van der Cammen en zijn vrouw Pascha de poorten nog niet eens had den geopend. ,,We lieten ze toch maar binnen.'' Maar op 15 maart moesten zij die er wa ren er snel weer uit, toen alles op slot ging. Marcel: ,,Het waren veel oudere mensen met campers, en ve len waren bang dat ze Nederland niet meer in mochten.'' Hij mocht, als hij wilde, nog wel bepaalde gasten her bergen, zoals seizoensarbeiders of mannen of vrouwen die net geschei den waren. ,,Waar ze al niet aan den ken, die Fransen.'' Lang niet iedereen die voor deze zomer een reservering had, durft nu te komen; veel vaste gasten hoeven hun geld niet terug, maar leggen daarmee een plek voor volgend jaar vast. ,,Dus ook die zomer zullen we W Schilder Chaillou kon drie maanden niet op het plein terecht. De overheid helpt hem financieel de effecten merken, want dan hoe ven ze dus niet meer te betalen'', zegt Van der Cammen. Bij de bank heeft hij een lening gevraagd en gekregen om deze twee jaar beter door te kun nen komen, de Franse overheid staat garant, hij moet hem in vijf jaar aflos sen. Ook veel groepen komen dit jaar niet. Allemaal fietsers die aan ver schillende tochten, vaak voor een goed doel, naar de top van de Mont Ventoux meedoen. De kale berg in de Provence is, in navolging van Alpe d'Huez, de laatste tien jaar enorm populair geworden onder Neder landse fietsers, mede dankzij de roman Ventoux van Bert Wagen dorp. ,,Het is ook nu een gekken huis boven'', zegt Han, een cam- pinggast die deze ochtend naar boven is gefietst. De top is inmid dels verboden terrein voor auto's; de combinatie met zo veel fietsers werd te gevaarlijk. ,,Gaat u ook naar boven?'' vragen twee jonge Nederlanders wanneer ik op de fiets de camping weer verlaat; om 06.00 uur ben ik wakker gewor den met het indrukwekkende uit zicht op de Ventoux, de zon nog ver borgen achter het 1910 meter hoge 'maanlandschap'. Nee. Ik weersta de verleiding, die tegelijk een kwelling voor me zou zijn, en laat hem letter lijk links liggen. Mijn kompas stuurt me naar het zuidwesten, langzaam richting Spanje, even het Rhonedal in en dan richting de Méditerranee. Het is de nationale feestdag qua- torze juillet op mijn vertrek uit Ma- zan, maar grote feesten zijn er dit jaar niet. Ook niet het gebruikelijke vuur werk. Op het plein voor het pauselijk paleis in Avignon wordt 's morgens een podium opgebouwd; 's avonds zal er een show zijn, humor van ene Baba Rudy met als thema 'Einde cri sis Covid-19' en daarna een koor. Ik weet niet of de mensen al om corona kunnen lachen, en koren bleken de laatste tijd besmettingshaarden. Spektakel Jean-Pierre Chaillou zal al van het plein weg zijn als het spektakel be gint. Om 09.30 uur bouwt hij zijn schilderstalletje op. Enkele toeristen lopen achter hem langs met rolkof- fers, op weg naar een hotel. Er zijn er minder, ja, zegt Chaillou, maar het begint toch weer te komen. ,,Aan Nederlanders heb ik toch al weer veel verkocht'', zegt hij, misschien omdat ik heb gezegd waar ik van daan kom. De schilder is de drie maanden zonder zijn plek op het plein doorge komen dankzij de 'solidariteitssteun van de regering', de 1500 euro per maand die hij voor maart, april en mei al heeft ontvangen. ,,Maar de re gering overweegt nu die steun voor ons, de kunstenaars, tot en met de cember te verlengen.'' Chaillou laat me een schilderij met zonnebloemen in een vaas zien die hij op een promi nente plaats neerzet. Van Gogh, Saint-Rémy en Arles zijn niet ver weg. Het is al warm. vrijdag 17 juli 2020 @edwinwinkels M edwin_winkels Edwin Winkels fietst deze maand via acht Europese landen van Den Haag naar Barcelona. Dagelijks vertelt hij over wat hij aantreft in een continent dat langzaam ontwaakt uit de coronanachtmerrie. Vandaag: Mazan-Montpellier, 136 km Mont Ventoux: kwelling en verleiding tegelijk 136 km Barcelona Marcel en Pascha van der Cammen op hun camping, met de Mont Ventoux op de achtergrond. Schilder Jean- Pierre Chaillou bouwt zijn stalletje op op het plein voor het pause lijk paleis in Avignon. FOTO'S EDWIN WINKELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15